Praha, Brno, Olomouc: jaké je město, kde budete studovat?

Nastupujete do prváku a čeká vás stěhování na kolej do Prahy, Brna nebo třeba Českých Budějovic. Každé studentské město v Česku má něco do sebe. Projděte si náš seznam univerzitních měst a nasajte atmosféru, která vás v nich čeká.

Praha: zahraniční studenti a velká šance na brigádu

Každý rok sem za studiem přijíždějí lidé nejen z celé České republiky, ale i ze světa. Do Prahy jezdí zahraniční studenti jak na výměnné programy, tak za studiem v angličtině. Pro vás to znamená skvělou příležitost, jak se seznámit se zajímavými lidmi, poznat odlišné kultury a procvičit cizí jazyky.

V Praze počítejte s vyššími cenami. Na druhou stranu tu snadno seženete brigádu i praxi v oboru. Mnoho podniků i kulturních a sportovních zařízení nabízí studentské slevy. Většinou si je ale musíte dopředu vyhledat a nezapomenout si o ně říct.

V Praze je největší koncentrace vysokých škol, vědeckých institucí a knihoven. Pro pražského studenta by tudíž nemělo představovat žádný problém psát bakalářskou nebo diplomovou práci na jakékoli téma. Počítejte ale s tím, že cesta do studentské komunity se tu nehledá snadno. Pražští studenti jsou hodně rozdrobení podle toho, co studují. Třeba studenti techniky se nejčastěji pohybují v Dejvicích. Přírodovědce zase nejčastěji potkáte v hospůdkách kolem Albertova.

» Nabídka brigád v Praze

Brno: nové kampusy, startupy a skvělá kultura

Také v Brně je příliš mnoho vysokých škol a fakult na to, aby se jejich studenti scházeli na jednom místě. Protože jde ale o menší město, nakonec se přece jen se všemi seznámíte. Pokud večer někam vyrazíte, určitě potkáte své známé. Studenty pomáhají držet pospolu i nově budované kampusy škol. Například v novém kampusu Bohunice Masarykovy univerzity je pět tisíc studentů a tisícovka pedagogů. Uprostřed kampusu je umístěna knihovna, která funguje jako pomyslné srdce celého areálu.

V jihomoravské metropoli vzniklo v posledních letech mnoho institucí podporujících vědu a startupy. Brigádu tu najdete poměrně snadno. Ideální je Brno pro studenty práv, sídlí tu většina významných soudních institucí.

V Brně se ale v poslední době čím dál více žije kulturou. Určitě si nenechte ujít svébytné divadelní scény jako G-Studio nebo Studio Husa na provázku. Za mezižánrovými a alternativními akcemi vyrazte do Centra současného umění – Skleněné louky. Pokud zůstanete v Brně i o víkendu, navštivte unikátní vilu Tugendhat, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mimo Brno se vyplatí zajet na Pálavu, Lednicko-Valtický areál nebo Moravský kras.

» Nabídka brigád v Brně

Olomouc: rodinná atmosféra v kulisách baroka

Olomouc je typické univerzitní město, které studenty stmeluje. Aby ne, studenti představují pětinu obyvatel města. A v ulicích i na atmosféře je do pořádně znát. V posledních letech tu vyrostlo spoustu příjemných kaváren a originálních hudebních klubů. Centrum Olomouce je navíc obklopeno parky, které přímo vybízí k učení na dece a pořádání pikniků.

V Olomouci sídlí druhá nejstarší česká univerzita – Univerzita Palackého. Starobylá atmosféra na vás bude dýchat i díky historickému centru a baroknímu sloupu Nejsvětější trojice zapsaném na seznamu UNESCO. Před dvěma lety byla Olomouc zařazena mezi deset skrytých pokladů Evropy. Najdete tu ale i kulturu živou – festival Academia film Olomouc, Přehlídka animovaného filmu, Vzáří – festival světla a videomappingu, Divadelní Flora a další. Studenti se do těchto aktivit hodně zapojují.

Kola si dokonce můžete zapůjčit i na univerzitě. Studenti provozují vlastní rádio nebo televizi, zpívají ve sborech, hrají divadlo či pořádají filmový klub. Vernisáže ve veřejném prostoru jsou téměř na denním pořádku, stejně jako studentský provoz komunitních zahrad nebo třeba komentované prohlídky Olomouce a okolí.

» Nabídka brigád v Olomouci

Ostrava: super koupaliště a underground

Ostrava už dávno není „černé“ město. Spolu s tím, jak pokračuje přeměna areálu Dolních Vítkovic na industriální kulturní prostor, nabírá dech i zbytek města. Ostrava se stává atraktivní studentskou destinací a rozhodně nežije jen během festivalu Colours of Ostrava.

Sídlí tu dvě hlavní univerzity: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita. V posledních letech se jejich budovy modernizovaly. Třeba Fakulta elektrotechniky a informatiky je doslova nabitá moderními technologiemi. Navíc je její střecha osázená zelení, která připomíná golfové hřiště a využívá se jako relaxační zóna.

