Návod na použití introvertního šéfa

Máte pocit, že musíte ze svého nadřízeného páčit slova krumpáčem? Pravděpodobně jste nafasovali šéfa introverta. Proč se chová tak, jak se chová a co od něj čekat?

Třetina introvertů

Jedna třetina lidí na světě patří mezi introverty. Energii dobíjejí hlavně sami ze sebe, rádi pracují v klidu a o samotě, nejlépe je jim samotným nebo s jejich nejbližšími. Zpravidla se nevrhají do věcí po hlavě a než se pro něco nadchnou, chvilku to trvá. Mohou být lidé s takovými vlastnostmi vůbec dobrými šéfy?

A co víkend? Fajn…

Pondělní ráno. U první ranní kávy rozebíráte s kolegy víkend. Zatímco vy jste schopní o svém volnu vyprávět hodiny, váš nemluvný šéf shrne dva dny bez práce větou: „Ale jo, měl jsem se hezky.“ A je jedno, jestli je prolenošil na chatě nebo uběhl maraton. Nejde o to, že ho jako člověk nezajímáte. Jen ho nebaví takzvané small talks. Introverti mají bohatý vnitřní svět a věci prožívají do značné míry vnitřně a bez vnějších emocí. Nepotřebují je proto následně probírat s dalšími lidmi. Klidně se rozpovídejte o svých zážitcích a pocitech, nenuťte ale introverta, aby se choval stejně.

shutterstock_119766352

↑ Introvertní šéf toho moc nenamluví. Ale to nezmanená, že neposlouchá nebo jej nezajímáte.

Má dvě uši a nebojí se je používat

To, že si s vámi šéf nepovídá, neznamená, že vás neposlouchá. Introverti fungují jako mořské houby. Pozorují a nasávají okolní vjemy, aby je dále zpracovali, analyzovali a ve vhodné chvíli vytáhli a použili. Pokud jste si vysnili šéfa, který vám bude naslouchat, introvert pro vás představuje výhru.

S pochvalou pomalu

Introvertní šéf vás moc rád pochválí. Pokud má pocit, že je za co. Introverti o věcech dost přemýšlejí a analyzují je. Projekty a nápady v hlavě konstruují k dokonalosti a výsledky, které jejich představě neodpovídají, pak jen málokdy ocení pochvalou. Zkuste si nebrat nedostatek vřelých slov, nebo dokonce kritiku, osobně. Nadřízený vás nechce ranit ani demotivovat. Při vhodné příležitosti jej požádejte, ať zhodnotí, co se vám za uplynulé období povedlo nebo čeho si cení na vašem pracovním přístupu. Ideálně mu nechte čas na promyšlenou, pochválí vás pak i za věci, nad kterými byste sami mávli rukou.

Mluviti stříbro, napsat to zlato

Divíte se, proč se vám e-mailová schránka pravidelně plní zprávami od šéfa, který sedí nadosah? Ano, bylo by rychlejší, kdyby za vámi přišel a věci s vámi probral tváří v tvář. Tím by ale přišel o svou velkou zbraň  – možnost v klidu si věci promyslet. Pro introverty je snazší a příjemnější hodit slova na papír, než se pustit do hlasité konverzace. To ale neznamená, že za nimi nemůžete kdykoliv zajít a řešit věci napřímo.

Klííííd!

„Pojďme mezi lidi, potřebuju dobít baterky.“ Věta, kterou váš přemýšlivý nadřízený nepochopí. Energii dobíjí spíše na klidných místech, v přírodě a především ji hledá sám v sobě. Ničí ho hlučná místa zaplněná lidmi. Kancelář plná pokřikujících kolegů, kteří si navíc pouštějí k práci hudbu, pro něj představuje noční můru. Pokud chcete s šéfem řešit něco důležitého, vezměte jej na místo, kde se o jeho pozornost nebudete dělit s nikým a ničím jiným.

