6 věcí, které v práci dělají nepostradatelní lidé

Každý je nahraditelný, zní známá cynická poučka. Ale není to tak docela pravda. Někteří lidé jsou pro firmy velmi vzácní. Nejde jen o jejich odbornost, ale hlavně o unikátní vlastnosti. Jak nepostradatelné kolegy poznáte?

» 2 minuty čtení «

1. Udržují dobrou náladu

Když má firma finanční potíže nebo málo zakázek, je snadné sklouznout k pesimismu. Tehdy se nejlépe projeví přirozený tahoun, který zvedá pomyslný firemní prapor. Nenechá se strhnout vlnou špatné nálady. Naopak hledá řešení a dokáže vyburcovat ostatní ke zvýšenému výkonu.

2. Umí se rozhodovat

Obchod je o rozhodnutích – dobrých i špatných. Firma tak často stojí před otázkou, jak postupovat dál. A část lidí se vždycky bude bát přijmout riziko. Nepostradatelnými se pak stávají ti, kteří učiní jasné rozhodnutí, kam dál směřovat. A nemusí jít vždy jen o šéfy. Může to být třeba kolega na vaší úrovni, který ale zkušenostmi a s citem rozhoduje tak, aby si obhájil svůj postup před ostatními a zároveň prospěl firmě.

↑ Část lidí se bude vždycky bát odpovědnosti. Proto jsou ve firmách nepostradatelní ti, kteří dokážou udělat jasné rozhodnutí.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

3. Dokáží vymyslet něco výjimečného

Vybojovat zakázku je jedna věc. Ale vymyslet její obsah, najít příběh, který padne klientovi jako ulitý a ještě dokázat, že si před výsledkem sedne na zadek konkurence, to je teprve výzva. Právě tady skórují nepostradatelní kreativci a stratégové.

4. Pomohou v začátcích i nesnázích

„A když nebudete vědět, nebo budete potřebovat s čímkoliv pomoci, obraťte se na naši Evičku.“ Že jste tohle už někdy slyšeli? Ano, nedílnou součástí pomalu každé firmy je nějaký v dobrém slova smyslu všeuměl. Ví o vnitřních zákonitostech firmy, vyzná se v jejím provozu, specialitách a pomůže se vším od vyplnění zaměstnaneckých dokumentů až po obsluhu kávovaru a tiskárny.

5. Dotahují věci do konce

Nepostradatelnými jsou také ti, kteří dotahují věci do konce. Dokáží z týmu vymačkat maximum, aby se stihl termín dokončení projektu. Poté jej klientovi odprezentují a s úsměvem na tváři zapracují jeho tisíc připomínek. Dotahovači neboli finišmani jsou pro firmu pravým zlatem.

» Neuspávejte hady. 5 tipů, jak uděláte super prezentaci

6. Mají srdce na dlani

Můžete se jim svěřit s problémy. Mají cit pro situaci, dokáží vyslechnout i pohladit. Podílejí se na vzniku společných akcí firmy, teambuildingů, občas upečou kolegům dobrý koláč nebo vymyslí charitativní firemní sběr oblečení pro děti z dětských domovů. Nenahraditelnými jsou takové dobré duše, které vám pomohou, když máte špatný den a vše na vás padá.

Jiří Kocourek

Další články k tématu

Záživnější a kratší porady: 3 věci, které k tomu pomohou

Sáhodlouhé porady. Dvě hodiny, možná i víc. V hlavních rolích: powerpoint, nekonečná diskuze a kolegové v polospánku. Přitom stačí pár změn, trochu otočit myšlení a na porady se můžete dokonce… těšit. Víme, jaké tři triky vám k tomu pomohou. » 2 minuty čtení « ↑ Budíček! Porady vůbec nemusí být uspávací. 1. Tužka a velký papír: vizuální … číst více

Co platí na šéfa, který řeší každý detail

Váš šéf se rád zasekává nad maličkostmi. Delegování je mu cizí a neustále něco kontroluje. Na skutečné vedení týmu nemá pro samou zaneprázdněnost čas. Jak se vypořádat s mikromanažerem, který se nechává pohltit detaily? » 2 minuty čtení « Dělejte i samostatná rozhodnutí Lidé s „nemocí“ zabývat se mikroúkoly by nejraději řídili celý projekt sami – proto … číst více

Už prostě nemůžu! Jak překonat vyhoření v práci

Neustále máte pocit, že nestíháte. Připadá vám, že vaše práce nemá smysl. Špatně spíte a pořád jste podráždění. Možná je to tím, že jste v zaměstnání spálili sami sebe. Pojďme si říct, jak preventivně dobíjet baterky – a kudy ven, když už hoří. » 3 minuty čtení « ↑ Jak se pozná náběh na vyhoření? Nejprve … číst více

Jak zkrotit ASAPáka: Kolegu, který chce všechno hned

„Tohle bude jen na chvilinku, můžeš?“ Případně rovnou těžší kalibr: „Mám pro tebe takovou výzvu.“ I takhle se projevují ASAPáci. Kolegové, kteří všechno potřebují As Soon As Possible, tedy HNED. Jak s nimi jednat a jak jim kulantně vysvětlit, že nejste expresní automat na plnění jejich požadavků? Žonglování s prioritami Možná i vaše vyrovnané pracovní … číst více