7 profesí, o které se firmy v roce 2018 poperou

Vkročili jsme do dalšího roku, kdy nebude nouze o nabídky práce. Zájem o nové lidi totiž roste napříč obory. Konkrétně o těchto sedm profesí se firmy doslova porvou. Vycházíme z našich statistik nejčastěji vystavovaných pozic.

?????????

1. Účetní, finanční controlleři

» Chci vidět nabídky

Firmám roste objem zakázek i celkový obrat, a to se bez dobrých finančáků zvládá těžko. Kromě toho přicházejí nejrůznější novinky, ať už legislativní nebo technologické, kterým firmy musí čelit. Zájem o finanční specialisty proto bude v roce 2018 výrazný.

2. Vývojáři softwaru, programátoři

» Chci vidět nabídky

Hlad po „ajťácích“ letos rozhodně nepoleví. Programátoři a vývojáři mohou díky tomu dosáhnout na skvělé podmínky. V IT je už nyní nejvyšší průměr mezd ze všech sledovaných oborů. Benefity jako home office nebo pružná pracovní doba se staly samozřejmostí. Některé firmy jdou ještě dál a lákají programátory třeba na 6 nebo 7 týdnů dovolené.

3. Obchodní zástupci, referenti, specialisté telesales

» Chci vidět nabídky

Ani sebekvalitnější zboží a služby se neprodají „samy“. Obchodní pozice proto na Jobs.cz patří mezi tři nejžádanější. Ačkoliv už spousta obchodů a transakcí probíhá přes internet, lidský kontakt se zákazníkem žádný stroj nenahradí.

4. Personalisté, specialisté firemního vzdělávání

» Chci vidět nabídky

Jak přilákat do firmy nové lidi? A jak udržet ty stávající? Právě s tím si dnes firmy lámou hlavu víc než kdy jindy. Stojí za tím rekordně nízká nezaměstnanost a ekonomický růst. V roce 2018 se dá čekat velký zájem o HR specialisty, kteří umí najít nové cesty, jak přitáhnout a udržet ty správné lidi.

5. Konstruktéři, strojaři

» Chci vidět nabídky

Silné technické ročníky narozené v 50. a 60. letech míří pomalu do důchodu, jenže mladších absolventů ze škol nepřichází dost. Nenahraditelnost konstruktérů a strojařů v průmyslových firmách se odráží v jejich mzdách, které v poslední době rostou nejrychleji ze všech sledovaných oborů.

6. Specialisté logistiky

» Chci vidět nabídky

Dopravě se daří a v ČR v posledních letech vyrostlo několik logistických center. O lidi, kteří dokáží logistiku plánovat a zajišťovat její hladký průběh, je proto velký zájem. Zrovna tak firmy stojí o profesionální řidiče.

7. Specialisté inovací

Technologické inovace jsou novodobá mantra. Nejrůznější firmy, od finančních kolosů až po malá vývojářská studia, staví specializované týmy, které vymýšlejí nové služby nebo „nakopávají“ rozvoj těch současných. Jedná se o velmi pestrou práci zahrnující třeba uživatelský výzkum a testování prototypů. V běžném seznamu profesí specialisty inovací zatím nenajdete, většina podobných prací se skrývá pod názvy tradičnějších profesí jako je product manager, product specialist či project manager.

Jobs.cz

Další články k tématu

Psychometrii bereme jako doplněk

Osobnostní dotazníky, dotazníky motivace, testy analytického myšlení, jazykové testy – s těmito a spoustou jiných se dnes můžete ve výběrovém řízení setkat. Jaký význam jim personalisté přikládají? „Psychometrii bereme jako doplněk a využíváme ji především na pozice specialistů“, říká Martina Řechtáčková z firmy LMC. Proč a jak využíváte testování ve výběrovém řízení? V LMC používáme … číst více

Kdy nejlépe hledat brigádu na léto? Teď!

Portál Jobs.cz právě nabízí asi 1500 míst pro brigádníky. Vyberete si? Nejvíce příležitostí lze najít ve službách, administrativě, prodeji a obchodě. Za hodinu práce se platí nejčastěji 75 až 100 korun. Květen to jistí Letní brigády a sezónní práce nezajímají pouze studenty, ale i ty, kteří delší dobu marně shánějí místo na plný úvazek. Pokud … číst více

Tipy od personalistky: jak vyhrát každý pohovor

Jaký životopis vás přivede na pohovor? Jak uspět tváří v tvář personalistovi? A čím ho zaručeně naštvete? Na tohle všechno jsme se zeptali Zuzany Hrubé, personalistky ze společnosti Y Soft. „Vzpomínám na uchazečku, která měla životopis udělaný jako fotoromán,” říká Zuzana Hrubá. » 3 minuty čtení « ↑ Chtějí toho nejlepšího. Není důvod, abyste to nebyli … číst více

Nebezpečné osobnosti v práci. Jak poznáte, že sedí vedle vás

Joe Navarro pracoval 25 let jako zvláštní agent u FBI. Na základě svých zkušeností napsal knížku Nebezpečné osobnosti, která teď vyšla i česky. Jobs.cz se zajímal: jak nebezpečné osobnosti poznáme v práci a jak se jim bránit? » 3 minuty čtení « ↑ Joe Navarro: „Nebezpečné osobnosti se nikdy nezmění a nevyléčí je ani žádná zázračná pilulka.” … číst více