Velké platové tajemství: kolik dostávají absolventi?

Skončili jste školu a hledáte první práci? Prozradíme, jaký nástupní plat na vás čeká v jednotlivých oborech. Současní absolventi mají proti minulosti velkou výhodu. Svět vybřednul z ekonomické krize a firmy nabírají nové posily jako o závod. Na absolventy teď na Jobs.cz čeká velmi slušných 5.000 nabídek.

shutterstock_191898107

1. Výroba a průmysl

» Práce pro absolventy v průmyslu a výrobě

Průmyslové a výrobní podniky trpí nedostatkem kvalifikovaných absolventů. O mladé projektanty, konstruktéry, elektroinženýry, kvalitáře nebo technology se doslova perou. Nabízí jim lákavé nástupní platy. Průměrná měsíční výplata mírně přesahuje 30.000 Kč.

Jedná se však o celorepublikový průměr a v jednotlivých regionech se může finanční ohodnocení lišit. Tradičně nejlépe na tom jsou mladí lidé, kteří pracují v hlavním městě. Do výše platů promlouvá například i velikost firmy.

2. IT

» Práce pro absolventy v IT

Ještě více dostanou IT specialisté. Analytik nebo konzultant může počítat s 35.950 Kč. Pomyslný platový žebříček absolventů vedou softwaroví architekti. Firmy jim  v průměru nabízí dokonce 40.000 Kč.

3. Obchodní zástupci

» Práce pro absolventy: obchodní zástupci

Mezi kvalitně placené absolventy patří také obchodní zástupci. Zaměstnavatelé jim v průměru dávají 29.200 Kč. Jenže výdělky se v tomto odvětví často odvíjí od výkonů, a tak se vysněný plat může od reality výrazně lišit.

4. Bankovnictví a finance

» Práce pro absolventy v bankovnictví

Bankovní junioři začínají od píky a cestu ke štědrým odměnám si musí nejprve prošlapat. Hrubý průměrný nástupní plat bankovních úředníků dosahuje 23.350 Kč. „Nejčastěji se absolventi uchází o pozice bankovního poradce či osobního bankéře. Tyto pozice jsou pro absolventy vhodné jako startovní, protože získají přehled o fungování banky a poznají detailně očekávání klientů,“ popisuje Veronika Exnerová z České spořitelny.

5. Administrativa a zákaznický servis

» Práce pro absolventy v administrativě

Lidé v call centrech nebo v administrativě si vydělají podobné peníze jako výše zmínění mladí osobní bankéři, finanční poradci a bankovní specialisté. Nástupní platy absolventů v administrativě a call centrech vypadají takto:

  • Prodejce po telefonu: 24.800 Kč 
  • Pracovník call centra: 21.100 Kč 
  • Pracovník back office, asistent/ka: 22.350 Kč

6. Marketing

» Práce pro absolventy v marketingu

Přestože školy chrlí odborníky na marketing jako na běžícím páse, absolventi jednoho z nejoblíbenějších oborů se nemusí bát, že by třeli bídu s nouzí.

Firmy začínajícím marketingovým specialistům, copywriterům nebo lidem z komunikace nabízí plat v průměru 26.400 Kč. Další dobrou zprávou je, že poptávka po on-line markeťácích neutuchá a roste.

Jak si vyjednat dobrý plat

  • Když už víte, jak se pohybují průměrné platy v jednotlivých sférách, můžete si zahrát vyjednávací poker s personalistou. Nevykládejte své karty okamžitě na stůl a neudávejte rozmezí, v jakém byste si představovali plat. Když oznámíte, že byste chtěli mzdu mezi 20 až 25 tisíci, protřelý personalista vám rovnou nabídne přesně tolik, kolik bylo vaše vyřčené minimum.
  • Oznamte pouze horní hranici. Otevírací nabídka ale musí vycházet z reality. Když přestřelíte, zavřete si nadobro dveře.
  • „Občas studenti a absolventi zkouší požadovaný plat nadsadit. Často si tím jen škodí a rovnou vypadnou z výběrového řízení, protože se nevejdou do našich mzdových možností,“ upozorňuje Veronika Exnerová z České spořitelny.

Jobs.cz

Další články k tématu

Jaký plat chtějí absolventi a kolik skutečně dostanou

Ještě před dvěma lety se s nástupním platem v rozmezí 15 až 20 tisíc korun spokojilo jen 5 procent absolventů vysokých škol. Letos už na takovou platovou nabídku bez problémů kývne skoro 30 procent mladých lidí, kteří s čerstvým diplomem v podpaží hledají první zaměstnání. Platové možnosti vidí reálně Dokončili studium, užili si poslední prázdniny a teď se rozkoukávají … číst více

Platová očekávání mladých se přibližují realitě

Doby, kdy firmy hladověly po mladých absolventech, již pominuly. Se zpožděním na to reagují i samotní absolventi, kteří dnes mají platová očekávání, na která jsou firmy ochotny slyšet. Mladí lidé začínají odlišně vnímat i pracovní dobu a mnohem více touží po flexibilních úvazcích. Vyplývá to z průzkumu, který v dubnu tohoto roku zorganizovala  společnost LMC, … číst více

Absolventi, pozor! Top firmy vám v dubnu nabízejí na 200 prémiových pozic

Duben patří na Jobs.cz absolventům. Na stránkách projektu Měsíc studentů a absolventů jim 21 top společností nabízí na 200 pozic vhodných pro lidi na startu kariéry. Mladým lidem otevírají dveře například Komerční banka, ŠKODA AUTO, Procter & Gamble, Honeywell, RWE, Siemens a dalších 17 firem od průmyslových podniků přes finanční instituce a maloobchodní řetězce až … číst více

Práce počká: prodlužte si poslední prázdniny

Chystáte se hned po škole zapadnout do prvního zaměstnání a začít šplhat po kariérním žebříku? Zbrzděte – práce počká. Udělejte si čas sami na sebe a odjeďte se rozhlédnout po světě. Jde to, i když máte hluboko do kapsy. ↑ Našetřete na letenku a na cestování si vydělejte na místě. Třeba sbíráním ovoce na Novém … číst více