Assessment centre odhalí, co o sobě možná ani nevíte

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. V dnešním díle, který je již poslední, se podíváme na assessment centre.

shutterstock_21445288

Skupinová metoda výběru

Assessment centre (AC) je skupinová metoda výběru. AC trvá obvykle půl dne nebo i celý den a je na něj pozvána skupinka 5 až 10 uchazečů. Ti společně i samostatně plní různé úkoly, řeší případové studie, vyplňují znalostní testy, prezentují své myšlenky a názory.

» TIP: Založte si na Jobs.cz profesní profil a firmy vás s nabídkou osloví samy

Máte smysl pro humor?

Kandidáty celou dobou pozorují hodnotitelé – často jde o manažery, kteří obsazují volné místo ve svém týmu. Sledují, jak se kdo z kandidátů v AC chová, jestli je týmový nebo solitérní hráč, jestli je kreativní, dokáže jednat s lidmi, zvládá zátěžové situace, má smysl pro humor a podobně. Dost možná, že vy sami během AC o své osobnosti zjistíte věci, o kterých jste neměli tušení.

Pro juniorské i obchodní pozice

„Assessment centra se využívají zejména u pozic, kde se vyžadují specifické požadavky a potenciál do budoucna – jsou to například absolventské, juniorní pozice ale i pozice obchodnické a operátorů call centra, kde je pracovník v přímém kontaktu s klientem,“ říká Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální agentury Manpower.

Pomocí AC se zaměstnavatelé snaží zjistit  ty vlastnosti a dovednosti kandidátů, které se pouze z přečtení životopisu poznat nedají. „Jde například o schopnost komunikace, řízení, prezentace, schopnost prosadit se nebo nadchnout tým pro společnou věc,“ uvádí Jiří Halbrštát.

Jak to celé probíhá?

AC obvykle začíná tak, že personalista představí hodnotitele, poté firmu jako celek a pracovní pozici, která se obsazuje. Poté se představí každý z uchazečů. „Už během jejich prvního vystoupení se hodnotí sebevědomí, plynulost projevu, přirozenost, ale i schopnost navodit příjemnou atmosféru, vzbudit sympatie a podobně,“ upřesňuje Halbrštát.

Skupinový úkol: jak na problémového klienta

Poté může na řadu přijít skupinový úkol. Uchazeči dostanou zadání modelové situace, například stížnost od problémového klienta nebo sestavení rozpočtu na firemní akci. Je jen na nich, jak se řešení zhostí. Hodnotitelé přitom pozorují, kdo si bere první slovo, kdo vymýšlí smysluplný postup a kdo se naopak drží zpátky. Kromě skupinových úkolů se AC skládá i ze samostatných úkolů, kdy každý z uchazečů hodnotitelům představí své vlastní řešení.

Závěrečný pohovor

Závěr AC může mít podobu pohovoru – s personalistou a hodnotiteli. Budou se vás ptát, jak jste se v simulovaných situacích cítili, případně vám dají zpětnou vazbu na to, jak jste se (ne)projevovali. Další otázky se mohou točit kolem motivace zastávat danou pozici, vzdělání a podobně – prostě klasický pohovor. Pokud na konci padne otázka: A kdy můžete nastoupit? můžete si v duchu gratulovat – assessment centre jste zvládli.

Jana Machálková

Čtěte dál:

» Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

» Psychometrie: Jak si vás firma proklepne

» Novinka u pohovorů: videodotazník

Další články k tématu

Psychometrii bereme jako doplněk

Osobnostní dotazníky, dotazníky motivace, testy analytického myšlení, jazykové testy – s těmito a spoustou jiných se dnes můžete ve výběrovém řízení setkat. Jaký význam jim personalisté přikládají? „Psychometrii bereme jako doplněk a využíváme ji především na pozice specialistů“, říká Martina Řechtáčková z firmy LMC. Proč a jak využíváte testování ve výběrovém řízení? V LMC používáme … číst více

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Ukážeme vám, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

5 tipů: Jak zazáříte na pohovoru?

Chystáte se na pohovor a právě přemýšlíte o tom, co vás na něm čeká a nemine. Pokud čtete tento článek, pak vás určitě zajímá, co dělat/nedělat a jak se chovat/nechovat. Článků a rad na toto téma je na internetu bezpočet, jen mi připadá, že jsou všechny psány dost negativně – takže se tam objevuje většinou … číst více