Trainee program z vás udělá profíka ještě před státnicemi

Trainee program je ideální startovací dráha, když vám zbývá rok nebo dva do konce školy. Petr Pokorný, který studuje ekonomii na UK v Praze, se takhle dostal do firmy Logio. Stínuje konzultanty na schůzkách u klientů a pomáhá vymýšlet komplexní logistická řešení. „Je to hodně pestrá práce a dost jsem se tu naučil. Navíc mi vyšli vstříc se školou,“ říká Petr.

Petře, jak jsi se do trainee programu dostal?

Studuju ekonomii na Univerzitě Karlově, nyní jsem v pátém ročníku. Můj spolubydlící nastupoval do Logia, řekl mi, co je to za firmu a že shání zájemce o trainee program. Logio mě zaujalo hlavně tím, jak používá matematické metody. Přihlásil jsem se, šel na pohovor a od července 2017 jsem tady.

Jak vypadalo výběrko?

Spolu se mnou se tehdy hlásili čtyři další studenti. Každý z nás dostal počítač, soubor dat v Excelu a měli jsme vytvořit řešení pro fiktivního zákazníka. Pak byl ještě pohovor se dvěma nebo třemi lidmi z firmy, kteří se nás ptali, co nás nejvíc baví a tak.

Petr Pokorný: Moje práce je pestrá, dostanu se do zajímavých firem.

Na jakou pozici se vlastně trénuješ?

Jako trainee jsem spolupracoval na různých projektech a zkusil si všechnu možnou práci. Obecně vzato se profiluju od pozice konzultanta.

Jak vypadá tvůj typický pracovní den nebo týden?

To záleží, jestli jsem přidělený na projekt, nebo ne. Projekt trvá jeden až tři měsíce a je to hodně intenzivní činnost. Na začátku jedeme ke klientovi, abychom zjistili, jaký problém řeší. Získáme data, vyhodnotíme je a přemýšlíme nad nejlepším řešením. Klient chce například postavit nový sklad, tak počítáme skladovou kapacitu, díváme se na historii skladových zásob. Je to hodně pestrá práce a dostaneme se do zajímavých firem. Žádný den není stejný.

» Trainee programy: podívejte se na nabídky firem

Dá se trainee program stíhat se školou?

Určitě dá. Výhodou je, že jako trainee nemáme pevnou pracovní dobu, ale chodíme na určitý počet hodin podle domluvy. Já chodím na 20 hodin týdně. Logio mi vyšlo absolutně vstříc, mohl jsem si hodiny naplánovat podle rozvrhu ve škole.

Co pro tebe bylo na začátku nejtěžší?

Největší výhoda této firmy je z pohledu nováčka zároveň její největší slabinou. A sice to, že nemáme přesně zadanou práci. Nikdo nám neříká, co a jak máme dělat, očekává se, že řešení najdeme sami. Někdy je to docela stresující, ale člověka to vytrénuje. Z dlouhodobého hlediska je tohle „hození do vody“ určitě plus.

Když řešíš projekty, pomáhají ti znalosti, které jsi získal ve škole, nebo se spíš učíš v praxi?

Moje škola je zvláštní v tom smyslu, že nás učí spíš dovednosti než znalosti. Pokud mám tedy říct, co jsem se ve škole naučil, neumím to moc pojmenovat. Když ale dostanu úkol, který mám vyřešit pomocí nějakých metod, umím je použít. Mým oborem je finančnictví a bankovní trhy a tady řeším logistiku – takže to nejsou úplně stejné obory. Ale díky tomu, že je studium zaměřené matematicky, můžu znalosti uplatnit i jinde. V Logiu jsem se naučil i nové dovednosti, třeba základy programování.

Letos státnicuješ. Plánuješ v Logiu zůstat i po škole?

Pokud to půjde, zůstanu rád. Vyhovuje mi, že můžu pracovat na různých projektech a poznat různé specializace v rámci firmy, nedělám jednu věc pořád dokola. Je tu taky fajn atmosféra a lidi.

Jak se do trainee programu přihlásit?

  • V Logio pracuje 120 lidí a aktuálně mají 12 trainees. Do trainee programu se dá přihlásit kdykoliv v průběhu roku. „Obvykle se hlásí studenti čtvrtých a pátých ročníků, ale nebráníme se ani mladším,“ říká konzultant z Logia Martin Plajner.
  • Výběrko je postavené hodně prakticky. Uchazeči dostanou modelový úkol, čeká je ale i klasický pohovor. „Velká část naší práce spočívá v kontaktu se zákazníky, a tak si potřebujeme ověřit, že se toho budoucí trainee nebojí,“ dodává Martin Plajner.
  • Logio je česká společnost, která se zaměřuje na logistická řešení pro dodavatelské řetězce. Navrhuje pro ně například nové sklady. Mezi její klienty patří Kofola, CZC.cz, Hamé nebo Škoda Auto.

» Trainee programy: podívejte se na nabídky firem

Jobs.cz

Další články k tématu

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Absolventi, získejte první práci už v dubnu a rozjeďte kariéru

Končíte letos vysokou školu nebo jste diplom získali loni? Pomůžeme vám s hledáním prvního zaměstnání, kde nastartujete smysluplnou kariéru. Desítky top zaměstnavatelů se na vás těší celý duben na stránkách mesicabsolventu.jobs.cz. To je virtuální veletrh pracovních příležitostí pro absolventy, který Jobs.cz pořádá už počtrnácté! Co vám Měsíc studentů a absolventů nabídne? Zeptejte se přímo personalistů a … číst více

Šance nejen pro absolventy: Accenture hledá 300 lidí

Poradenská společnost Accenture plánuje v České republice do poloviny roku 2015 zaměstnat zhruba 300 lidí. A dobrá zpráva pro absolventy: většina nově vypsaných míst se hodí právě pro ně. » Půl minuty čtení « ↑ Tak do kterých? Accenture hledá 300 nových zaměstnanců na různé pozice. Accenture nabírá, protože spouští projekty pro klienty z bankovnictví … číst více

Infografika: Absolventi 2015 - fakta, která ovlivní vaši kariéru

Absolventi – jásejte. Oproti loňskému roku vám firmy nabízejí o třetinu více volných míst. Ti šťastnější z vás se navíc dočkají i mzdy nad 25 000 Kč. Jen do konce dubna vám navíc špičkoví zaměstnavatelé věnují zvýšenou pozornost. Celkem jednoduše na sebe můžete upozornit a zajistit si místo ještě před státnicemi. Podívejte se na Mesicabsolventu.jobs.cz a … číst více