Jak poznáte, že se kolega vyhýbá práci

V některých obdobích roku se zdá, že nám práce dává mnohem více zabrat než obvykle. A léto lze považovat za jedno z nich. V kanceláři se myšlenky často zatoulají k úvahám, jak by se práci dalo vyhnout, napsala na server BBC známá sloupkařka píšící o managementu Lucy Kellawayová.

Pan Ochotný a pan Ne-tak ochotný

Lucy Kellawayová pro vlastní inspiraci studovala dva kolegy stejného věku a nadání. První působí na práci jako magnet – je jí tedy neustále zavalen. Druhý si hlídá, aby nikdy neudělal nic navíc. Nedá se říct, že byl přímo líný, jen se věnuje věcem, které ho zajímají. Ve volném čase pak v kanceláři sleduje tenis na iPhonu.

Který z nich dostane za své úsilí štědřejší odměnu? Pan Ochotný nebo pan Ne-tak ochotný? Smutnou pravdou je, že první z nich nemá ze své otrocké práce žádný prospěch, zatímco ten druhý si za vyhýbání se povinnostem nevysloužil žádný trest.

Unikání před povinnostmi

Kellawayová se snažila porozumět tomu, jak se panu Ne-tak ochotnému daří před povinnostmi unikat. Nejprve si myslela, že důvodem je umění říkat ne. Pak se ovšem ukázalo, že tito „odborníci na vyhýbání se“ dělají něco mnohem mazanějšího – usilují o to, aby nebyli mezi prvními, kterým šéf přidělí práci.

Existuje několik všeobecně známých strategií, jak toho dosáhnout. Patří k nim pobíhání sem a tam s výrazem značícím zaneprázdněnost, nošení sluchátek nebo upřený pohled na monitor znemožňující komukoliv se přiblížit.

shutterstock_133292417

↑ Tvářit se hrozivě. To je jedna ze strategií kolegů, kteří se vyhýbají práci.

Když tam nejsem, nic mi nehrozí

Stejně tak je prosté tajemství pana Ne-tak ochotného, který se snaží čas strávený v kanceláři snížit na nejnutnější minimum. Je až pozoruhodné, jak málo práce dostanete, pokud nejste fyzicky přítomen. Nevýhodou této lsti však je, že pokud v kanceláři prakticky nejste, lidé zapomenou, že existujete.

Vypadat hrozivě

Naštěstí lze využít další strategii, kterou si osvojil pan Ne-tak ochotný: musíte vypadat hrozivě. Pak vás většinou nikdo nepožádá, abyste vykonali další práci. Ostatní kolegové se také bojí lidí, jejichž chování se špatně předvídá. Proto byste měli střídat mlčenlivé chování se záchvaty upovídanosti. Riziko: lidé si začnou myslet, že začínáte bláznit.

Falešná ochota

Vůbec nejlepší technikou ale je, že sice dáte najevo ochotu práci udělat, avšak neuděláte ji dobře. Tuto lest prý často používají synové Lucy Kellawayové poté, co je požádá, aby umyli nádobí. Dají si velmi záležet na tom, aby jej umyli co nejhůř a doufají, že je máma o tuto domácí práci už nepožádá.

V práci může mytí nádobí odpovídat skutečnosti, že se budete při plnění menších úkolů tvářit zoufale. Ovšem jde pouze o trik pro pokročilé. Nikdy se o něj nepokoušejte, pokud se nerozhodnete prokázat, že jste současně velmi dobří při plnění zásadních úkolů.

jak, čtk

Další články k tématu

Kamarádit na Facebooku se šéfem? Pro třetinu mladých běžná věc

Personalisté se při výběru nového zaměstnance nechtějí spálit. Informace o vás se snaží získat nejen ze životopisu, motivačního dopisu a doporučení bývalých kolegů. Stále častěji je doplňují tím nejjednodušším způsobem: prostě si vás najdou na internetu. Zajímavé přitom je, že s dotazem na své příspěvky na sociálních sítích se během pracovního pohovoru setkalo jen 5 % … číst více

Jak se pracuje ve firmě, kde šéf neřídí ani nekontroluje

Sami si stanovit, jak a kdy chcete pracovat, přestože na vizitce nemáte napsáno šéf? Vítejte v agilních metodách řízení. V zahraničí osvědčený koncept, v Česku zatím horká novinka. Seznámí vás s ní redaktorka Jana Benešovská. Šéf nekontroluje, jestli pracujete Představte si, že si sami rozhodnete, že během následujících dvou týdnů uděláte takovou a takovou práci. Šéf nebude kontrolovat, jestli … číst více

Užijte si jaro. Ukážeme vám, že to jde i v kanceláři

Venku je konečně příjemné počasí, dlouho světlo a vy byste raději své pracovní povinnosti vyměnili za pobyt na čerstvém vzduchu. Jak to udělat, aby vám jaro neproklouzlo kvůli práci mezi prsty? Efektivní meeting venku? Jde to! Asi každý se rád prochází jarním městem nebo přírodou. Opusťte uzavřené meeting roomy a vezměte kolegy a klienty na … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více