Zkuste trainee program, je to jako brigáda za milion

Když si chcete při studiu přivydělat, máte v zásadě dvě možnosti. Vzít brigádu, která vám vydělá peníze, ale jinak z ní nic nemáte. Anebo zkusit trainee program, juniorní pozici na částečný úvazek nebo sezónní brigádu v oboru, kterému se chcete v budoucnu věnovat. Těch druhých nabídek je méně, ale vyplatí se o ně usilovat. Čtěte dál proč.

Svůj první milion vyděláte rychleji

Pokud se už při studiu přihlásíte na pozice v oboru, trainee programy a stáže, získáte spoustu cenných zkušeností. Nejen, že si je pak napíšete do životopisu, ale hlavně zjistíte, co chcete. Budete mnohem zaměřenější než ostatní absolventi. Zvýšíte si šanci, že vás pozvou na pohovor a získáte vysněnou práci. A v neposlední řadě si můžete říci o mnohem vyšší mzdu, než když v oboru nemáte vůbec co nabídnout.

» Trainee pozice: podívejte se na nabídky firem

V oboru se zorientujete dříve než ostatní

Čím dříve začnete uvádět teorii ze školy v praxi, tím lépe. Pokud jste například v prvním či druhém ročníku VŠ, je ideální čas začít. Na trainee programy chtějí firmy spíš čtvrťáky a páťáky, ale nevzdávejte to ani tak.

Zeptejte se napřímo ve firmách, kde chcete pracovat, i když nemají vystavenou pozici. Nebojte se pracovat i zadarmo, pokud si to můžete dovolit. Cenné zkušenosti z doby během studia vám ušetří rozkoukávání se v oboru, které někdy trvá i dva roky. Za ty dva roky po ukončení školy už budete moci řešit složitější úkoly nebo vést malý tým.

↑ Díky trainee programu budete pro zaměstnavatele mnohem zajímavější.

Hledejte mentora

Pokud v nějaké firmě narazíte na někoho, kdo je ochoten se vám věnovat, od koho se můžete učit a kdo vás bude inspirovat, držte se ho a nepouštějte. Učte se, nasávejte know-how, poslouchejte, přispějte svými nápady. Většinou lidé mění práci kvůli tomu, že neměli inspirativního nadřízeného, nebo že se neměli od koho učit. Pokud už firmy vypíšou pozici na částečný úvazek, někdo vás na starosti mít bude. Pokud si s tímto člověkem sednete, máte vyhráno. Naučíte se za kratší dobu mnohem víc.

» Trainee program z vás udělá profíka ještě před státnicemi

Zjistíte, co nechcete

Někdy díky brigádě také zjistíte, co dělat rozhodně nechcete. A to je hodně cenná informace. Jdete dělat něco, o čem jste si mysleli, že to bude dobré a ono to dobré není. Proč? Co bylo špatně? Práce jako taková? Nebo firma, nadřízený, procesy? Pokud si dokážete na tyto otázky odpovědět, budete do budoucna dělat mnohem uváženější kariérní volby.

Naučíte se něco o sobě

Na každé brigádě, stáži nebo trainee programu se naučíte něco o sobě. Buďte pozorní sami k sobě. Co vám vyhovuje, co ne, jaký přístup nadřízeného vám sedí? Pozorujte své chování – preferujete zadání úkolu a pak samostatné dosažení výsledku vlastní cestou, nebo máte raději, když vám dají přesný popis toho, co a jak máte udělat?

Potřebujete flexibilní pracovní dobu nebo naopak řád a pravidelný režim? Umíte se přizpůsobit náhlé změně, nebo máte raději, když jde všechno podle plánu? Pracujete rovnoměrně podle plánu, nebo nárazově a pod tlakem?

Pokud budete vědět, jací jste, je mnohem větší pravděpodobnost, že si v budoucnu vyberete takovou práci, která vás bude bavit a rozvíjet, a která vás posune k vašemu cíli, ať už je jakýkoliv.

» Trainee pozice: podívejte se na nabídky firem

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Absolventi, získejte první práci už v dubnu a rozjeďte kariéru

Končíte letos vysokou školu nebo jste diplom získali loni? Pomůžeme vám s hledáním prvního zaměstnání, kde nastartujete smysluplnou kariéru. Desítky top zaměstnavatelů se na vás těší celý duben na stránkách mesicabsolventu.jobs.cz. To je virtuální veletrh pracovních příležitostí pro absolventy, který Jobs.cz pořádá už počtrnácté! Co vám Měsíc studentů a absolventů nabídne? Zeptejte se přímo personalistů a … číst více

Absolventka Katka: díky Jobs.cz získala stáž v Komerční bance

 „Poprvé v životě jsem něco vyhrála,“ říká absolventka Kateřina Horká, která loni vyhrála čtyřtýdenní stáž v IT oddělení Komerční banky. Jobs.cz se zajímal: co se tam Katka naučila? » 2 minuty čtení « ↑ Kateřina Horká vystudovala informatiku na VŠE. Loni díky Jobs.cz stážovala v Komerční bance. Nejlepší videodotazník Kateřina Horká vyhrála soutěž o nejlepší videodotazník, kterou … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více

11 firem, kde získáte super kariéru hned po promoci

Pro všechny absolventy a studenty vysokých škol máme důležitou zprávu: těchto 11 top zaměstnavatelů vám chce pomoci se startem smysluplné kariéry. Uplatníte se, ať už jste vystudovali ekonomii, práva, techniku nebo třeba IT. Ale pozor: spousta z těchto zajímavých míst bude už 23. června 2017 pryč. V tento den totiž končí letošní ročník Měsíce absolventů. … číst více