Čeká vás návrat z rodičovské? Nejste na to sama

Konec rodičovské dovolené se blíží a ve vás sílí obavy: zvládnu návrat do práce? A chci vůbec dělat to, co předtím? „Rodičovská dovolená je určité bilanční období. Nejedna maminka si uvědomí, že nechce nebo ani nemůže dělat tutéž práci, jako před narozením dětí,“ říká Ludmila Johanovská, psycholožka a personální konzultantka, která vede i bezplatné kurzy pro rodiče vracející se zpět do zaměstnání.

Ludmila Johanovska

↑ Ludmila Johanovská, psycholožka a lektorka. Pomáhá maminkám s návratem do práce.

Jobs.cz: Vy jste psycholožka – co se na rodičovské dovolené děje s ženským sebevědomím?

Sebevědomí maminek zpravidla klesá při pomyšlení na návrat na současný trh práce, i když existují výjimky. Někdy maminky ovlivňuje i určitý tlak a očekávání okolí. Negativní roli tu mohou sehrát blízcí příbuzní, kteří jsou už třeba jiná generace. Žili v tom, že šli po roce do práce, dítě bylo v jeslích a mají pocit, že to tak má být. Trochu tedy do dcery nebo snachy šťouchají, ať už si sežene práci, že je pořád doma s dětmi, že už všechno pracovní zapomněla. Maminky také vidí ve svém okolí rodiny, které už mají větší děti a nebo naopak bezdětné kamarádky, které si budují kariéru. Začnou mít pocit, že jim samotným ujíždí vlak. Přitom prakticky každá žena se na mateřské a rodičovské dovolené naučí spoustu věcí: vypracuje si výborný time management, je z ní dobrá organizátorka, naučí se řešit krizové situace, vyjednávat a skvěle zvládá multitasking.

Jobs.cz: Jak vypadají ženy, které navštěvují vaše kurzy?

Je to žena z Prahy obvykle mezi 30 a 40 lety, která má jedno nebo dvě děti, zřídkakdy více. Nejčastěji jsou to nezaměstnané maminky (nebo maminky, které již vědí, že budou z organizačních důvodů propuštěny) s vysokoškolským vzděláním. Druhou velkou skupinu tvoří středoškolačky. Podle podmínek projektu mají mít nejdéle dva roky po ukončení rodičovské dovolené. Přijít mohou i rodiče-samoživitelé, pokud mají děti do 15 let věku. Pro účastníky našeho projektu je typická obrovská motivovanost. Vědí, že potřebují v dnešní situaci na trhu práce pomoci, jsou otevření ke změnám a novým poznatkům.

Jobs.cz: Co všechno se tedy na školení dozví?

Celý projekt je mozaika, ze které si každý složí vlastní obrázek. Rodiče si vybírají z několika typů skupinových školení, mají možnost čerpat individuální konzultace, jednodenní HR a IT praxe a v NSG Morison i právní poradenství. První školení je zaměřené hlavně na to, kde všude je možné hledat pracovní uplatnění, na psaní životopisu a motivačního dopisu. Druhé školení se věnuje komunikačním dovednostem potřebným při výběrových řízeních (od telefonického předvýběru nebo videoscreeningu až k osobnímu pohovoru). V dalším typu školení probíráme úskalí zvládnutí zkušební doby, věnujeme se prvním dnům v zaměstnání, systému práce a obtížným komunikačním situacím. Maminkám a tatínkům nabízíme také počítačová školení.

shutterstock_176026280

↑ Končící rodičovská dovolená vyvolává otázky: chci dělat tu samou práci, jako předtím?

Jobs.cz: Říkala jste, že nabízíte také individuální konzultace?

Ano. Konzultace mohou být zaměřené na nácvik pohovoru, na přípravu na konkrétní výběrové řízení, na profesní diagnostiku (tedy ujasnění dalšího pracovního směřování), nebo třeba na zvládání trémy. To je téma, které mnoho maminek zmiňuje – že mají při výběrových pohovorech velkou trému.

Jobs.cz: Je lepší uvádět, nebo neuvádět do životopisu rodičovskou dovolenou?

