Jak může udržitelnost rozhodovat o byznysu firem? Dozvíte se v nejnovějším Jobs-castu

„Udržitelnost“ může být pro někoho jen módním pojmem, který patří do slovníku ekologických aktivistů. Odbornice na zavádění managmentu udržitelnosti ve firmách Hana Fořtová však v dalším dílu našeho podcastu vysvětluje, že udržitelné chování může mít pro byznys společností zásadní význam. A přinášet zajímavé pracovní příležitosti.  

Hana Fořtová s moderátorem pořadu.

Původně začala Hana Fořtová studovat medicínu, ale své poslání zanedlouho našla úplně v jiném oboru. Když se před osmi lety pustila do vývoje znovu použitelných sáčků, které by nahradily ty jednorázové mikrotenové, ještě se o zamoření oceánů a všudypřítomných mikroplastech tolik nemluvilo.

Snaha zavést něco, co by používání jednorázových plastů omezilo, byla tehdy průkopnickým počinem. Jejím výsledkem se stal Frusack z kukuřičného škrobu, v němž si lze odnést ovoce nebo pečivo opakovaně a posléze ho zcela zrecyklovat. Nyní své znalosti uplatňuje v českém start-upu NIL Textile, který na trh uvedl první zcela cirkulární, tedy obnovitelné oděvní řešení pro značky a firmy na světě a ve kterém má na starosti business development. 

Součást byznysu

Hana Fořtová se díky svým zkušenostem stala také odbornicí na strategickou implementaci a komunikaci managmentu udržitelnosti ve firmách. Zní to možná poněkud krkolomně, ale právě této problematice budou společnosti nuceny věnovat stále větší pozornost.

„Chystají se legislativní změny, na firmy začnou tlačit regulace i investoři. Udržitelnost se proto stává součástí risk managamentu. Společnostem, které jí budou podceňovat, se mohou zvyšovat náklady na kapitál, mohou se hůře dostávat například k úvěrům,“ vysvětluje Hana Fořtová.

Opatření, která přispívají k udržitelnému podnikání firem, budou pravděpodobně stále více zajímat nejen investory, ale také zákazníky nebo zaměstnance. Zejména ty z generace mileniálů a mladší, kteří jsou na zodpovědné chování společností podle průzkumů citliví.

Šance pro nové odborníky

Řada českých podniků si však podle Hany Fořtové zatím není jistá, jak se s otázkou udržitelnosti vypořádat. Jak je vidět i na našem serveru Jobs.cz, shánějí proto lidi, kteří by jim se zaváděním managmentu udržitelnosti pomohli.

Najít takové jedince však nemusí být jednoduché, protože se jedná o poměrně mladý obor, který u nás zatím není možné vystudovat. Manažerům udržitelnosti proto nezbude, než se učit za pochodu.

„Je to smysluplná, velmi dynamická práce, která bude čím dál tím víc žádaná i ohodnocena. Například banky shánějí pro své klienty z řad firem už dnes konzultanty schopné pomoci jim právě s nastavením udržitelnějšího fungování,“ vysvětluje Hana Fořtová.

Zároveň upozorňuje, na co by si měl uchazeč se zájmem o pozici manažera udržitelnosti dát pozor: „Vedení firmy musí být přesvědčeno o nutnosti zavést potřebné strategie včetně stanovení a plnění konkrétních cílů. Proto je u pohovoru důležité zjistit, jestli nechtějí obsadit pozici jenom na oko,“ dodává Hana Fořtová.

Co to je ESG report a co o firmě prozradí? Co to znamená greenwashing? A proč firmy, které ho provozují, riskují pověst? Poslechněte si celý díl našeho Jobs-castu.

 

Nejen pozice manažerů udržitelnosti najdete na Jobs.cz. Podívejte na nabídky, které pro vás máme. 

 

Další články k tématu

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Příběh jedné kariéry: banka, filmy a vaření pro Beckhama

V Anglii vařil pro fotbalisty Manchesteru United a zároveň tam dokončil prestižní uměleckou školu. Dnes pořádá v Praze promítání největšího světového pop-up festivalu krátkých filmů Future Shorts a vaří v jedné z nejlépe hodnocených bio restaurací. Když posloucháte Jaromíra Štěrbu (37), získáte pocit, že to, co děláte, vás musí bavit. A že v životě je důležitá i náhoda. ↑ … číst více

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více