Jsou tu Vánoce. Znamení, že je čas hledat si lepší práci, můžete najít i „pod stromečkem“

Vánoce jsou svátky, které nás nutí rozjímat. Hledat odpovědi na otázky, kde se v životě nacházíme a kam směřujeme. Jestli jsme tam, kde jsme si před rokem říkali, že bychom chtěli být. Zkuste věnovat chvilku těmto úvahám a zahrňte do nich i svoje zaměstnání. Třeba si „pod stromeček“ nadělíte nový nápad ohledně vlastní kariéry.

Pomalu uzavíráme další rok, který je charakteristický zejména tím, že během něho neustále čelíme změnám. Některé nám život znesnadňují – roušky, testování, omezování hromadných akcí, jiné ale zpříjemňují – rozšířená možnost home office, rozvoj v používání technologií a komunikace na dálku. Některá z těchto opatření nám už zevšedněla a stala se novým normálem. Člověk je tvor obdivuhodně přizpůsobivý, což platí o každém z nás. Vždyť čemu všemu jsme se letos opět zvládli přizpůsobit.

Pokrok nezastavíš

Z našich výzkumů také vyplývá, že změny, které považujeme v práci za pozitivní, bychom si rádi uchovali i do budoucna. Platí to například o flexibilitě, pokud jde o čas a místo výkonu naší práce. To, o čem jsme už před pandemií věděli, že je možné, ale zaměstnavatelé to z různých důvodů nechtěli dovolovat, se stalo z nutnosti takřka ze dne na den součástí našich pracovních životů. Urychlil se tak trend, který změnil způsob kancelářské práce nejspíš napořád. Ačkoliv nezůstane možná v takové míře, osm hodin pět dní v týdnu už se bude dělat v málokterém provozu, jenž práci na dálku umožňuje.

Optimismus, byť opatrný, je na místě

Potvrzuje se tak, že každá změna, byť se může zpočátku jevit pouze v negativním světle, přináší i pozitivní efekty. Rozvoj sektoru e-commerce může být také jedním z příkladů. Nepřehlédnutelný je i optimismus, s nímž firmy hledí do budoucna. V létě si 43 % z nich myslelo, že vyjdou z krize posíleny, a jen 8 %, že je poškodí. Počet nabízených míst, který trhá v posledních měsících na našich pracovních serverech historické rekordy a o kterém pravidelně informujeme, může být také jedním z příkladů pozitivní vlny. Přitom ještě loni na jaře by ji předpovídal málokdo.

Jak toho využít

Při přemítání o vlastním životě by člověk neměl na to pozitivní, co se v poslední době odehrává, zapomínat. A zvážit, jestli by to nemohl nějak využít ve svůj prospěch. Nebývalé množství pracovních nabídek přímo vybízí k tomu, aby zrevidoval svoji stávající pracovní dráhu a zamyslel se, jestli by někde nemohl lépe uplatnit vlastní zkušenosti a nápady.

Jestli by někde nenačerpal znalosti z rychle rozvíjejícího se oboru, jako je třeba digitální marketing, které se mu hodí i za pět let. Jestli by nenašel zaměstnání, kde se snaží lidem více vycházet vstříc, pokud jde o zmiňovanou flexibilitu, takže by si mohl svobodněji dělit čas mezi práci a odpočinek.

A zároveň, jestli by nenašel místo ve firmě, která je stabilní a schopná fungovat a nepropouštět ani v současné turbulentní době. Ze zkušeností náborářů víme, že právě na tohle se kandidáti při pohovorech často ptají. Jistota pracovního místa se stává důležitým faktorem při rozhodování uchazečů. A také pochopitelně výrazně vyšší finanční ohodnocení, i když to je spíš jedním z kritérií při zvažování nové práce, nikoliv jediným. 

Přes svátky si udělejte jasno

Pokud se vám podobné úvahy honí hlavou, nezametejte je pod koberec. Právě koncem roku je ideální doba věnovat jim pozornost a vyvodit z nich důsledky. Což neznamená, že je potřeba strávit Vánoce pročítáním inzerátů. Spíš je dobré ujasnit si svoje vlastní touhy, přání a potřeby, aby po Novém roce, až se nábory opět rozjedou, člověk věděl, co hledá.

Klidné svátky a úspěšný vstup do nového roku vám přeje Jobs.cz.

 

Další články k tématu

Jak si zničit život: běžte za svou vášní

Když budete dělat, co milujete, naleznete úspěch, peníze i životní štěstí, tvrdí nám různé populární příručky a koučové. Calwin Newport, profesor z georgetownské univerzity ve Washingtonu D.C. napsal knihu, která tvrdí opak. Když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci, deziluzi a možná i zbankrotujete. Radši se naučte milovat, co děláte a … číst více

Cítíte se po roce v „novém normálu“ psychicky vyčerpaní? Zapracujte na posílení své duševní odolnosti

5 minut čtení Je to už rok, co se radikálně změnily naše životy, především ty pracovní. Stav, který měl původně trvat jen několik týdnů, nejvýše měsíců, se přelil do standardního fungování. Někdy se označuje jako nový normál. Řada lidí však pociťuje, že to, v čem žije, normální není a začínají klesat na duchu. Odolnost vůči … číst více

Kde a jak čerpat duševní sílu v nelehké době? Máme pro vás rady i tipy na kurzy, kde se to dozvíte

5 minut čtení Osobní rozvoj, duševní hygiena, odolnost vůči stresu. Pojmy, které ještě před rokem řada lidí opomíjela. Jenomže po období stráveném v různě odstupňované izolaci roste počet zájemců o rady, jak se udržet v duševní kondici. V dalším  dílu našeho seriálu o psychohygieně vám nabízíme některé z nich i tipy na kurzy odborníků, kde … číst více

Srovnáváním se s ostatními svůj úspěch nezměříte

Je mi třicet a ještě nejsem manažer. Jak to, že se už půlce spolužáků povedlo, že jsou úspěšní? „Srovnávání se může být velmi užitečné, má ale i svoje rizika,“ upozorňuje psychoterapeut Honza Vojtko. ↑ Psychoterapeut Honza Vojtko: Řada lidí chce být třeba jako Steve Jobs. Jenomže nejde být něčí kopií. Hodně lidí svůj úspěch odvozuje … číst více