To si musí každá maminka rozhodnout sama. Je ale třeba, aby si byla vědoma všech plusů a mínusů obou variant, a na tom s nimi pracujeme. Připomínáme také, že je zde i právní aspekt a že neuvedení zásadních informací nebo uvádění nepravdivých informací může mít i své právní důsledky.

Jobs.cz: Co maminky zmiňují, že jim na školeních připadá nejužitečnější?

Jsem moc ráda, že oceňují to, že získají novou energii a chuť na sobě pracovat. Kromě psychické podpory a pohledu na výběrová řízení očima personalisty je také hodně důležitý „aha“ efekt. Najednou si třeba uvědomí, proč jim nikdo neodpovídá na životopisy. A vůbec to nemusí být kvůli dětem. Maminky často postupují tak, že rozesílají velmi obecné životopisy, které se nijak nesnaží přizpůsobit místu, na které se hlásí.

Jobs.cz: V čem vězí ta chyba?

Typicky opíší náplň práce na všech svých předchozích zaměstnáních. Jenže na pozici recepční nebo asistentky přijde 200 životopisů a personalista jich potřebuje vybrat 10 nebo 15 do dalšího kola. Nemá čas pátrat a domýšlet si, jestli dotyčná opravdu umí to a to, a někdy je možné i něco přehlédnout. Proto je důležité životopis vždy na míru upravit a z množství činností, které člověk dělá a umí, vypíchnout právě ty, které potřebuje daný zaměstnavatel. Samostatnou kapitolou jsou pak motivační dopisy, které se někdy zaměňují s trochu delším průvodním e-mailem. Je ale třeba napsat motivační dopis bez obvyklých frází, aby zaměstnavatel jasně viděl, že se na danou pozici opravdu hodíte.

» Bezplatný kurz pro rodiče vracejí se do práce

Jana Kutarňová, Jobs.cz
jana.kutarnova@jobs.cz

Další články k tématu

Konference a workshopy navštěvuje téměř polovina profesionálů

Bezmála polovina z vás se účastní oborových konferencí a profesních workshopů. 8 % z vás navštěvuje odborné akce nejméně čtyřikrát ročně. Vyplývá to z šetření, které jsme uskutečnili v září a do něhož se zapojilo 880 uživatelů Jobs.cz. Podrobnější průzkum zaměřený na vybrané obory odhalil, že nové trendy tímto způsobem nejčastěji sledují lidé z IT, nejméně z bankovnictví. Z podrobného průzkumu, který … číst více

Záludná etiketa: zvládněte přípitek i jednání v USA

Lektorka Petra Palasová učí etiketu v manažerské praxi. V rozhovoru pro Jobs.cz radí, jak správně uspořádat obchodní oběd, jak zvládnout slavnostní přípitek nebo kdy je lepší upřednostnit gentlemanství před etiketou. „Jestli umíme vypočítat složitou rovnici nikdo nevidí, zato jak zacházíme s příborem, vidí ostatní okamžitě,“ vysvětluje Petra Palasová, jaký důvod manažery nejčastěji přivádí do kurzů etikety. ↑ Znáte … číst více

Nový občanský zákoník: kde vás na něj proškolí

Kupní smlouva, nájemní smlouva, smlouva o podstoupení pohledávky. Ještě loni se tyto kontrakty uzavíraly buď podle obchodního nebo občanského práva – záleželo totiž, jestli je sepisuje fyzická nebo právnická osoba. Od ledna 2014 je to zdánlivě jednodušší: uzavírání všech smluv se řídí novým občanským zákoníkem. Neznalost neomlouvá Proč „zdánlivě jednodušší“? Protože zejména firmy a jejich … číst více

Zaujměte v jedné minutě: Nacvičte si Elevator Speech

„Tak nám o sobě něco řekněte,“ zazní na úvod pracovního pohovoru. „A stihněte to, než vyjedeme výtahem do našeho patra.“ Uf, vydechnete v duchu, ale nezbývá vám, než spustit. „Jsem flexibilní a kreativní. V posledních čtyřech letech jsem pracoval jako obchodní zástupce…“ Opravdu si myslíte, že tak získáte své vysněné místo? Ve skutečnosti jste právě použili … číst více