Bolí vás záda? Zkuste Office yogu, cvičení do kanceláře

Podnikat, nebo pracovat? Helena Nehasilová (25) toto dilema neřeší a pokouší se skloubit obojí. Pracuje na plný úvazek v jedné mezinárodní firmě a kromě toho rozjíždí vlastní podnikání s názvem Office yoga. „Kolegové se často hrbili u počítačů a nechtělo se jim po práci docházet ještě na jógu. Tak jsem s nimi začala cvičit přímo u jejich pracovních stolů,“ říká Helena, jak se nápad zrodil.

IMG_5093

↑ Helena Nehasilová, zakladatelka Office yogy. Letos se svým nápadem získala 2. místo v pražském kole podnikatelské soutěže Rozjezdy roku.

Jobs.cz: Co vás přivedlo k józe?

Jako malá jsem dělala balet, v pubertě street dance. Když jsem nastoupila na vysokou, přestala jsem pravidelně cvičit. Během studia jsem totiž i pracovala a měla toho opravdu hodně. Začala jsem mít problémy s bolestí zad, a tak mi lékař doporučil cvičit jógu. Zkusila jsem ji a byla mile překvapená.

Jobs.cz: Jaký směr jógy jste si vybrala?

Testovala jsem různé druhy, ale nejvíce mi vyhovuje Ashtanga. To je rychlejší, dynamická jóga. Brzy jsem na svém těle viděla výsledky – záda přestala bolet, tělo bylo pružnější. A také jsem si během lekcí úžasně vyčistila hlavu.

Jobs.cz: Letos jste založila vlastní firmu Office yoga, kdy docházíte cvičit za lidmi do kanceláří. Jak vás to napadlo?

Po vysoké škole jsem nastoupila jako office manažerka do mezinárodní IT firmy. Kolegové se tu osm i více hodin denně hrbí u počítačů, bolí je záda, jsou unavení a bez energie. Když jsem jim říkala, jak mi jóga pomohla, byli nadšení, ale pořád moc líní na to po práci ještě někam docházet. Jednou mě napadlo, že si tedy společně zacvičíme přímo v kanceláři. A došlo mi, že bych to mohla nabídnout i širší veřejnosti. Zaměstnanců pracujících denně v kancelářích jsou tisíce a sedavá práce zatěžuje všechny víceméně stejně. Přestávky v práci jsou nezbytné, je jen otázkou, jak je využít efektivně. Pauzy s kávou či cigaretou od zdravotních obtíží neuleví. A zde je prostor právě pro uplatnění Office yogy.

Jobs.cz: Takže jste vymyslela jógové cvičení, které se hodí přímo pro lidi z kanceláří?

Je to tak. Do projektu jsem zapojila ještě dvě kamarádky, lektorky jógy. Nabízíme čtyři základní balíčky. Prvním je strečingové cvičení s prvky jógy. Lektorka přijde do kanceláře a cvičí s menšími skupinami zaměstnanců přímo u jejich stolů, například 20 minut. Druhý balíček je pro zkušenější „fajnšmekry“. Jedná se o klasickou jógu s tím, že do firmy dodáme podložky a cvičíme se zaměstnanci klasickou lekci. Třetí balíček jsou individuální lekce jógy v práci, což může být třeba benefit pro manažery. Poslední nabídkou jsou zdravé workshopy. Je třeba zakomponovat do rutinní kancelářské činnosti vhodné prvky cvičení, které zaměstnancům prospějí a pozitivně ovlivní jejich soustředěnost a pracovní výkony.

Koláž1

↑ Jógu můžete cvičit i v kanceláři. Protáhnout si ramena (1), uvolnit záda (2) nebo protáhnout zápěstí (3).

Jobs.cz: Už vás Office yoga uživí?

Zatím bohužel ne. Stále pracuji na plný úvazek. Office yogu řeším večer po práci, případně si beru dovolenou. V zaměstnání mi zatím vycházejí vstříc a fandí mi. Podnikání mi zabírá okolo 10 hodin týdně. Prozatím to stíhám, ale čím víc se projekt rozbíhá, tím víc cítím, že už je toho na mne hodně.

