Kamarádit na Facebooku se šéfem? Pro třetinu mladých běžná věc

Personalisté se při výběru nového zaměstnance nechtějí spálit. Informace o vás se snaží získat nejen ze životopisu, motivačního dopisu a doporučení bývalých kolegů. Stále častěji je doplňují tím nejjednodušším způsobem: prostě si vás najdou na internetu.

Zajímavé přitom je, že s dotazem na své příspěvky na sociálních sítích se během pracovního pohovoru setkalo jen 5 % mladých Čechů. Vyplývá to ze studie Digitální deníky provedené mezi 4 500 mladými lidmi z jedenácti zemí. 

Zrádné fotografie, za které se mladí stydí

Společnost AVG ve svém šetření zjišťovala, jak lidé ve věku 18 – 25 let používají sociální sítě ve vztahu k práci. Téměř třetina dotázaných přiznává, že se na internetu dají najít jejich nevhodné fotografie. Téměř polovina z nich by také některé své fotografie z internetu ráda odstranila. A 57 % respondentů již někdy zpětně smazalo informace, které jim připadaly trapné.

Stírání rozdílu mezi soukromím a prací

Mladí Češi si umějí svůj osobní prostor na Facebooku poměrně dobře chránit. Více než tři čtvrtiny z oslovených mají svůj profil nastaven tak, že se k jejich příspěvkům dostanou jen jejich přátelé. Poměrně velká část ale zároveň řeší své online soukromí jen na této prvotní úrovni. Jakmile se zařadíte mezi jejich virtuální přátele, můžete do značné míry vidět vše, co na svém profilu zveřejní.

Kolegům jsou profily přístupné

Celých 70 % mladých totiž nijak neskrývá ani jinak neomezuje obsah, který mohou na Facebooku vidět jejich kolegové. 30 % mladých Čechů neváhá do svého teritoria na Facebooku pustit ani svého šéfa. Řadí se tak mezi nejotevřenější zaměstnance. Francouzi jsou v tomto ohledu opatrnější, s nadřízeným se virtuálně přátelí jen 8 % z nich.

Chraňte své soukromí

Otázkou zůstává, zda je tato otevřenost zamýšlená, nebo způsobená neznalostí širších nastavení ochrany soukromí. Zamyslete se nad tím, kolik lidí může vidět, příp. dále sdílet, vaše příspěvky na Facebooku a jiných sociálních sítích. Pokud je vám nepříjemné, že váš profil vidí kolegové, měli byste si příště dobře rozmyslet, koho mezi své on-line přátele zařadíte.

Zakázané stránky

Až třetině mladých Čechů blokuje zaměstnavatel některé stránky (například sociální sítě). Mladí si ale dokážou poradit i s takovýmto omezením. Plných 40 % z takto „postižených“ obchází dané nařízení tím, že se na zakázané stránky během pracovní doby připojí ze svého mobilního zařízení.

Negativní vyjadřování o zaměstnavateli

Většina dotázaných se hlídá a o svém zaměstnavateli se v on-line prostoru vyjadřují v pozitivním nebo neutrálním tónu. Přesto se 12 % z oslovených nechalo v minulosti unést a po špatném dni v práci si na svého šéfa či firmu na sociálních sítích zanadávalo.

Negativní či jinak nevhodné komentáře na vás vrhají nepříjemné světlo. Pokud se o svém zaměstnavateli vyjadřujete hanlivě, nebo vyzrazujete interní informace, koledujete si o pracovní problém.

Image před zaměstnavatelem

Je dobré si uvědomit, že pokud na internet nějakou informaci vypustíte, začíná žít vlastním životem a jen málokdy nad ní máte plnou kontrolu. Jistě je lepší, když vás (potenciální) zaměstnavatel může identifikovat podle konstruktivních komentářů v on-line diskuzích, nebo zajímavých příspěvků na vašem profilu, spíše než na základě negativních reakcí a nevhodných fotografií.

Informace se dnes šíří rychlostí blesku a kdokoliv se na internetu může vyjádřit k čemukoliv. Stále častěji tak vyvstává otázka, do jaké míry jde o váš soukromý názor a kdy už byste mohli svou negativní reakcí svého zaměstnavatele poškodit.

Jobs.cz

Další články k tématu

Velký atlas kolegů: víte, s kým sdílíte kancelář?

Lidem, kteří už za sebou mají určitou praxi, může připadat, že se v kancelářích potkávají se stále stejnými typy lidí. A mají pravdu. I vy na chodbách pravidelně zdravíte Kapitána, Spojku, Pochybovače nebo Aktivistu. A který z těchto 9 charakterů patří vám? Najdete je v každém týmu V desetičlenném týmu budou podle výzkumů dva lidé s … číst více

Sledování olympiády v práci? Firmy jsou tolerantní

Olympiáda v Soči otestuje nejen disciplínu vrcholových sportovců, ale i zaměstnanců kanceláří. Kdo vydrží 8,5 hodiny denně pracovat, aniž by se nepodíval alespoň na jeden sportovní výsledek nebo online přenos? Upřímně, moc lidí ne. A firmy jsou připravené to do jisté míry tolerovat. Včerejší sjezd, zítřejší hokej „Viděli jste včera Soukalovou?“ – „A co říkáš na … číst více

Bolí vás záda? Zkuste Office yogu, cvičení do kanceláře

Podnikat, nebo pracovat? Helena Nehasilová (25) toto dilema neřeší a pokouší se skloubit obojí. Pracuje na plný úvazek v jedné mezinárodní firmě a kromě toho rozjíždí vlastní podnikání s názvem Office yoga. „Kolegové se často hrbili u počítačů a nechtělo se jim po práci docházet ještě na jógu. Tak jsem s nimi začala cvičit přímo u jejich pracovních … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více