Konec rodičovské dovolené se blíží a ve vás sílí obavy: zvládnu návrat do práce? A chci vůbec dělat to, co předtím? „Rodičovská dovolená je určité bilanční období. Nejedna maminka si uvědomí, že nechce nebo ani nemůže dělat tutéž práci, jako před narozením dětí,“ říká Ludmila Johanovská, psycholožka a personální konzultantka, která vede i bezplatné kurzy pro rodiče vracející se zpět do zaměstnání.
↑ Ludmila Johanovská, psycholožka a lektorka. Pomáhá maminkám s návratem do práce.
Jobs.cz: Vy jste psycholožka – co se na rodičovské dovolené děje s ženským sebevědomím?
Sebevědomí maminek zpravidla klesá při pomyšlení na návrat na současný trh práce, i když existují výjimky. Někdy maminky ovlivňuje i určitý tlak a očekávání okolí. Negativní roli tu mohou sehrát blízcí příbuzní, kteří jsou už třeba jiná generace. Žili v tom, že šli po roce do práce, dítě bylo v jeslích a mají pocit, že to tak má být. Trochu tedy do dcery nebo snachy šťouchají, ať už si sežene práci, že je pořád doma s dětmi, že už všechno pracovní zapomněla. Maminky také vidí ve svém okolí rodiny, které už mají větší děti a nebo naopak bezdětné kamarádky, které si budují kariéru. Začnou mít pocit, že jim samotným ujíždí vlak. Přitom prakticky každá žena se na mateřské a rodičovské dovolené naučí spoustu věcí: vypracuje si výborný time management, je z ní dobrá organizátorka, naučí se řešit krizové situace, vyjednávat a skvěle zvládá multitasking.
Jobs.cz: Jak vypadají ženy, které navštěvují vaše kurzy?
Je to žena z Prahy obvykle mezi 30 a 40 lety, která má jedno nebo dvě děti, zřídkakdy více. Nejčastěji jsou to nezaměstnané maminky (nebo maminky, které již vědí, že budou z organizačních důvodů propuštěny) s vysokoškolským vzděláním. Druhou velkou skupinu tvoří středoškolačky. Podle podmínek projektu mají mít nejdéle dva roky po ukončení rodičovské dovolené. Přijít mohou i rodiče-samoživitelé, pokud mají děti do 15 let věku. Pro účastníky našeho projektu je typická obrovská motivovanost. Vědí, že potřebují v dnešní situaci na trhu práce pomoci, jsou otevření ke změnám a novým poznatkům.
Jobs.cz: Co všechno se tedy na školení dozví?
Celý projekt je mozaika, ze které si každý složí vlastní obrázek. Rodiče si vybírají z několika typů skupinových školení, mají možnost čerpat individuální konzultace, jednodenní HR a IT praxe a v NSG Morison i právní poradenství. První školení je zaměřené hlavně na to, kde všude je možné hledat pracovní uplatnění, na psaní životopisu a motivačního dopisu. Druhé školení se věnuje komunikačním dovednostem potřebným při výběrových řízeních (od telefonického předvýběru nebo videoscreeningu až k osobnímu pohovoru). V dalším typu školení probíráme úskalí zvládnutí zkušební doby, věnujeme se prvním dnům v zaměstnání, systému práce a obtížným komunikačním situacím. Maminkám a tatínkům nabízíme také počítačová školení.
↑ Končící rodičovská dovolená vyvolává otázky: chci dělat tu samou práci, jako předtím?
Jobs.cz: Říkala jste, že nabízíte také individuální konzultace?
Ano. Konzultace mohou být zaměřené na nácvik pohovoru, na přípravu na konkrétní výběrové řízení, na profesní diagnostiku (tedy ujasnění dalšího pracovního směřování), nebo třeba na zvládání trémy. To je téma, které mnoho maminek zmiňuje – že mají při výběrových pohovorech velkou trému.
Jobs.cz: Je lepší uvádět, nebo neuvádět do životopisu rodičovskou dovolenou?
To si musí každá maminka rozhodnout sama. Je ale třeba, aby si byla vědoma všech plusů a mínusů obou variant, a na tom s nimi pracujeme. Připomínáme také, že je zde i právní aspekt a že neuvedení zásadních informací nebo uvádění nepravdivých informací může mít i své právní důsledky.
Jobs.cz: Co maminky zmiňují, že jim na školeních připadá nejužitečnější?
Jsem moc ráda, že oceňují to, že získají novou energii a chuť na sobě pracovat. Kromě psychické podpory a pohledu na výběrová řízení očima personalisty je také hodně důležitý „aha“ efekt. Najednou si třeba uvědomí, proč jim nikdo neodpovídá na životopisy. A vůbec to nemusí být kvůli dětem. Maminky často postupují tak, že rozesílají velmi obecné životopisy, které se nijak nesnaží přizpůsobit místu, na které se hlásí.
Jobs.cz: V čem vězí ta chyba?
Typicky opíší náplň práce na všech svých předchozích zaměstnáních. Jenže na pozici recepční nebo asistentky přijde 200 životopisů a personalista jich potřebuje vybrat 10 nebo 15 do dalšího kola. Nemá čas pátrat a domýšlet si, jestli dotyčná opravdu umí to a to, a někdy je možné i něco přehlédnout. Proto je důležité životopis vždy na míru upravit a z množství činností, které člověk dělá a umí, vypíchnout právě ty, které potřebuje daný zaměstnavatel. Samostatnou kapitolou jsou pak motivační dopisy, které se někdy zaměňují s trochu delším průvodním e-mailem. Je ale třeba napsat motivační dopis bez obvyklých frází, aby zaměstnavatel jasně viděl, že se na danou pozici opravdu hodíte.
» Bezplatný kurz pro rodiče vracejí se do práce
Jana Kutarňová