Kam do první práce? 8 čerstvých absolventů poradí

Personalisté vám dokážou naslibovat všelicos. Nejlépe vám při výběru práce ale stejně poradí vrstevníci, kteří podobně jako vy ještě nedávno řešili, kterému zaměstnavateli svěřit svá nejlepší léta nebo jak skloubit práci a studium. Příběhy osmi mladých zaměstnanců a trainees vám napoví, která z téměř 1000 příležitostí pro studenty a absolventy je ta pravá.

Raiffka: firma velká tak akorát

„Raiffka je dost velká na to, aby se člověk učil od zkušenějších kolegů, zase ale ne tak velká, že by se z lidí staly jen tváře bez jména,” říká Ondřej Horký, který ve žluté bance začínal v trainee programu. Dnes působí jako Operational Risk Controller a na svém zaměstnání oceňuje kromě dobrých vztahů i stabilitu. Zjisti, jestli by se v Raiffeisenbank líbilo i tobě.

» Vyber si z 31 volných míst po celé České republice

Škodovka: rozjetý šrumec

Selma Kunosic začínala v automobilce číslo jedna jako trainee, dnes tu pracuje jako vývojářka centrální elektroniky a KESSY systémů. „Za rok v trainee programu neuvěřitelně vyrostete. Prošla jsem si pěti rotacemi, včetně jedné v Německu. Díky kolegům jsem se do práce s elektronikou skutečně zamilovala,” pochvaluje si Selma svou úvodní zkušenost, díky které chce se Škodovkou strávit dalších pár let svého pracovního života.

» Vyber si z 250 volných míst, trainee programů a brigád

Witte: flexibilita a různorodost

„Nebyla jsem rozhodnutá, na jakou pozici jít. Navíc mě lákala flexibilita, díky které jsem mohla dálkově studovat a zároveň pracovat,” vysvětluje svou volbu ve Witte trainee Anna Kodedová. Díky rotacím v trainee programu Anna přirozeně pochopila provázanost jednotlivých oddělení zaměstnavatele. Na její budoucí pozici v personalistice se jí bude tato znalost určitě hodit.

» Vyber si z 6 pozic

Ukaž se v telce: vyhraj stáž v TV Nova

„Celý den se mi někdo věnoval, domů jsem odcházela nabitá informacemi. Stáž byla přizpůsobená mému rozvrhu a časovým možnostem,” vzpomíná Kateřina Rešová na svou měsíční stáž v oddělení výzkumu, která dnes na Nově působí jako datová analytička. Podobnou zkušenost můžeš získat i ty. Vymysli soutěž na socky a vyhraj stáž Community Managera v nejsledovanější české televizi. To jde, ne?

Komerčka: práce při studiu i volno na zkoušky

Vašek Kotyk pracuje v Komerční bance 3 roky a současně studuje. „Flexibilita, kterou Komerčka nabízí, přišla vhod třeba během zkouškového nebo při psaní závěrečné práce a o prázdninách,” pochvaluje si Václav. Brigádně tu pracuje jako Talent Sourcer, tzn. že na Linkedinu a dalších sociálních sítích vyhledává vhodné uchazeče na pozice v Komerční bance.

» Vyber si ze 109 volných míst

Prazdroj: zodpovědnost a volnost v práci

Jasně, že jako nový zaměstnanec Plzeňského Prazdroje žízní neumřeš. Zásobu piva dostaneš na Vánoce i na dovolenou. Jen pivo zdarma tě ale v práci neudrží. Co třeba pracovní prostředí, kde ti šéf nedýchá na záda? „Můj šéf neřeší, jestli přijdu o 15 minut později nebo jdu přes oběd na jógu. Hodnotí se odvedená práce, ne počet hodin, které si tu odsedíte,” pochvaluje si jedna z absolventek trainee programu Simona Fedorková. Prazdroj nabírá lidi hlavně do Plzně a Prahy, na stáže i plné pracovní úvazky.

» Vyber si z 24 volných míst pro absolventy

První práce v Kauflandu: důvěra na centrále

Michaela Pudilová naskočila do Kauflandu týden po státnicích. „I když jsem během školy pracovala, očekávání od práce na plný úvazek byla přece jen smíšená. Zároveň jsem ale byla zvědavá, jaké firmy zaujmu a zda ocení to, co jim mohu nabídnout,“ líčí své pocity z hledání první práce Michaela, která v Kauflandu začíná na pozici specialistky HR marketingu. Váží si hlavně důvěry svého nadřízeného, díky které má motivaci dosahovat skvělých výsledků.

» Vyber si z 13 volných míst

Brigáda v Mekáči: naplánuj si práci podle sebe

Pokud i vy zatím sháníte pravidelný přivýdělek spíš než práci od devíti do pěti, McDonald’s je pro vás to pravé místo. „Nejlepší je, že si můžu sám plánovat směny a moji kolegové jsou v pohodě,” hodnotí svou brigádu ve známém fast foodu brigádník Filip.

» Vyber si z 54 volných míst a brigád

Celé příběhy a všechny pracovní příležitosti pro studenty a absolventy najdete na Firstjobs.cz.

Další články k tématu

Najděte si první práci na veletrhu pro absolventy

Březen a část dubna se v celé České republice ponese ve znamení veletrhů pro absolventy vysokých škol. Mladí lidé budou mít šanci na půdě své vysoké školy zjistit přímo od zaměstnavatelů, jaké pozice pro čerstvé držitele diplomu jsou aktuálně k mání, jak probíhá výběrové řízení a jak se na ně připravit. Kdo v březnu zaspí, může od 1. dubna potkat … číst více

Platová očekávání mladých se přibližují realitě

Doby, kdy firmy hladověly po mladých absolventech, již pominuly. Se zpožděním na to reagují i samotní absolventi, kteří dnes mají platová očekávání, na která jsou firmy ochotny slyšet. Mladí lidé začínají odlišně vnímat i pracovní dobu a mnohem více touží po flexibilních úvazcích. Vyplývá to z průzkumu, který v dubnu tohoto roku zorganizovala  společnost LMC, … číst více

Absolventi, získejte první práci už v dubnu a rozjeďte kariéru

Končíte letos vysokou školu nebo jste diplom získali loni? Pomůžeme vám s hledáním prvního zaměstnání, kde nastartujete smysluplnou kariéru. Desítky top zaměstnavatelů se na vás těší celý duben na stránkách mesicabsolventu.jobs.cz. To je virtuální veletrh pracovních příležitostí pro absolventy, který Jobs.cz pořádá už počtrnácté! Co vám Měsíc studentů a absolventů nabídne? Zeptejte se přímo personalistů a … číst více

P&G hledá nové talenty. Jana a Marek radí, čím získáte body

Najít práci s čerstvým diplomem může vypadat třeba takto: brzy po nástupu dostanete na starosti svůj tým nebo pojedete služebně do Číny a Saudské Arábie. Stalo se to Janě Janczykové a Marku Tichému, které si jako talenty „vytáhla“ firma Procter & Gamble v Rakovníku (P&G). V rozhovoru pro Jobs.cz se Jana i Marek dělí o svůj příběh a … číst více