Kolik si doopravdy vydělají freelanceři?

1000 Kč za hodinu práce nebo i více? Poté, co toto uslyší váš potenciální klient, nezřídka se setkáte s protaženým obličejem nebo rovnou otázkou, jestli to není moc, jestli byste za svou práci nechtěli raději nějakou protislužbu, nebo zda-li by cenu nešlo snížit. Odpověď zní: Nešlo!

» 2 minuty čtení «

shutterstock_222003907

↑ Tolik? Hmm, a nešlo by to snížit?

Skutečné náklady

Byť se zdá, že hodinové sazby freelancerů jsou až několikanásobně vyšší než průměrné hodinové odměny zaměstnanců, málokdo pomyslí na to, kolik nákladů na sebe živnostník bere jen tím, že se rozhodne podnikat sám na sebe. Tyto náklady se potom zákonitě projeví v požadované odměně za služby.

Podívejme se na jejich přehled:

1. Daně a pojištění

Freelanceři odvádějí přinejmenším daň z příjmu fyzických osob (15 % ze základu daně), platí si měsíční zálohy na zdravotní (1797 Kč) a sociální pojištění (1943 Kč).

2. Náklady na získání zakázky

Zatímco zaměstnanec většinou dojede na obchodní schůzku služebním autem a náklady na občerstvení či telefon mu proplatí zaměstnavatel, freelancer si vše hradí sám. Navíc každému potenciálnímu klientovi je třeba připravit nabídku služeb na míru. Při pečlivé práci to zabere průměrně i čistý den práce.

3. Marketing

Ne každý se mu věnuje nebo ho považuje za důležitý, ale dříve nebo později každý freelancer pozná, že musí investovat do tvorby svého brandu. Udržovat své jméno na trhu, publikovat, účastnit se konferencí, seminářů, workshopů. To vše v sobě spojuje i náklady času a peněz.

4. Externí služby – účetní, právní atd.

Pamatujete, když jste ve firmě potřebovali vyřídit něco se smlouvou nebo jste potřebovali daňový výkaz? Ano, vždy jste jen zašli do patřičného oddělení. Nyní musíte při přípravě smluv pro klienty, při podání daňového přiznání a vedení daňové agendy využít služeb externích odborníků. A ty vám služby fakturují, protože podnikají stejně jako vy.

5. Vlastní vzdělávání a rozvoj

Klienti jsou stále náročnější na to, abyste jim v dané oblasti poskytli komplexní rozsah služeb. Děláte sice v marketingu, ale oni potřebují i PR články, zpracování grafiky, služby v sociálních a digitálních médiích, blogy… Je proto třeba investovat do seberozvoje, absolvovat školení.

6. Kancelář, PC, software, mobil, internet, web hosting

To vše vám zaměstnavatel poskytoval jako samozřejmost, nyní se o tyto náklady staráte výhradně vy samotní. Opět se to odrazí v ceně za hodinu práce.

Druhá strana mince

Důležité je připomenout, že freelancerem, který se uplatní na trhu a jeho podnikání je dlouhodobě udržitelné, se nestane každý. Je třeba mít za sebou léta úspěšné praxe, studia, zkušeností – abyste měli co nabídnout klientům. V ceně se odráží i míra odvahy a nejistoty, která podnikání na volné noze provází. Nejistota získání zakázek, nepravidelnost, opožděné platby od klientů… Podnikání přináší svobodu a několik výhod, ovšem je třeba myslet i na druhou stranu mince.

Jiří Kocourek, konzultant strategie firemní komunikace
jiri.kocourek@gmail.com

Další články k tématu

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

5 rad, jak na volné noze nepřijít o peníze

Pustit se na volnou nohu není jen tak. Stává se z vás samostatná firma, která odpovídá za finanční plánování, uzavírání smluv s klienty, vystavování objednávek a faktur… Zvláště při poslední zmíněné činnosti brzy zjistíte, že platební morálka není v českém podnikatelském prostředí právě nejlepší: platit faktury včas prostě není „zvykem“. » 2 minuty čtení « ↑ Podnikání na … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více