Jestli se v práci přes léto drobet nudíte a zaměstnává vás hlavně hádka s kolegy o to, jestli klimatizace poběží na čtyřku nebo na sedmičku, zkuste odpovědět na otázky z našeho kvízu. Dozvíte se přitom 100 +1 zajímavostí o historii kanceláří. Dobře, sto jedna jich zas nebude, ale i tak můžete celkem zábavně i užitečně utlouct trochu času.
1. Měli kanceláře už ve starověkém Římě?
- a) Ne, žádné kancelářské práce Římané nevykonávali.
- b) Ano, určité formy kanceláří měli, sídlili v nich například správní orgány.
- c) Ne, tehdejší úředníci pracovali doma, takže vlastně byli už tehdy na home office.
2. Jednou z prvních kancelářských budov, předchůdkyň těch dnešních, bylo sídlo Britské východoindické společnosti v Londýně, které v roce 1729 podstoupilo velkolepou přestavbu: v interiéru mohli zaměstnanci i návštěvníci obdivovat ručně vyřezávaný nábytek nebo honosné obrazy a sochy. Židle ředitele společnosti tehdy připomínala:
- a) Toaletu, protože při odkrytí poklopu jí skutečně byla, aby ředitele konání potřeby nezdržovalo od práce.
- b) Loď coby symbol mezinárodního obchodu, kterým se společnost zabývala.
- c) Královský trůn, aby bylo jasné, kdo je tady nejvýš postaven.
3. Nárůst počtu kancelářských budov si v průběhu 18. a 19. století vynutila průmyslová revoluce. Díky ní se výrobní podniky mnohonásobně rozrostly a s nimi se rozbujela i jejich administrativa. Přelomovým okamžikem pro práci v kancelářích byl vynález psacího stroje. Ve kterém roce byl patentován?
- a) 1799
- b) 1868
- c) 1902
4. S počátky psacího stroje souvisí dnešní rozvržení klávesnice. Rozmístění písmen známé jako QWERTY (písmena zprava v řadě pod čísly) si však jednotlivé země lehce upravovaly, aby více vyhovovalo jejich jazyku. Například Francouzi mají AZERTY. My máme QWERTZ. Proč?
- a) Protože písmeno Z se v češtině vyskytuje častěji než Y, takže je nahoře, aby se pohodlněji mačkalo.
- b) Omylem, protože ve Zbrojovce Brno, kde se psací stroje vyráběly od 30. let, udělali při zavádění do výroby chybu a už to tak zůstalo.
- c) Protože jsme byli součást Rakouska-Uherska a v němčině se Y téměř nepoužívá, takže bylo odsunuto na poslední řádek.
5. Při vyslovení výrazu „open space“ se leckomu ježí vlasy hrůzou. V Česku ho máme spojený zejména s několika posledními dekádami. Kdy ale začaly být kanceláře v USA a v Evropě uspořádány jako open space poprvé?
- a) na začátku 20. století
- b) po druhé světové válce
- c) v 80. letech 20. století
6. Open space šetřil místo i peníze. Bylo v něm ale příliš mnoho hluku a příliš málo soukromí. Proto se od sebe stoly začaly v 60. letech oddělovat různými mobilními přepážkami. Bohužel se tento nápad poněkud zvrtnul, když se pracovníci s rozmachem osobních počítačů oddělovali stěnami hned z několika stran a byli „naštosováni v kukaních“ vedle sebe. Jak se anglicky takové dispozici kanceláří slangově říkalo?
- a) square incubator
- b) rabbit hutch
- c) cubical farm
7. Když poslal Samuel Morse v roce 1844 první zprávu svým telegrafem, zněla: „What hath God wrought“, tedy „Co Bůh vykonal“. Citát z Bible. Když posílal programátor Ray Tomlinson první email, bylo to něco jako QWERRTYIOP, zkrátka testovací zráva bez významu. Ve kterém roce to bylo?
- a) 1966
- b) 1971
- c) 1980
Správné odpovědi: 1 b, 2 c, 3b, 4c, 5a, 6c, 7b
Přes léto trh práce sice malinko pospává, ale úplně nespí. I během prázdnin se vyplatí tu a tam procházet moře nabídek, které pro vás na Jobs.cz máme.