Jobs.cz: Máte už nějaké zkušenosti s podnikáním nebo se učíte za pochodu?

Vystudovala jsem obor Veřejná správa a regionální rozvoj. K józe to sice moc blízko nemá, ale znalosti z práva nebo ekonomie se mi k podnikání hodí. Nápad na Office yogu mi nějakou dobu zrál v hlavě. Uvažovala jsem, jestli do toho vůbec jít, jestli riziko neúspěchu není moc velké. Nakonec jsem si řekla, že to zkusím – přinejhorším to nevyjde a půjdu dělat něco jiného. Za ten půlrok, co podnikám, jsem se už naučila spoustu věcí. Dělám účetnictví, starám se o webové stránky, organizuju lekce a cvičitele, chodím po schůzkách, vymýšlím jak projekt posouvat dál… Podnikání mi tedy už benefity přineslo – zatím sice ne finanční, ale zkušenostní určitě.

Jobs.cz: Vaše Office Yoga letos získala druhé místo v pražském kole soutěže Rozjezdy roku. Co jste od soutěže čekala?

Na soutěž mě upozornila kamarádka. Přihlásila jsem se, protože mě zajímalo, co na můj nápad řeknou odborníci. Na semináři jsem získala spoustu zajímavých rad a nápadů včetně konstruktivní kritiky, co bych mohla zlepšit nebo dělat jinak. Za to jsem moc ráda, hodně mi to pomohlo.

» Kdo vyhraje letošní Rozjezdy roku, soutěž pro začínající podnikatele? Hlasujte pro nápad, který se vám nejvíce líbí. Hlasování končí 30. června 2014.

Další články k tématu

Bývalá vojačka jezdí s vlastní sanitkou

Romana Tvarůžková z Ostravy dříve jezdila se záchrankou a má za sebou i vojenskou službu. Ve 22 letech se rozhodla, že bude rozvážet k lékařům a na vyšetření nemocné, kteří by jinak neměli na sanitku nárok. Se svým nápadem vyhrála loňský ročník soutěže Rozjezdy 2012 pro začínající podnikatele. Její firma se jmenuje Novodobá sanitka. ↑ Romana Tvarůžková, … číst více

Mateřství není brzda, říká mladá podnikatelka

Eva Vašková Čejková začala podnikat ve dvaceti. Dnes je jí o deset let víc, vede úspěšnu firmu zabývající se reklamní činností a PR, napsala knihu pro začínající podnikatele, porodila syna a ještě na mateřské přišla s projektem, který mimo jiné podporuje ženy ve startu vlastního byznysu. ↑ Eva Vašková Čejková (30) začala podnikat ve dvaceti. V … číst více

V New Yorku na úspěch čekáte roky, říká česká manažerka

Marcela Bělovská pracovala v New Yorku, kde úspěšně vedla pobočku české cestovní kanceláře. Když se dařit přestalo, s těžkým srdcem, ale velkou pokorou, zabalila kufry a vrátila se zpátky do Česka. Dnes pracuje jako manažerka Českého národního panelu. Jaké vidí rozdíly mezi Českem a Amerikou a proč je tak těžké prorazit v „nejlepším“ městě na světě? ↑ Marcela … číst více

Začínají Rozjezdy. Soutěž, která pomáhá začít podnikat

Internetová „seznamka“ pro rekreační sportovce, kteří hledají parťáka ze stejného města na tenis nebo volejbal. Taxíková sanitka, která vozí obtížně pohyblivé pacienty do nemocnic a na vyšetření. Módní značka Adaptia, která šije speciální kalhoty pro vozíčkáře. ↑ Roman Sterly, vítěz loňských Rozjezdů, vyhrál s nápadem na „sportovní seznamku”. Přihlaste se do 24. března To jsou … číst více