Cafedu: kavárna a studovna v jednom nejen pro šprty

Iva Pejsarová otevřela v Praze na Muzeu ojedinělý prostor, který funguje jako kavárna a non stop studovna v jednom. V Cafedu se studenti mohou sami nebo ve skupině učit i poté, co se zavřou knihovny a kavárny se přepnou do večerního hlučného režimu. Po necelém roce fungování se Cafedu stalo oblíbenou adresou  „šprtů“, jak majitelka s nadsázkou zákazníky oslovuje.

» 3 minuty čtení «

090

↑ Iva Pejsarová otevřela „útočiště” pro studenty: kavárnu a studovnu v jednom.

Jobs.cz: Na webu i na Facebooku říkáte zákazníkům Cafedu šprti. Opravdu vaše kavárna-studovna přitahuje právě tyto typy lidí? Studenti jakých oborů k vám zavítají nejčastěji?

Do studovny se lidé chodí učit a připravovat na zkoušky, tedy takzvaně šprtat. Ale myslím, že by to nemělo mít nějaký pejorativní nádech. Zkrátka tito lidé přistupují ke studiu aktivně, není jim úplně lhostejné. V kavárně lidé mívají také schůzky na doučování – jsou to tedy ti, kteří na sobě chtějí pracovat a zdokonalovat se. A co se týče oborů a škol, na začátku převažovali medici a právníci, ale teď už je pomalu dohánějí ekonomové a další obory.

Jobs.cz: Jak vůbec vznikl nápad vytvořit Cafedu? Viděla jste něco podobného ve Velké Británii, kde jste byla na studijním pobytu?

V Británii nic podobného neexistuje. Inspirovalo mě pouze to, že naše tamní univerzitní knihovna byla otevřená i přes noc. Líbilo se mi, jak tam studenti ke studiu přistupovali aktivně a jak se zároveň inspirovali. Avšak kavárny spojené se studovnou tam nebyly, s tím jsem přišla až já tady v Praze. Říkala jsem si, že by bylo skvělé mít tady non stop studovnu… ale jak by ji mohl člověk jako já uživit? Zároveň jsem si uvědomila, kolik studentů se učí po kavárnách, které jim nabízejí  zase trochu jiný prostor – a tak mě napadlo to spojit dohromady a vzniklo Cafedu.

VIDEO: Jak to vypadá v Cafedu

Jobs.cz: Než jste otevřeli, jediným prostorem pro noční učení byla studovna v Technické knihovně. Jenže tam bývá o zkouškovém doslova přeplněno. Jak je tomu u vás? Jak moc dopředu si studenti musí rezervovat místo?

Je pravda, že během zkouškového bylo u nás ve studovně plno, ale spíše přes den. Večer už se studenti pomalu vytráceli. V kavárně bývá také často plno, protože studovna je tichá a tudíž, pokud někdo pracuje na společném projektu nebo doučuje, je nutné zůstat dole v kavárně. Tam se samozřejmě mluvit smí a žádná registrace (na rozdíl od studovny) tam není potřeba. Co se týče rezervace do kavárny, tu je nejlepší udělat po telefonu jeden až dva dny předem. Do studovny jsme zatím rezervaci nedělali, protože to je výrazně organizačně náročnější.

» Kam na vysokou školu? Otestujte se

Jobs.cz: Co musí udělat student pro to, aby mohl vaši studovnu využívat?

Přijít k nám v otevírací době kavárny a registrovat se u nás na baru s platným průkazem studenta a mít s sebou ideálně ISIC kartu nebo Opencard.

Jobs.cz: Jaké typy „studijních“ prostorů Cafedu nabízí?

Prostor je rozdělen na dvě hlavní části: kavárnu a studovnu. Ve studovně je nutné dodržovat ticho, to znamená nesmí se tam mluvit, telefonovat, či se chovat jinak hlučně. Dole v kavárně naopak hraje hudba a lidé se tam normálně baví, jako v každé jiné kavárně.

cafedu1

↑ Kavárna Cafedu. Červené schody vedou nahoru do studovny.

Jobs.cz: Jsou místnosti studovny nějak speciálně odhlučněné?

Během rekonstrukce jsme vybudovali dřevěnou a skleněnou stěnu mezi kavárnou v přízemí a studovnou v mezzaninu. Odhlučnění sice není ideální, ale přece jen funguje alespoň z 80 procent. Ve studovně je navíc jedna místnost trochu dále a tam je ticho ještě větší. Také plánujeme vložit speciální odhlučňovací dveře právě do této poslední vzdálenější místnosti, aby odhlučnění bylo stoprocentní alespoň tam.

Jobs.cz: Chodí k vám i hodně cizinců?

Ano, řekla bych, že je to dokonce tak půl na půl. Je to podle mě z toho důvodu, že v zahraničí je trochu jiná kultura vzdělávání, která se k nám ale pomalu dostává.

