Kam do první práce? 8 čerstvých absolventů poradí

Personalisté vám dokážou naslibovat všelicos. Nejlépe vám při výběru práce ale stejně poradí vrstevníci, kteří podobně jako vy ještě nedávno řešili, kterému zaměstnavateli svěřit svá nejlepší léta nebo jak skloubit práci a studium. Příběhy osmi mladých zaměstnanců a trainees vám napoví, která z téměř 1000 příležitostí pro studenty a absolventy je ta pravá.

Raiffka: firma velká tak akorát

„Raiffka je dost velká na to, aby se člověk učil od zkušenějších kolegů, zase ale ne tak velká, že by se z lidí staly jen tváře bez jména,” říká Ondřej Horký, který ve žluté bance začínal v trainee programu. Dnes působí jako Operational Risk Controller a na svém zaměstnání oceňuje kromě dobrých vztahů i stabilitu. Zjisti, jestli by se v Raiffeisenbank líbilo i tobě.

» Vyber si z 31 volných míst po celé České republice

Škodovka: rozjetý šrumec

Selma Kunosic začínala v automobilce číslo jedna jako trainee, dnes tu pracuje jako vývojářka centrální elektroniky a KESSY systémů. „Za rok v trainee programu neuvěřitelně vyrostete. Prošla jsem si pěti rotacemi, včetně jedné v Německu. Díky kolegům jsem se do práce s elektronikou skutečně zamilovala,” pochvaluje si Selma svou úvodní zkušenost, díky které chce se Škodovkou strávit dalších pár let svého pracovního života.

» Vyber si z 250 volných míst, trainee programů a brigád

Witte: flexibilita a různorodost

„Nebyla jsem rozhodnutá, na jakou pozici jít. Navíc mě lákala flexibilita, díky které jsem mohla dálkově studovat a zároveň pracovat,” vysvětluje svou volbu ve Witte trainee Anna Kodedová. Díky rotacím v trainee programu Anna přirozeně pochopila provázanost jednotlivých oddělení zaměstnavatele. Na její budoucí pozici v personalistice se jí bude tato znalost určitě hodit.

» Vyber si z 6 pozic

gm635790164-112409985Ukaž se v telce: vyhraj stáž v TV Nova

„Celý den se mi někdo věnoval, domů jsem odcházela nabitá informacemi. Stáž byla přizpůsobená mému rozvrhu a časovým možnostem,” vzpomíná Kateřina Rešová na svou měsíční stáž v oddělení výzkumu, která dnes na Nově působí jako datová analytička. Podobnou zkušenost můžeš získat i ty. Vymysli soutěž na socky a vyhraj stáž Community Managera v nejsledovanější české televizi. To jde, ne?

Komerčka: práce při studiu i volno na zkoušky

Vašek Kotyk pracuje v Komerční bance 3 roky a současně studuje. „Flexibilita, kterou Komerčka nabízí, přišla vhod třeba během zkouškového nebo při psaní závěrečné práce a o prázdninách,” pochvaluje si Václav. Brigádně tu pracuje jako Talent Sourcer, tzn. že na Linkedinu a dalších sociálních sítích vyhledává vhodné uchazeče na pozice v Komerční bance.

» Vyber si ze 109 volných míst

Prazdroj: zodpovědnost a volnost v práci

Jasně, že jako nový zaměstnanec Plzeňského Prazdroje žízní neumřeš. Zásobu piva dostaneš na Vánoce i na dovolenou. Jen pivo zdarma tě ale v práci neudrží. Co třeba pracovní prostředí, kde ti šéf nedýchá na záda? „Můj šéf neřeší, jestli přijdu o 15 minut později nebo jdu přes oběd na jógu. Hodnotí se odvedená práce, ne počet hodin, které si tu odsedíte,” pochvaluje si jedna z absolventek trainee programu Simona Fedorková. Prazdroj nabírá lidi hlavně do Plzně a Prahy, na stáže i plné pracovní úvazky.

» Vyber si z 24 volných míst pro absolventy

První práce v Kauflandu: důvěra na centrále

Michaela Pudilová naskočila do Kauflandu týden po státnicích. „I když jsem během školy pracovala, očekávání od práce na plný úvazek byla přece jen smíšená. Zároveň jsem ale byla zvědavá, jaké firmy zaujmu a zda ocení to, co jim mohu nabídnout,“ líčí své pocity z hledání první práce Michaela, která v Kauflandu začíná na pozici specialistky HR marketingu. Váží si hlavně důvěry svého nadřízeného, díky které má motivaci dosahovat skvělých výsledků.

» Vyber si z 13 volných míst

Brigáda v Mekáči: naplánuj si práci podle sebe

Pokud i vy zatím sháníte pravidelný přivýdělek spíš než práci od devíti do pěti, McDonald’s je pro vás to pravé místo. „Nejlepší je, že si můžu sám plánovat směny a moji kolegové jsou v pohodě,” hodnotí svou brigádu ve známém fast foodu brigádník Filip.

» Vyber si z 54 volných míst a brigád

Celé příběhy a všechny pracovní příležitosti pro studenty a absolventy najdete na Firstjobs.cz.

Další články k tématu

Buďte chytří a hledejte práci teď. V září bude „nával“

Užiju si prázdniny a práci začnu hledat v září. Touto větou si každoročně podkopává vlastní židli spousta čerstvých absolventů vysokých i středních škol. Na podzim přichází rozčarování: zájemců o volná místa je obrovský přetlak. Buďte chytří a jděte na to opačně – zaměstnání začněte hledat už teď, uprostřed léta. Toto doporučení se netýká jen absolventů. Agent – pomocník … číst více

Co vás čeká po nástupu do první práce

Zkušební doba, kolečko po odděleních a seznamování se s kolegy i novou prací. To na vás coby absolventa čeká v prvních týdnech po nástupu. Na co se můžete psychicky připravit už teď? 1. Zkušební doba Projdete vítězně pohovorem, podepíšete smlouvu a vyfasujete notebook a pracovní stůl. Ve skutečnosti ale práci nemáte až tak jistou. První tři měsíce … číst více

5 věcí, které vyčtete z pracovních inzerátů

Všimli jste si, že většina inzerátů má pod hlavičkou „nabízíme“ méně informací než pod hlavičkou „požadujeme“? Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné inzeráty, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, jak chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. » 2 minuty čtení « ↑ Jak si vybrat novou práci? … číst více

I bez praxe a superschopností: 900+ nabídek pro absolventy

Čím budeš, až vyrosteš? Dokud jste byli malí, sypali jste ze sebe učitelky, hasiče, kosmonauty a baletky jako taháky z rukávu státnicové košile. Když se vás ale po promoci zeptá rodina znova a vy stále své první místečko nemáte, už to taková sranda není. Naštěstí i absolventi si dnes mohou svou práci vybírat. Zaměstnavatelé to … číst více