Kariéra začíná už na škole. Najděte si práci při studiu

Rozhodli jste se vzdát pohodlí a začít při studiu pracovat? Máme pro vás dobrou zprávu. Jde to, ale budete potřebovat pevné nervy a pořádnou porci odhodlání. Kdo během vysokoškolských let obětuje svůj čas práci, získá lepší zaměstnání než absolvent bez praxe.

» 2 minuty čtení «

prace pri studiu

Výhodnější startovní čára

Nic proti zarovnávání zboží a pokladním v supermarketu, ale takováto položka v životopise je vysokoškolákovi k ničemu. Na trhu práce je přetlak absolventů s diplomem a uplatnění se nehledá lehce. Kdo myslí na budoucnost, měl by si při studiu hledat kvalifikovanou brigádu alespoň trochu v oboru, kterému se věnuje.

Praxe při studiu vám zajistí výhodnější pozici na trhu práce. Vyzkoušíte si své teoretické znalosti v reálném prostředí, což personalisté umí náležitě ocenit. Není nic neobvyklého, že pracující student dostane nabídku na pokračování ve firmě i po škole.

Praxe posílí vaši pozici i ve škole

Nabyté zkušenosti ze zaměstnání zužitkujete při cvičeních. Hlavně je však můžete využít v bakalářských nebo diplomových pracích. Zvolte si téma, které se přímo dotýká vašeho zaměstnání. Závěrečné práce napojené na praxi jsou vyučujícími velmi kladně hodnocené.

Škola na druhé koleji

Vše samozřejmě není jenom růžové. Skloubit práci a studium není lehké a leccos budete muset obětovat. Volný čas se stane nedostatkovým zbožím. Část pracujících studentů mění priority a odsouvá školu na vedlejší kolej. V horším případě se studiem rovnou seknou.

Dá se to skloubit?

Existují osvícení zaměstnavatelé, kteří dokážou studentům bez problémů vyjít vstříc. Přizpůsobit si pracovní harmonogram škole je v takovém případě jednodušší. Samozřejmě ne každý pracuje v ideální firmě.

prace pri skole

Pak už záleží na oboru, který studujete. Někteří musí být na cvičeních od rána do večera. Nicméně na řadě škol jsou přednášky nepovinné, a když nebudete mít stoprocentní docházku, nic se neděje. Člověk se musí naučit správně si zorganizovat svůj čas.

Nečekejte na závěrečný ročník

Kdy začít pracovat během studia? Čím dříve rozjedete pátrací akci, tím lépe. Čekat s hledáním částečného úvazku do posledního ročníku, kdy vás čekají státnice a diplomka, není rozumný nápad. Starostí s učením budete mít nad hlavu.

Kde hledat částečný úvazek

Najít částečný úvazek ve vysněném oboru je velký úkol. Obrňte se trpělivostí, vždyť přece růže přináší. Posílejte životopisy na všechny strany. Nic si nedělejte z toho, že vám odpoví pouze část zaměstnavatelů. Najít uplatnění je snazší ve velkých městech, kde je nabídka o poznání širší.

Podívejte se ve škole

Nebojte se vystavit svůj životopis na internetu nebo ho zařadit do databáze pracovních agentur. Kvalitním zdrojem placených a neplacených stáží, krátkodobých brigád a všemožných výpomocí jsou samotné univerzity. Jednotlivé fakulty vyvěšují inzeráty jak na svých internetových stránkách, tak i na nástěnkách přímo ve škole.

Chce to trochu odvahy, ale oslovte vysněného zaměstnavatele na přímo. Neptejte se pouze na teplé místečko. Pošlete pár pěkně napsaných řádků, co firmě přinesete a co umíte.

Krátkodobou brigádu si zvládne najít každý

Pokud vám jde v první řadě o krátkodobou finanční injekci na studentské radovánky a na budování kariéry zatím nemyslíte, tak je situace mnohem příznivější. Kdo nemá přílišná očekávání, brigádu si najde snadno.

» Podívejte se na nabídku brigád

Supermarkety nabírají pokladní, skladníky nebo zarovnávače zboží po celý rok. Podobně neutuchající je poptávka po telefonních operátorech. Pohledné vysokoškolačky najdou uplatnění jako hostesky. Nabírá se také do nekvalifikovaných dělnických profesí, do skladů nebo na roznos letáků. Velký zájem mezi studenty je o administrativní práce všeho druhu.

Jan Hruška

Další články k tématu

Kam na vysokou? Poradí veletrh Gaudeamus

Dnes a zítra hostí pražské výstaviště v Holešovicích Gaudeamus – největší veletrh pomaturitního studia. Kromě zástupců vysokých škol tam potkáte třeba i možné budoucí zaměstnavatele. Veletrh je návštěvníkům po oba dny přístupný od 8 do 16 hodin. Vysoké školy na jednom místě Víte, co chcete studovat, ale nejste si jisti, které školy studium nabízejí? Zamiřte … číst více

Jak studovat ve Velké Británii za peníze vlády

Aneta Řezníková absolvovala na britské University College Birmingham magisterský program Tourism Business Administration. „Během studia jsme řešili, jak vytvořit v cestovním ruchu produkty, které ještě na světě neexistují,“ popisuje svou zkušenost. Dnes Aneta radí českým studentům, jak na této univerzitě vystudovat za peníze britské vlády například hotelnictví, cestovní ruch, byznys a marketing a další obory. ↑ … číst více

Absolventi, pozor! Top firmy vám v dubnu nabízejí na 200 prémiových pozic

Duben patří na Jobs.cz absolventům. Na stránkách projektu Měsíc studentů a absolventů jim 21 top společností nabízí na 200 pozic vhodných pro lidi na startu kariéry. Mladým lidem otevírají dveře například Komerční banka, ŠKODA AUTO, Procter & Gamble, Honeywell, RWE, Siemens a dalších 17 firem od průmyslových podniků přes finanční instituce a maloobchodní řetězce až … číst více

Velký přehled: chystané pracovní a studijní veletrhy

Hledáte práci? Vybíráte střední nebo vysokou školu? Třebaže informací je na internetu všude dost, nic nenahradí možnost získat jich spoustu na jednom místě nebi se osobně setkat s případnými zaměstnavateli nebo zástupci škol. Kam tedy například můžete vyrazit v nadcházející sezóně? Pracovní veletrhy » JobChallenge Jak úspěšně projít výběrovým řízením, jak nastartovat kariéru, jaké požadavky jsou kladeny … číst více