Trainee program z vás udělá profíka ještě před státnicemi

Trainee program je ideální startovací dráha, když vám zbývá rok nebo dva do konce školy. Petr Pokorný, který studuje ekonomii na UK v Praze, se takhle dostal do firmy Logio. Stínuje konzultanty na schůzkách u klientů a pomáhá vymýšlet komplexní logistická řešení. „Je to hodně pestrá práce a dost jsem se tu naučil. Navíc mi vyšli vstříc se školou,“ říká Petr.

Petře, jak jsi se do trainee programu dostal?

Studuju ekonomii na Univerzitě Karlově, nyní jsem v pátém ročníku. Můj spolubydlící nastupoval do Logia, řekl mi, co je to za firmu a že shání zájemce o trainee program. Logio mě zaujalo hlavně tím, jak používá matematické metody. Přihlásil jsem se, šel na pohovor a od července 2017 jsem tady.

Jak vypadalo výběrko?

Spolu se mnou se tehdy hlásili čtyři další studenti. Každý z nás dostal počítač, soubor dat v Excelu a měli jsme vytvořit řešení pro fiktivního zákazníka. Pak byl ještě pohovor se dvěma nebo třemi lidmi z firmy, kteří se nás ptali, co nás nejvíc baví a tak.

Petr Pokorný: Moje práce je pestrá, dostanu se do zajímavých firem.

Na jakou pozici se vlastně trénuješ?

Jako trainee jsem spolupracoval na různých projektech a zkusil si všechnu možnou práci. Obecně vzato se profiluju od pozice konzultanta.

Jak vypadá tvůj typický pracovní den nebo týden?

To záleží, jestli jsem přidělený na projekt, nebo ne. Projekt trvá jeden až tři měsíce a je to hodně intenzivní činnost. Na začátku jedeme ke klientovi, abychom zjistili, jaký problém řeší. Získáme data, vyhodnotíme je a přemýšlíme nad nejlepším řešením. Klient chce například postavit nový sklad, tak počítáme skladovou kapacitu, díváme se na historii skladových zásob. Je to hodně pestrá práce a dostaneme se do zajímavých firem. Žádný den není stejný.

Dá se trainee program stíhat se školou?

Určitě dá. Výhodou je, že jako trainee nemáme pevnou pracovní dobu, ale chodíme na určitý počet hodin podle domluvy. Já chodím na 20 hodin týdně. Logio mi vyšlo absolutně vstříc, mohl jsem si hodiny naplánovat podle rozvrhu ve škole.

Co pro tebe bylo na začátku nejtěžší?

Největší výhoda této firmy je z pohledu nováčka zároveň její největší slabinou. A sice to, že nemáme přesně zadanou práci. Nikdo nám neříká, co a jak máme dělat, očekává se, že řešení najdeme sami. Někdy je to docela stresující, ale člověka to vytrénuje. Z dlouhodobého hlediska je tohle „hození do vody“ určitě plus.

Když řešíš projekty, pomáhají ti znalosti, které jsi získal ve škole, nebo se spíš učíš v praxi?

Moje škola je zvláštní v tom smyslu, že nás učí spíš dovednosti než znalosti. Pokud mám tedy říct, co jsem se ve škole naučil, neumím to moc pojmenovat. Když ale dostanu úkol, který mám vyřešit pomocí nějakých metod, umím je použít. Mým oborem je finančnictví a bankovní trhy a tady řeším logistiku – takže to nejsou úplně stejné obory. Ale díky tomu, že je studium zaměřené matematicky, můžu znalosti uplatnit i jinde. V Logiu jsem se naučil i nové dovednosti, třeba základy programování.

Letos státnicuješ. Plánuješ v Logiu zůstat i po škole?

Pokud to půjde, zůstanu rád. Vyhovuje mi, že můžu pracovat na různých projektech a poznat různé specializace v rámci firmy, nedělám jednu věc pořád dokola. Je tu taky fajn atmosféra a lidi.

Jak se do trainee programu přihlásit?

  • V Logio pracuje 120 lidí a aktuálně mají 12 trainees. Do trainee programu se dá přihlásit kdykoliv v průběhu roku. „Obvykle se hlásí studenti čtvrtých a pátých ročníků, ale nebráníme se ani mladším,“ říká konzultant z Logia Martin Plajner.
  • Výběrko je postavené hodně prakticky. Uchazeči dostanou modelový úkol, čeká je ale i klasický pohovor. „Velká část naší práce spočívá v kontaktu se zákazníky, a tak si potřebujeme ověřit, že se toho budoucí trainee nebojí,“ dodává Martin Plajner.
  • Logio je česká společnost, která se zaměřuje na logistická řešení pro dodavatelské řetězce. Navrhuje pro ně například nové sklady. Mezi její klienty patří Kofola, CZC.cz, Hamé nebo Škoda Auto.

Jobs.cz

Další články k tématu

Získejte za svůj nápad výlet do Las Vegas

Lidé, kteří se nebojí snít a přicházejí se zdánlivě bláznivými nápady, mění svět. Takové lidi chceme odměnit. Vytáhněte ze šuplíku svůj geniální nápad a přihlaste jej do soutěže Kouzlo experimentu. Pokud bude nejlepší, odměníme vás cestou do Las Vegas. Podíváte se na největší světový veletrh inovací International CES 2015. Fandíme odvaze, nápadům a originalitě. Jobs.cz … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Studenti a absolventi pozor: najděte si práci už v dubnu

1. dubna se na stránkách Mesicabsolventu.jobs.cz spouští další ročník unikátního online veletrhu pracovních příležitostí pro studenty vysokých škol a absolventy. Oslovte některou z 28 zapojených firem a podepiště pracovní smlouvu ještě před státnicemi. Jak se dostat do trainee programu a co mě v něm čeká? Jakých chyb se mám vyvarovat při psaní životopisu nebo na pracovním pohovoru? Až … číst více

Stáží ve firmě prošlo pět tisíc lidí, spousta získala práci

Nedaří se vám delší dobu najít zaměstnání? Zkuste se přihlásit do projektu Stáže ve firmách, který už skoro dva roky pořádá Fond dalšího vzdělávání. Některou z nabízených stáží zatím absolvovalo 4900 lidí. A dvě pětiny z nich se nakonec mohly radovat ze získání stálého místa. ↑ Osvědčí se? Projekt Stáže ve firmách je další možnost, jak získat … číst více