Opustit zaměstnání nebývá jednoduché. Zvlášť, pokud jste už nějaký ten rok u jedné firmy a váš odchod je nedobrovolný. Ale i když odcházíte z vlastní vůle, je to nápor na nervy. Hlavu vzhůru, jakmile se jednou rozhodnete, máte to nejtěžší za sebou. Než se však za vámi nadobro zavřou dveře, je nutné vyřídit několik důležitých věcí.
Domluvit se s nadřízeným
Ze všeho nejdříve svůj odchod proberte se šéfem. Je to lepší, než kdyby se o vašich zaječích úmyslech dozvěděl od někoho jiného. Je potřeba probrat časový rámec vašeho odchodu. Dohoda o ukončení pracovního poměru umožňuje v práci skončit třeba ze dne na den, pokud se na tom domluvíte.
TIP: Nastupujete na nové místo a chtěli byste kratší zkušební dobu? Podívejte se, jestli to je, nebo není možné.
S rychlým řešením však příliš nepočítejte, zvlášť máte-li na svých bedrech realizaci důležitého projektu a jste jediní, kdo důkladně zná všechny podklady. Zaměstnavatel za vás bude muset najít náhradu, což nějaký čas trvá. Proto je pravděpodobnější, že vám navrhne pozdější termín nebo o dohodě nebude chtít slyšet. V tom případě vám zbývá jedině podat písemně výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.
Připravit se na přemlouvání
Někdy si až při rozhovoru o výpovědi váš šéf uvědomí, že jste pro něj nepostradatelní, a bude vás přemlouvat, abyste zůstali. Může vás lákat zpátky na vyšší plat, lepší auto, přidání benefitů. Vyšší plat však nemusí být vždycky výhra, zvlášť když vaše důvody pro odchod souvisí se špatnou organizací práce nebo s pocitem vyhoření. Než na lákavou nabídku kývnete, nechte si raději vše projít znovu důkladně hlavou. Někdy může za přijetím „úplatku“ stát pouze strach ze změny, který je pochopitelný.
Předat práci nástupci
Ideální je, pokud vy a váš nástupce můžete pracovat pár týdnů souběžně. Zvlášť u složitých agend a nedokončených úkolů se vyplatí, když svou práci předáte postupně. Například v digitální agentuře doplnit pozvolna ke správě sociálních sítí také rozpočet na PPC reklamy a nakonec budget na televizní a rozhlasové vysílání.
Kromě agendy se budete muset také postarat o to, aby nováček dostal přístupy do systémů nutných k práci. Snažte se zanechat po sobě pořádek jak na stole, tak v počítači. Co můžete dokončit, dokončete. Nenechávejte svému nástupci kostlivce ve skříni, nikdo nechce řešit cizí průšvihy.
Srovnat účty
Služební auto, notebook nebo telefon je potřeba řádně vrátit. K tomuto účelu se nejčastěji vyplňuje výstupní list, který potvrzuje vyrovnání vašich závazků vůči firmě. Kvůli možným budoucím sporům si uschovejte kopii.
Máte všechna potvrzení?
- Ať už odejdete na základě dohody, nebo výpovědi, vždy potřebujete potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), který dokládá, že jste byl/a od – do zaměstnán/a tam a tam. Zaměstnavatel je povinen vám zápočtový list vystavit k poslednímu dni pracovního poměru. Toto potvrzení od vás může, ale nemusí požadovat nový zaměstnavatel. Potvrzení ale budete určitě potřebovat při žádosti o podporu v nezaměstnanosti i při vyřizování starobního důchodu, proto si ho velmi dobře uschovejte. Při jeho ztrátě sice můžete zaměstnavatele požádat o zpětné vydání, ale v případě zaniklých společností nemáte koho žádat.
- Dále si nechejte vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách a daňovém zvýhodnění, které slouží jako podklad k ročnímu zúčtování záloh na daň a k vyplnění daňového přiznání.
- Posledním potvrzením, které si od zaměstnavatele musíte případně sami vyžádat, je pracovní posudek. Není to povinné a náboráři o něj většinou nestojí, ale pokud si ho vyžádáte, je zaměstnavatel povinen vám hodnocení vydat do 15 dní po podání žádosti.
Jet naplno až do konce
Nejspíš se už vidíte v nové práci. Dokud ale chodíte do staré, věnujte jí stoprocentní pozornost. Nejde jen o vaši reputaci, ale i o to, že svět je malý. Nejednou se stalo, že osud svedl dva bývalé kolegy zase dohromady. Nikdy tudíž nevíte, jestli spolupracovníky nepotkáte později na jiném místě nebo se nebudete chtít vrátit.
Odcházíte a nemáte ještě nové místo? Podívejte se na Jobs.cz, kde najdete nabídky skvělé práce z nejrůznějších oborů.