Jak si najít práci v zahraničí (a zvládnout otravné papírování)

Napadlo vás někdy, že by bylo fajn prožít pár měsíců nebo i roků v cizině? Najít si tam práci, vyzkoušet jiné kulturní klima a vypilovat jazyky? Aby to hladce klaplo, je potřeba před odjezdem vyřídit a ohlídat si pár věcí. Poradíme vám s těmi nejdůležitějšími.

young woman wearing hat walking on streets of New York

Kde vlastně hledat?

  • Na Jobs.cz. Volná místa přes Jobs.cz nabízejí firmy v Německu, Střední Evropě, Velké Británii, ale i v Jižní Koreji nebo na Filipínách. V přepočtu na koruny si vyděláte průměrně 69 000 Kč měsíčně. Vyšší plat však může být vykoupen vyššími životními náklady. » Prozkoumat nabídky v zahraničí
  • Pracovní agentury působící v ČR. Výhodou je, že pomohou s papírováním, předají informace o konkrétním zaměstnavateli a dohodí třeba i ubytování. Agenturu, která vám najde práci za hranicemi, ale vybírejte hodně pečlivě. Ověřte si například, zda má od českého úřadu práce povolení nabízet práci v zahraničí. Seriózní agentura po vás také nebude chtít žádné poplatky za zprostředkování.
  • Na místě. V každé zemi nepochybně najdete pracovní portál typu Jobs.cz, kde můžete prohledávat nabídky. Další možností jsou místní pracovní agentury, ale tady opět pozor s výběrem.
  • Work and Travel. Tři měsíce pracujete, měsíc v zemi cestujete. Work and Travel je žádaný program mezi studenty a mladými lidmi do 30 let. Podívat se mohou třeba do USA, Kanady nebo Austrálie.

Co vyřídit, když chcete pracovat v EU

Pokud chcete pracovat v některé zemi evropské sedmadvacítky, nepotřebujete žádné pracovní povolení. Jako občan EU máte na pracovní trh příslušné země stejný přístup jako místní lidé. Tedy projdete si nabídky, pošlete životopis, obejdete pohovory a čekáte, zda vás vezmou.

Ještě než odjedete nebo krátce po příjezdu budete zařizovat například tohle:

1. Oznámení místa pobytu

Pracovní povolení po vás sice nikdo v EU chtít nebude, ale pokud se rozhodnete usadit v některém státě EU, bude většinou potřeba, abyste úřadům sdělili adresu pobytu. Každá země na to může mít stanovený jiný postup a jiné lhůty. Zjistěte si detaily ještě před odjezdem.

  • V Německu se musí bydliště ohlásit do 14 dnů na ohlašovně (Meldebehörde), která se nachází na radnici nebo místním úřadě.
  • V Belgii budete podávat žádost o registraci (Annexe 19). Vyřídíte ji na místním úřadě a zastavit se tam musíte do 3 měsíců od vašeho příjezdu do země. Velice podobně to funguje i v Dánsku.
  • Ve Francii svůj pobyt povinně ohlašovat nemusíte. V případě zájmu si ale můžete na prefektuře nebo radnici zažádat o povolení k pobytu (Carte de séjour).

2. Zdravotní a sociální pojištění, daně

Co se týká daní, platí základní pravidlo, že jeden příjem nemůžete mít zdaněný dvakrát. Zahraniční výdělky tedy budete danit jen v příslušné zemi, kde aktuálně žijete.

Zdravotní a sociální pojištění budete platit jen v jednom státě EU – v tom, ve kterém aktuálně bydlíte (máte tam nahlášený pobyt).

Ještě před odjezdem do zahraničí proto zajděte na svou zdravotní pojišťovnu a odhlaste se ze systému. Po návratu se můžete jít znovu přihlásit. Určitě si ale schovejte všechny doklady o tom, že jste mezitím platili zdravotní pojištění v cizině.

Ze sociálního pojištění se sami odhlaste, jen pokud jste OSVČ. Jinak to za vás udělá automaticky zaměstnavatel, jakmile skončí váš pracovní poměr v České republice.

V cílové zemi se přihlaste k placení zdravotního a sociálního pojištění (pokud to za vás neudělá nový zaměstnavatel).

Systémy daní a sociálního zabezpečení se v zemích EU mohou dost lišit, proto si je raději základně prostudujte ještě před odjezdem.