Ve zkouškovém období určitě oceníte skvělá koupaliště, díky kterým se budete moci celý den učit na dece. Letní koupaliště Ostrava – Poruba je největším přírodním koupalištěm v České republice. Pokud patříte mezi hudební fajnšmekry, máte právě tady možnost navštívit vyhlášené undergroundové podniky, jakými jsou Tančírna, Chlív, Parník, Garage nebo Hudební bazar. O víkendu můžete vyrazit na túry do nedalekých Beskyd.

» Nabídka brigád v Ostravě

České Budějovice: kola, blízkost Rakouska a rybníky

Až se sem budete stěhovat na kolej, nezapomeňte si přibalit jízdní kolo. Jde o nejběžnější a nejtypičtější dopravní prostředek všech budějovických bez ohledu na věk. Terén města totiž připomíná placku a tak se tu na kole můžete pohybovat rychle a pohodlně.

Do Budějovic se chystají především studenti Jihočeské univerzity, ale ve městě jsou i další vzdělávací instituce. Všem se určitě vyplatí zapsat se hned od prvního ročníku na kurzy němčiny. Vzhledem k blízkosti rakouských hranic ji vyžaduje mnoho zaměstnavatelů a seženete díky ní i lepší brigádu.

Nejoblíbenější lokalitou pro srazy studentů jsou hospůdky v uličkách kolem hlavního náměstí Přemysla Otakara II. Dále také příjemný park při soutoku Vltavy a Malše. Především hospůdka Staré časy. Mnoho studentů se schází v areálu kolejí Jihočeské univerzity, který stojí trochu stranou od centra města.

Za hudbou studenti míří třeba do klubu Velbloud nebo Café klubu Slavie. Pokud tu zůstanete i přes víkend, vychutnáte si přírodní krásy Jihočeského kraje. Stezku pro in-line bruslaře vedoucí z centra Budějovic až na Hlubokou nebo výlet na horu Kleť. Právě tady se nachází nejvýše položená hvězdárna v Česku.

» Nabídka brigád v Českých Budějovicích

Plzeň: Německo i Praha do hodiny

V Plzni sídlí především fakulty Západočeské univerzity, ale také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Potkáte se tady se studenty nejrůznějších oborů, kteří se většinou rozdělí na party podle zájmů – někdo chodí na sport, jiní za kulturou nebo do přírody. Studenty v četných hospůdkách stmeluje i typický nápoj tohoto města.

Plzeň má ideální polohu. Do Prahy se v pohodě dostanete za hodinu, stejně tak i do Německa. Sem se můžete vypravit za nákupy, studovat na Erasmus nebo třeba v létě pracovat. Proto se i v Plzni vyplatí investovat do kurzů němčiny. Navíc se v okolí Plzně nachází několik zajímavých přírodních lokalit na víkendové výlety – Zámek Kozel, řeka Berounka a severní část Šumavy.

» Nabídka brigád v Plzni

Julie Daňková

Další články k tématu

Vybíráte vysokou školu? Zajeďte si na osobní návštěvu

Kdo chce po letních prázdninách začít studovat, musí si obor i fakultu vybrat nejpozději do konce února. Tento termín platí pro většinu veřejných univerzit. Jak se ale správně rozhodnout? Pomoci mohou dny otevřených dveří, které školy právě teď pořádají. Web vysoké školy, která vás zaujala, už máte prolezlý horem-spodem. Pročetli jste si všechno o studijních … číst více

Výběr vysoké školy: rozhoduje budoucí uplatnění

Připraví mě vybraná vysoká škola na budoucí povolání? Tuto otázku si mladí Češi při výběru univerzity kladou nejčastěji. Hned za příslibem dobrého uplatnění hraje zásadní roli kvalita výuky. Zjistilo to dotazníkové šetření společnosti Scio. Skoro tři pětiny uchazečů půjdou raději studovat náročnější školu. Přístup „hlavně se někam dostat“ je totiž blízký jen necelé čtvrtině mladých … číst více

Je lepší bydlet na koleji, nebo na privátě? Zeptali jsme se

Bydlení na koleji i bydlení na privátě je zkušenost, která se člověku obvykle nesmazatelně vryje do paměti. Kde je to lepší? Zeptali jsme se na názor dvou slečen, které během svého studia zažily obojí. ↑ Na kolejích si užijete ten pravý studentský život. Máte rádi nečekané večírky? Tereza Louková, studentka farmacie Tereza studuje farmacii na … číst více

Jobs.cz vám poradí, jaká škola vás bude bavit!

Příští rok maturujete  a otázka: „A co budeš dělat potom?“ vám způsobuje osypky? Vyrazte ve dnech 4. až 7. listopadu do Brna na veletrh Gaudeamus. Čeká vás tam mimo jiné TESTOVACÍ CENTRUM JOBS.CZ, kde vám poradíme, jaká vysoká škola vám bude nejlépe „slušet“. » 1 minuta čtení « ↑ Jobs.cz vám na veletrhu Gaudeamus poradí, … číst více