Jazykové zkoušky, které vám usnadní studium na výšce

Máte jazykovou zkoušku z angličtiny a nevíte, jestli ji uznává vysoká škola, na kterou se hlásíte? Přinášíme užitečný přehled těch, které se vám u přijímaček či během studia určitě budou hodit!

» 3 minuty čtení «

shutterstock_197720093

„Papír”, že umíte anglicky

Znalost některého z cizích jazyků, a angličtiny zvlášť, je velmi častou podmínkou pro úspěšné studium na vysoké škole. Jenže jak ji prokázat, když na to nemáte „papír“? Některé školy sice nabízejí možnost složit jazykový test, ale pokud už máte nějaké osvědčení o znalostech jazyka v kapse, můžete se ho ušetřit. Jazykové certifikáty bývají na školách uznávané při přijímačkách, pro získání zápočtu nebo zkoušky, a někdy dokonce slouží i jako náhrada za bakalářskou či magisterskou jazykovou zkoušku. To už ale samozřejmě platí jen pro vysoké úrovně.

Jakou úroveň školy požadují

Velmi často se na školách vyžadují znalosti přinejmenším na úrovni B1 Společného evropského referenčního rámce (CEFR), někde i vyšší. Nezřídka je ale nutné, aby stáří certifikátu nepřekročilo školou požadovaný limit. Obecně ale platí, že většina certifikátů má neomezenou platnost, a tak vám může pomoci nejen na vysoké škole, ale později i u řady zaměstnavatelů.

Plavete v jazycích?      Vybrat si kurz

Zkouška City & Guilds

Pokud máte zkoušku City & Guilds, nebo jste aspoň přihlášeni na její nejbližší termín, bod pro vás. Její organizátoři totiž nedávno vyhlásili její nejbližší, tedy letní termín za ad ultimum – čili poslední. Tato okolnost ovšem nemá vliv na její uplatnění u přijímaček na vysokou či na jejich uznání v rámci studia. Obvykle je ale nutné mít složené obě její části, tedy ústní i písemnou.

» Fakulty, které uznávají zkoušku City & Guilds

Cambridgeské zkoušky

Cambridgeské jazykové zkoušky patří bezesporu mezi ty nejznámější. Uznává je naprostá většina škol, institucí i zaměstnavatelů. Jejich uplatnění je mezinárodní. Zkoušky jsou rozdělené podle úrovně (od PET až po CPE) i podle typu (všeobecná či obchodní angličtina, příp. angličtina právní nebo finanční). Složit je lze na některém z 15 zkouškových míst v České republice.

» Firmy a instituce, které uznávají cambridgeské zkoušky

Zkoušky LCCI

Britské mezinárodní zkoušky LCCI jsou u nás sice ještě spíše méně známé (největší význam mají hlavně na britských školách), začínají se ale také už pomalu prosazovat. Těmi nejznámějšími jsou zkoušky ELSA a zejména pak JETSET. Obě mají svá specifika, jiný způsob testování i hodnocení (zkouška ELSA je hodnocena bodově, JETSET se skládá zvlášť na různých úrovních). O uznání některé ze zkoušek LCCI se informujte vždy na své škole.

Státní jazykové zkoušky

Takzvané „státnice“ patří mezi další školami uznávané zkoušky, avšak platí to jen na českém území. Zahraniční organizace je většinou neakceptují. Zkouška se dělí dle úrovně na základní (B2), někdy též označovanou za „malou státnici“, všeobecnou (C1) a speciální (C2), kterou lze skládat jako překladatelskou nebo tlumočnickou.

Plavete v jazycích?      Vybrat si kurz

TOEFL, TOEIC a další zkoušky

Zejména pro studium či práci v Anglii, ale i v mimoevropských zemích se jistě může hodit zkouška IELTS. Zkoušku zastřešuje British Council (stejně jako cambridgeské zkoušky). Její výsledek se neomezuje na uspěl(a)/neuspěl(a), ale velmi propracovanou formou hodnotí úroveň vašich jazykových znalostí na škále od nuly do devíti.

Bodově hodnocené jsou i zkoušky TOEFL (akademická zkouška) či TOEIC (zkouška orientovaná spíše na profesní prostředí). Druhá zmíněná může na některých školách a od určité bodové hranice dokonce nahradit i bakalářskou zkoušku z angličtiny.

Pro studium (nejen) na amerických univerzitách se pak téměř jistě neobejdete bez zkoušky SAT, GMAT, nebo GRE.

Lucie Černá

Další články k tématu

Beata Rajská: Můžu přibrzdit, ale nesmím ztratit sama sebe

Úspěšná módní návrhářka, která už nemusí nikomu nic dokazovat. Beata Rajská na sobě ale neustále pracuje, mimo jiné se zdokonaluje v angličtině a aspiruje na doktorát na Univerzitě Hradec Králové – zajímá ji změna pohledu na módu po 2. světové válce. O tom, co Beata Rajská dělá, když zrovna nenavrhuje šaty, si s ní povídala redaktorka Jobs.cz … číst více

Školní angličtina nestačí: 5 tipů, jak si ji zlepšit

Ne na všech vysokých školách patří výuka jazyků mezi povinné předměty, a když už ano, jedná se mnohdy jen o jeden až dva semestry. Přinášíme vám pár tipů, jak lze studium cizího jazyka dohnat. » 3 minuty čtení « ↑ Školní angličtina vám později v práci stačit nebude. Máme tipy, jak si ji zlepšit. 1. … číst více

Méně známé tituly, které lze v Česku získat

Titul MBA patří v Česku mezi nejznámější odborné kvalifikace. Vzdělání si však můžete zvýšit také absolvováním jiných profesních programů. Získat mezinárodně uznávaný diplom můžete nejčastěji v oblasti financí, daní, práva a personalistky. Víte, co přesně se skrývá za zkratkami ACCA, CFA, MSC a dalšími? Finanční náročnost Že jste slyšeli maximálně o někom s titulem MBA? Není se co … číst více

Zeptejte se, co přesně vás na vysoké čeká

Ještě nemáte jasno, na jakou vysokou školu se přihlásíte a se kterou fakultou spojíte svá následující studentská léta? S rozhodováním vám od pondělí 21. ledna pomohou diskuze na Jobs.cz. Zeptejte se na vše ohledně přijímaček, kolejí nebo uplatnění absolventů. Otázky zodpoví přímo zástupci jednotlivých vysokých škol. Ze všech stran se valí tolik informací, že vás z nich bolí … číst více