„Udržitelnost“ může být pro někoho jen módním pojmem, který patří do slovníku ekologických aktivistů. Odbornice na zavádění managmentu udržitelnosti ve firmách Hana Fořtová však v dalším dílu našeho podcastu vysvětluje, že udržitelné chování může mít pro byznys společností zásadní význam. A přinášet zajímavé pracovní příležitosti.
Původně začala Hana Fořtová studovat medicínu, ale své poslání zanedlouho našla úplně v jiném oboru. Když se před osmi lety pustila do vývoje znovu použitelných sáčků, které by nahradily ty jednorázové mikrotenové, ještě se o zamoření oceánů a všudypřítomných mikroplastech tolik nemluvilo.
Snaha zavést něco, co by používání jednorázových plastů omezilo, byla tehdy průkopnickým počinem. Jejím výsledkem se stal Frusack z kukuřičného škrobu, v němž si lze odnést ovoce nebo pečivo opakovaně a posléze ho zcela zrecyklovat. Nyní své znalosti uplatňuje v českém start-upu NIL Textile, který na trh uvedl první zcela cirkulární, tedy obnovitelné oděvní řešení pro značky a firmy na světě a ve kterém má na starosti business development.
Součást byznysu
Hana Fořtová se díky svým zkušenostem stala také odbornicí na strategickou implementaci a komunikaci managmentu udržitelnosti ve firmách. Zní to možná poněkud krkolomně, ale právě této problematice budou společnosti nuceny věnovat stále větší pozornost.
„Chystají se legislativní změny, na firmy začnou tlačit regulace i investoři. Udržitelnost se proto stává součástí risk managamentu. Společnostem, které jí budou podceňovat, se mohou zvyšovat náklady na kapitál, mohou se hůře dostávat například k úvěrům,“ vysvětluje Hana Fořtová.
Opatření, která přispívají k udržitelnému podnikání firem, budou pravděpodobně stále více zajímat nejen investory, ale také zákazníky nebo zaměstnance. Zejména ty z generace mileniálů a mladší, kteří jsou na zodpovědné chování společností podle průzkumů citliví.
Šance pro nové odborníky
Řada českých podniků si však podle Hany Fořtové zatím není jistá, jak se s otázkou udržitelnosti vypořádat. Jak je vidět i na našem serveru Jobs.cz, shánějí proto lidi, kteří by jim se zaváděním managmentu udržitelnosti pomohli.
Najít takové jedince však nemusí být jednoduché, protože se jedná o poměrně mladý obor, který u nás zatím není možné vystudovat. Manažerům udržitelnosti proto nezbude, než se učit za pochodu.
„Je to smysluplná, velmi dynamická práce, která bude čím dál tím víc žádaná i ohodnocena. Například banky shánějí pro své klienty z řad firem už dnes konzultanty schopné pomoci jim právě s nastavením udržitelnějšího fungování,“ vysvětluje Hana Fořtová.
Zároveň upozorňuje, na co by si měl uchazeč se zájmem o pozici manažera udržitelnosti dát pozor: „Vedení firmy musí být přesvědčeno o nutnosti zavést potřebné strategie včetně stanovení a plnění konkrétních cílů. Proto je u pohovoru důležité zjistit, jestli nechtějí obsadit pozici jenom na oko,“ dodává Hana Fořtová.
Co to je ESG report a co o firmě prozradí? Co to znamená greenwashing? A proč firmy, které ho provozují, riskují pověst? Poslechněte si celý díl našeho Jobs-castu.
Nejen pozice manažerů udržitelnosti najdete na Jobs.cz. Podívejte na nabídky, které pro vás máme.