Zkuste trainee program, je to jako brigáda za milion

Když si chcete při studiu přivydělat, máte v zásadě dvě možnosti. Vzít brigádu, která vám vydělá peníze, ale jinak z ní nic nemáte. Anebo zkusit trainee program, juniorní pozici na částečný úvazek nebo sezónní brigádu v oboru, kterému se chcete v budoucnu věnovat. Těch druhých nabídek je méně, ale vyplatí se o ně usilovat. Čtěte dál proč.

Svůj první milion vyděláte rychleji

Pokud se už při studiu přihlásíte na pozice v oboru, trainee programy a stáže, získáte spoustu cenných zkušeností. Nejen, že si je pak napíšete do životopisu, ale hlavně zjistíte, co chcete. Budete mnohem zaměřenější než ostatní absolventi. Zvýšíte si šanci, že vás pozvou na pohovor a získáte vysněnou práci. A v neposlední řadě si můžete říci o mnohem vyšší mzdu, než když v oboru nemáte vůbec co nabídnout.

» Trainee pozice: podívejte se na nabídky firem

V oboru se zorientujete dříve než ostatní

Čím dříve začnete uvádět teorii ze školy v praxi, tím lépe. Pokud jste například v prvním či druhém ročníku VŠ, je ideální čas začít. Na trainee programy chtějí firmy spíš čtvrťáky a páťáky, ale nevzdávejte to ani tak.

Zeptejte se napřímo ve firmách, kde chcete pracovat, i když nemají vystavenou pozici. Nebojte se pracovat i zadarmo, pokud si to můžete dovolit. Cenné zkušenosti z doby během studia vám ušetří rozkoukávání se v oboru, které někdy trvá i dva roky. Za ty dva roky po ukončení školy už budete moci řešit složitější úkoly nebo vést malý tým.

↑ Díky trainee programu budete pro zaměstnavatele mnohem zajímavější.

Hledejte mentora

Pokud v nějaké firmě narazíte na někoho, kdo je ochoten se vám věnovat, od koho se můžete učit a kdo vás bude inspirovat, držte se ho a nepouštějte. Učte se, nasávejte know-how, poslouchejte, přispějte svými nápady. Většinou lidé mění práci kvůli tomu, že neměli inspirativního nadřízeného, nebo že se neměli od koho učit. Pokud už firmy vypíšou pozici na částečný úvazek, někdo vás na starosti mít bude. Pokud si s tímto člověkem sednete, máte vyhráno. Naučíte se za kratší dobu mnohem víc.

» Trainee program z vás udělá profíka ještě před státnicemi

Zjistíte, co nechcete

Někdy díky brigádě také zjistíte, co dělat rozhodně nechcete. A to je hodně cenná informace. Jdete dělat něco, o čem jste si mysleli, že to bude dobré a ono to dobré není. Proč? Co bylo špatně? Práce jako taková? Nebo firma, nadřízený, procesy? Pokud si dokážete na tyto otázky odpovědět, budete do budoucna dělat mnohem uváženější kariérní volby.

Naučíte se něco o sobě

Na každé brigádě, stáži nebo trainee programu se naučíte něco o sobě. Buďte pozorní sami k sobě. Co vám vyhovuje, co ne, jaký přístup nadřízeného vám sedí? Pozorujte své chování – preferujete zadání úkolu a pak samostatné dosažení výsledku vlastní cestou, nebo máte raději, když vám dají přesný popis toho, co a jak máte udělat?

Potřebujete flexibilní pracovní dobu nebo naopak řád a pravidelný režim? Umíte se přizpůsobit náhlé změně, nebo máte raději, když jde všechno podle plánu? Pracujete rovnoměrně podle plánu, nebo nárazově a pod tlakem?

Pokud budete vědět, jací jste, je mnohem větší pravděpodobnost, že si v budoucnu vyberete takovou práci, která vás bude bavit a rozvíjet, a která vás posune k vašemu cíli, ať už je jakýkoliv.

» Trainee pozice: podívejte se na nabídky firem

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

9 firem, které nabízejí skvělé šance absolventům

Blíží se konec vašeho studia a přemýšlíte o praxi, stáži či rovnou o svém prvním zaměstnání? Podívejte se na nabídku těchto 9 firem, které ve svých týmech rády uvidí čerstvé absolventy a nabízejí jim i něco navíc. 1. Škoda Auto Boleslavská Škodovka každoročně nabízí kolem 30 míst ve svých trainee programech. Jejich skladba je rozličná … číst více

31 top firem láká absolventy: začněte kariéru u nás

První práce po škole pod hlavičkou velké známé firmy. Taková zkušenost se v životopise pěkně vyjímá i po letech. Dnes začíná Měsíc studentů a absolventů, online veletrh práce, brigád, stáží a dalších příležitostí pro ty, kteří zrovna končí školu. 1000+ nabídek Letos se zapojilo 31 společností. Absolventy láká třeba TV NOVA, Ernst & Young, Valeo, Raiffeisenbank, … číst více

I bez praxe a superschopností: 900+ nabídek pro absolventy

Čím budeš, až vyrosteš? Dokud jste byli malí, sypali jste ze sebe učitelky, hasiče, kosmonauty a baletky jako taháky z rukávu státnicové košile. Když se vás ale po promoci zeptá rodina znova a vy stále své první místečko nemáte, už to taková sranda není. Naštěstí i absolventi si dnes mohou svou práci vybírat. Zaměstnavatelé to … číst více

Trainee program z vás udělá profíka ještě před státnicemi

Trainee program je ideální startovací dráha, když vám zbývá rok nebo dva do konce školy. Petr Pokorný, který studuje ekonomii na UK v Praze, se takhle dostal do firmy Logio. Stínuje konzultanty na schůzkách u klientů a pomáhá vymýšlet komplexní logistická řešení. „Je to hodně pestrá práce a dost jsem se tu naučil. Navíc mi … číst více