  • V Irsku musí mít každý, kdo tam chce pracovat, číslo PPS (Personal Public Service). Je nutné kvůli daním a sociálnímu zabezpečení. Číslo vám vystaví na místním Department of Social Protection a pak ho nahlásíte zaměstnavateli.
  • V Nizozemsku potřebujete osobní registrační číslo BSN (Burger Service Nummer). Přidělí vám ho na místním finančním úřadě a získáte tak registraci do nizozemského systému sociálního zabezpečení a daní.
  • V Itálii potřebujete pro práci v zahraničí číslo sociálního zabezpečení (codice ficsale). Požádáte si o něj na místním finančním úřadu.

3. Doklady o vzdělání

Pokud úspěšně projdete výběrovým řízením a zahraniční zaměstnavatel vám nabídne práci, nejspíš bude chtít vidět vaše maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom nebo další doklady o dosažené kvalifikaci. Pozor, běžný překlad nemusí stačit. Nechte si proto dokumenty ještě před odjezdem přeložit úředně, tedy od soudního tlumočníka.

U většiny pozic platí, že svou odbornost nemusíte v EU nijak složitě dokládat. Výjimkou jsou takzvaná regulovaná povolání (lékař, zdravotní sestra, zubař, porodní asistentka, veterinář, lékárník, architekt atd.). Pokud se vás to týká, v cílové zemi budete muset požádat o uznání kvalifikace. Nejčastěji to vyřizují příslušná ministerstva nebo místní profesní komory.

4. Řidičák, bankovní účet

Evropský vzor řidičského průkazu vám platí ve všech členských zemích EU. Po řidičích z povolání však zaměstnavatelé mohou chtít ještě další uznání kvalifikace nebo to, aby měli vyřízený místní řidičský průkaz.

I když máte bankovní účet v Česku, zahraniční zaměstnavatel po vás může chtít, abyste si jej založili i v místní bance. Tam po vás budou chtít doklad totožnosti, adresu aktuálního pobytu a případně i další doklady, například výplatní pásku nebo výpis z banky v České republice prokazující vaši solidnost.

Více informací o podmínkách práce v EU najdete třeba na stránkách Eures.cz.

Co si vyřídit, když chcete pracovat mimo EU

Sehnat si práci mimo Evropskou unii je o něco složitější a také náročnější na papírování. Do většiny zemí potřebujete vízum a pracovní povolení. Všechny potřebné dokumenty si musíte vyřídit ještě před odjezdem. Ještě před vycestováním je obvykle třeba mít domluveného i budoucího zaměstnavatele nebo agenturu.

Vydané povolení se může vázat ke konkrétnímu pracovnímu místu, po příjezdu tedy nemůžete zaměstnavatele jen tak změnit. To platí třeba pro Spojené státy.

Více informací o práci mimo EU získáte na stránkách českého ministerstva zahraničí a také na velvyslanectvích nebo konzulátech daných zemí.

» Podívejte se na nabídky práce v zahraničí (přes Jobs.cz)

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

Cítíte se někdy v roli manažera jako Alenka v říši divů? 100 zlatých pravidel jak být nejlepším manažerem. 10 nejdražších manažerských chyb. 99 tipů pro úspěšné vedení lidí. Jak asi tušíte, jen přečtením stohu manažerských knih se z vás všemi milovaný a inspirativní šéf nestane. Pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích spíše než v „zaručených návodech“, jsme vybrali … číst více

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

12 hlášek o práci, které vás inspirují i pobaví

Víte, kolik hodin jste letos strávili v práci? Pokud máte plný úvazek, bylo to kolem 1.700 hodin. Těchto 12 citátů vám teď možná pomůže se ohlédnout, jaké pro vás letošní pracovní hodiny byly – jestli na ně vzpomínáte rádi, nebo spíš kysele. V každém případě: Jobs.cz tu pro vás bude i v roce 2016, abyste si našli práci, … číst více

Jak si víc věřit, když toužíte změnit obor

Ve své branži jste možná zakotvili před deseti nebo i více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní ještě čeká něco zajímavého. Prostě by to chtělo změnu. Nejen práce, ale rovnou celého oboru. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma? Z bankovní úřednice učitelkou Andrea … číst více