Utužování kolektivu a jiné nástrahy

Těšíte se, že se šéf na firemním večírku konečně odváže a vy se o něm dozvíte něco víc? Je možné, že se vám to nepodaří. Introvertní nadřízený se pravděpodobně bude bavit především s lidmi, které zná a co nejdříve se z večírku vypaří. Odvážnější povahy na večírek nepřijdou vůbec, i když by aspoň kvůli svému týmu „měli“. Introverti mají rádi lidi. Jen to musejí být lidé, ke kterým mají vztah. Pokud chcete nadřízeného poznat i po jiné než pracovní stránce, musíte na to jinak. Zajděte s nejužším týmem po práci na pivo, zorganizujte týmový turnaj v bowlingu nebo stolním tenise, ale nenuťte šéfa, aby se bavil na monstrózních akcích s lidmi, které vlastně ani nezná. Mezi blízkými kolegy se ale rád rozpovídá. A možná se odváže i jinak.

Na poradě jako myš

Kdo víc mluví, ten víc ví, mohlo by se někdy zdát tomu, kdo občas nakoukne do firemních zasedaček. Možná jste si všimli, že váš nadřízený nechává na poradách raději mluvit druhé. Introverti neradi plácají jen tak naprázdno. Nemají potřebu opakovat, co už řekli druzí. Občas se proto může zdát, že k tématu nemají co říct. Často je opak pravdou. Když už váš zadumaný šéf něco řekne, dává to hlavu a patu a nezřídka pomůže rozseknout Gordický uzel. Nezaměňujte mlčenlivost za nevědomost nebo absenci názoru.

Ticho

Introvertům se poslední dobou začíná věnovat pozornost. Bývalá právnička a dnes úspěšná spisovatelka Suzan Cane o nich (a vlastně i o sobě) napsala bestseller Ticho – síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit. Kniha byla dosud přeložena do 36 jazyků a její video na toto téma zhlédlo 8 milionů lidí. Podívejte se na něj i vy.

Susan Cane: Síla introvertů

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Polovinu lidí štve chování šéfa tak, že dávají výpověď

Harmonické vztahy mezi nadřízenými a podřízenými jsou na českých pracovištích spíše vzácné. Ukázal  to nový průzkum portálu Jobs.cz. Pouze 18 procent respondentů prohlásilo, že si na svého šéfa nemohou stěžovat – rozumí si s ním jak po profesní, tak po lidské stránce. V anketě odpovídalo 2584 lidí. Polovina lidí chce dát výpověď Více než polovina tuzemských zaměstnanců, … číst více

Jak se pracuje ve firmě, kde šéf neřídí ani nekontroluje

Sami si stanovit, jak a kdy chcete pracovat, přestože na vizitce nemáte napsáno šéf? Vítejte v agilních metodách řízení. V zahraničí osvědčený koncept, v Česku zatím horká novinka. Seznámí vás s ní redaktorka Jana Benešovská. Šéf nekontroluje, jestli pracujete Představte si, že si sami rozhodnete, že během následujících dvou týdnů uděláte takovou a takovou práci. Šéf nebude kontrolovat, jestli … číst více

Povýšili vás: jaké kurzy se vám mohou hodit

Usedáte na manažerskou židli? Vedení porad, hodnotící pohovory a práce pod tlakem se teď stanou vaším denním chlebem. Pokud jste dosud zažili jen zdlouhavé meetingy bez jasného závěru, nudné prezentace, které nikdo neposlouchal a šéfy, které jejich podřízení nezajímali, můžete mít tendenci začít svou vedoucí roli v podobném duchu. Zkuste na to jít jinak a … číst více

Kamarádit na Facebooku se šéfem? Pro třetinu mladých běžná věc

Personalisté se při výběru nového zaměstnance nechtějí spálit. Informace o vás se snaží získat nejen ze životopisu, motivačního dopisu a doporučení bývalých kolegů. Stále častěji je doplňují tím nejjednodušším způsobem: prostě si vás najdou na internetu. Zajímavé přitom je, že s dotazem na své příspěvky na sociálních sítích se během pracovního pohovoru setkalo jen 5 % … číst více