Nenuďte kolegy prezentací, nadchněte je obrázky

Hutné prezentace, kde jsou největším odvazem odrážky. Porady, ze kterých vznikají v lepším případě nic neříkající zápisy. Pokud chcete, aby si lidé z vaší prezentace zapamatovali víc, než jen že byla nudná, vraťte se k flipchartu a barevným fixům a podpořte svou myšlenku jednoduchými symboly. Redaktorka Lenka Kováříková se zúčastnila workskopu Kreslení a grafická facilitace od lektorek Marcely Janíčkové a Kateřiny Koželské. Načerpala pro vás pár tipů, jak s vizualizací začít.

Pravidla_facilitace_mapa

↑ Vlastnoručně kreslená prezentace kolegy zaujme víc než neosobní PowerPoint. Zdroj obrázku: Marcela Janíčková

Neumíte kreslit? Tečkujte

Jste přesvědčeni, že neumíte kreslit? Vyzkoušejte tečkovací metodu. Vezměte si kus papíru, zavřete oči a intuitivně začněte na papír sázet tečky – kamkoliv a jakkoliv. Až otevřete oči, zadívejte se na papír a začněte tečky spojovat do tvarů, které se před vámi objeví. Je to podobné, jako když jste v dětství spojovali jednotlivá čísla, která na konci vyjevila obrázek. Jednoduše tak procvičíte svou kreativitu a zjistíte, že na kreslení nepotřebujete být věhlasným malířem.

Bezostyšně kopírujte

Usnadněte si začátek a začněte prostým obkreslováním. Najděte si na internetu jednoduché kresby a skeče výrazů, které budete asi nejčastěji používat. Pokuste se je překreslit, trénujte a zjišťujte, jaký styl vám sedí nejlépe. Časem si vybrousíte svůj osobitý styl, počáteční inspirace ale může váš rozjezd výrazně urychlit. „Inspiraci můžeme najít všude kolem sebe, stačí se pozorně dívat a vnímat prostředí, kde se pohybujeme. Například ráno cestou do práce vidíme různé dopravní značky či plakáty, které jsou příkladem jednoduchého a přitom vizuálního způsobu komunikace,“ říká Marcela Janíčková, specialistka komunikace a vizualizace, která ve svých kurzech pomáhá lidem s vizualizací začít.

V jednoduchosti je krása

Jde vám o názornost, ne o vrcholné výtvarné dílo. Vynechejte proto detaily, vystačíte si s obrysy. Drobnosti stejně z druhého konce zasedací místnosti nejsou vidět a vás budou jen zdržovat. Jiskru dodají vašemu „dílu“ barvy a příležitostné vybarvování, i to si ale raději ušetřete až do dalšího levelu. Navíc, čím jednodušší váš obrázek bude, tím větší může být.

Prinosy_vizual_facilitace_mapa

↑ Detaily vynechte, ze zadních řad stejně nebudou vidět. Kreslete spíše jednoduché symboly. Zdroj obrázku: Marcela Janíčková

Začněte u sebe

Netroufáte si hned skečovat před ostatními? Začněte u sebe. Vezměte si na poradu místo počítače kus papíru, obraťte jej na šířku a do myšlenkové mapy si pomocí klíčových slov zaznamenávejte myšlenky, úkoly a nápady. Jednotlivé záznamy se pokuste doprovodit i jednoduchým obrázkem. Získáte tak jistotu, než vyrazíte s kůží na trh. „Pokud umíte nakreslit základní geometrické obrazce – kruh, čtverec, úsečku nebo trojúhelník, pak zvládnete nakreslit většinu základních symbolů,“ povzbuzuje Kateřina Koželská, senior lektorka a koučka, která vizualizaci se svými klienty aktivně používá.

Barevní pomocníci usnadní práci

Kromě fixů a pastelek váš vizuální styl oživí také barevné lepicí papírky (možná jim říkáte lepíky nebo post-ity). Dokáží rychle zvýraznit informaci a dobře se s nimi pracuje. Pro začátečníky je také lehčí kreslit na papír než na flipchart nebo tabuli. Snadno také zapojíte kolegy – kreslit na velkou plochu se před ostatními asi neodváží, načrtnout něco na papír před sebou pro ně ale může být schůdnější. Jejich příspěvky pak snadno přenesete na flipchart nebo tabuli tak, že na ně všichni vidí a mohou s nimi dále pracovat.

mapa_VizuaFacilitace_komplet

↑ Pokud umíte nakreslit kruh nebo čtverec, vizualizaci bez problémů zvládnete. Zdroj obrázku: Marcela Janíčková

Dodejte energii barvami

Na začátku si pravděpodobně vystačíte s černou, modrou a červenou barvou. Červená barva plní výstražnou funkci, proto jí užívejte s rozvahou. Hodí se zejména na zvýraznění klíčových věcí. Až se dostanete do cviku (a budete mít na vizualizaci více času), můžete zapojit i jiné barvy, kombinovat fixy s lepicími papíry, křídami a podobně.

Chce to cvik

Mějte trpělivost. Pokud jste pastelky drželi v ruce naposledy na základní škole, možná vám bude chvilku trvat, než se rozkreslíte. S kreslením je to podobné jako s lyžováním nebo bruslením. Jakmile se to jednou naučíte, už to nezapomenete. Chce to jen vzít odvahu a fix do ruky a „hodit“ první náčrty na papír. Časem vám přijde kreslení stejně automatické jako psaní.

Lenka Kováříková
lenka.kovarikova@jobs.cz

Další články k tématu

Porady a my: Jak změnit nudné sezení kolem stolu v zábavu

Kolik meetingů jste už zažili? A kolik vás jich čeká tento týden? Hodiny strávené mnohdy neplodnými diskuzemi a marnými pokusy o nalezení inovativní myšlenky patří v některých firmách k „oblíbenému“ folklóru. Mnoho lidí proto bere porady jako nutné zlo. Přitom k tomu, aby vás bavily, stačí pár barevných papírků a doslova zvednout zadek ze židle. Stop peckám Jak … číst více

Sportosofie: 18 inspirativních vět, které řekli sportovci

Zatímco sedíte na poradě, oni tahají činky. Když hrajete přesilovku na obchodním jednání, oni potí krev v národním dresu na olympiádě v Soči. Profesionální sportovci. Jejich náplň práce se od té vaší asi značně liší, ale i tak vás může svět profesionálních hokejistů, tenistů či lyžařů inspirovat. Třeba v náhledu na úspěch, kariéru, prohry a celkově život. … číst více

Jak vyjít s problémovým šéfem

Typologie šéfů, na které můžete narazit v práci, je skoro nekonečná. Připravili jsme pro vás atlas těch, s nimiž se můžete potkat nejčastěji. Co přesně lze od Narcise, Manipulátora, Soutěživce, Workoholika a Zbabělce čekat? Radí psycholožka Zdeňka Židková. Šéf Narcista Jeho charakteristický znak: nesnese jakoukoliv připomínku ke své práci a bude trestat. Narcističtí šéfové mohou být charismatičtí vizionáři, … číst více

Jak se lépe učit: Jste Pozorovatel, Posluchač nebo Hybatel?

Pokud víte, jaký jste studijní typ, příprava na zkoušku, písemku nebo jednání bude mnohem snazší. Udělejte si test a zjistěte, který ze smyslů je vám při učení největší oporou. Pak už po hodinách zírání do učebnice nezažijete pocit, že jste svůj studijní čas promrhali. Tak jako se lidé dělí na introverty a extroverty, choleriky a flegmatiky, … číst více