Jobs.cz: Co si po necelém roce existence Cafedu lidé nejvíce chválí?

Jsem naprosto nadšená, že si lidé  kavárnu-studovnu obecně chválí a že ideu Cafedu opravdu akceptovali a využívají tak prostor k tomu, k čemu byl stvořen. Myslím, že lidem především chybělo nějaké místo, kde si navzájem dodají sílu do učení, motivaci a kde poznají zajímavé lidi, kteří je budou inspirovat. Ač to nikdo takto doslova asi nenapsal, myslím, že to je ten hlavní efekt. Recenze od jednoho hosta to ale částečně krásně vyjadřuje: „objevte v sobě svého vnitřního nerda“!

013

↑ Majitelka Iva Pejsarová: Polovinu našich zákazníků tvoří cizinci.

Jobs.cz: Co když si student zapomene propisku nebo potřebuje něco vytisknout?

Tiskárnu chceme pořídit co nejdříve. Dlouho jsme rozmýšleli o tom, jaký systém na tisk zavést. Nejlepší by byl tisk kartou, přes kterou jsou studenti u nás registrovaní, ale to je bohužel velice drahé. Proto nakonec koupíme malou tiskárnu a budeme tisknout na požádání u baru. Z papírenského zboží nabízíme to nejnutnější – propisky, papír, zvýrazňovače.

Jobs.cz: Za vstup nevybíráte velké částky. Pokryje to náklady?

Vůbec. Jeden vstup na 6 měsíců stěží pokryje uklízečku na jeden den. Nájem, elektřinu, ochranku, zaměstnance, odpad, vodu a tak dále musíme financovat z výdělku kavárny.

Jobs.cz: Když si chce někdo studovnu vyzkoušet poprvé, může zdarma?

Dáváme vstup na dva dny zdarma, ale zjišťujeme, že to lidé často zneužívají. Proto tuto zkušební návštěvu zkrátíme pouze na jeden den.

Vyberte si kurz, třeba na léto      Podívat se na nabídky

Jobs.cz: Jakým rytmem žije vaše kavárna-studovna? Odpovídá to školnímu roku?

Zatím jsme otevření jen půl roku, takže těžko říci, jaký rytmus vykrystalizuje. Ale je pravda, že o našem prvním zkouškovém v zimě bylo více plno než například v listopadu. A z léta máme samozřejmě trochu obavu, nájem musíme platit každý měsíc. Proto o akcích na léto přemýšlíme už od února. Chystáme se otevřít malou venkovní zahrádku a přizpůsobit sortiment vyšším teplotám – jako například více studených nápojů či různé zmrzliny. Určitě je ještě co vymýšlet.

Jobs.cz: Na čem teď pracujete, co plánujete ještě zlepšit?

Bohužel máme docela limitované zdroje, protože mimo úvodní investice do rekonstrukce nedostáváme žádné další peníze – tudíž si musíme nejdříve vydělat ze zisků na to, abychom mohli investovat. Nápadů je ale spoustu. Od rezervačního systému do studovny po pronajmutí dalšího patra či rozšíření do dalších měst. Aktuálně nás nejvíce trápí internet a stabilita připojení, proto asi budeme investovat v blízké době i do tohoto. Zkrátka je pořád co zlepšovat.

» Vysoké školy: kde všude můžete studovat, co vás baví?

Julie Daňková

Další články k tématu

Drink? Nejlepší bar v Brně otevřeli studenti

Andrej a Honza studovali psychologii a ekonomii a rádi cestovali. Později se z nich stali stánkaři. A pak vytvořili jedinečný brněnský fenomén – Bar, který neexistuje. Podnik, který vyhledávají cizinci, který vyhrává ceny a který mívá každý večer plno. » 4 minuty čtení « ↑ Dva studenti založili v Brně bar, který má pořád plno. „Jedna … číst více

Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

Vysněnou školu už máte, teď ještě se na ni dostat. Přečtěte si, u kterých oborů je tradičně nejtěžší projít přijímacím řízením. » 2 minuty čtení « ↑ Medicína, právo, sport, herectví či psychologie. Přijímačky na tyto obory nejsou žádná „dávačka”. 1. Umělecké obory Talentové zkoušky. Postrach každého studenta, který rád tvoří a láká ho umělecká … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více

7 tipů na letní školy pro vysokoškoláky

Letní prázdniny nejsou jen dobou lelkování nebo vydělávání si na brigádách. Chcete poznat nové lidi, pilovat dovednosti nabyté během studia a nezahálet? Potom se podívejte, jaké letní školy si na letošek přichystaly české univerzity. » 2 minuty čtení « ↑ Letní školy lákají na výuku jazyků, atraktivní témata a zahraniční řečníky. Tak kterou z nich si … číst více