Učte cizí jazyky: tyto zkoušky z vás udělají profi lektora

Poněkud ironické rčení říká, že kdo umí, umí, kdo neumí, učí. Ale zkuste se jen tak bez přípravy postavit před studenty a vysvětlit jim zákonitosti cizího jazyka tak, aby jim rychle a hlavně správně porozuměli! Najednou se ukazuje, že kdo učí cizí řeči, musí naopak umět dvojnásob: nejen jazyk samotný, ale i to, jak ho efektivně předat ostatním. Přinášíme přehled kurzů a zkoušek, díky kterým se pak můžete živit jako lektor.

» 3 minuty čtení «

Students learning English

↑ Práce lektora cizích jazyků je hodně pestrá a do velké míry jste svým pánem.

Kurzy zakončené certifikátem

Kurzů, které jsou zakončené mezinárodně uznávaným certifikátem, existuje celá řada, zvláště těch anglickojazyčných. Mezi nejznámější patří:

1. TEFL: Teaching English as a foreign language

TEFL patří v evropském regionu mezi nejuznávanější  a hodí se hlavně pro začínající lektory. Jde o kurz zahrnující 100 – 180 hodin výuky angličtiny a dalších 6 – 12 hodin praxe (tedy výuku reálných studentů). Volitelně lze přibrat lekce pro výuku dětí, standardem jsou naopak semináře zaměřené na výuku obchodní angličtiny nebo přípravy k jazykovým zkouškám. Kurz pořádá řada výukových středisek nejen v České republice (TEFL Worldwide, The Language House TEFL, TEFL in Prague, Smaller Earth atd.). Existují také online kurzy, avšak pozor: ne všude je jejich absolvování považováno za plnou kvalifikaci.

2. CELTA: Certificate in English Language Teaching to Adults

Certifikát CELTA je výsledkem učitelského kurzu, který je zaměřený výhradně na výuku angličtiny pro dospělé (volitelně lze doplatit kurz pro výuku dětí). Určen je už pro spíše zkušenější učitele. U nás ho lze získat pouze v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Jedná se o velmi populární a uznávané osvědčení, které otevírá možnost uplatnit se kdekoli ve světě. Kurz není zakončen žádnou zkouškou, ale uchazeči skládají speciální vstupní pohovor a hodnoceni jsou v průběhu celého kurzu. Ten zabere čtyři týdny i více.

Tyto firmy teď hledají lektory angličtiny      Zobrazit nabídky

3. DELTA: Diploma in English Language Teaching to Adults

Certifikát DELTA je určen zejména těm lektorům, kteří chtějí své znalosti a dovednosti ve výuce angličtiny dovést takřka k dokonalosti. Jde o dlouhodobý a relativně náročný kurz (8 týdnů výuky každý všední den), který však téměř zaručuje dobré uplatnění v jakémkoli výukovém centru či instituci po celém světě.

4. TKT: Teaching Knowledge Test

TKT je spíše zkouškou „doplňkovou“. Nejedná se totiž ani tak o zkoušku prověřující jazykové znalosti jako spíše o test sledující praktické dovednosti lektora. Uchazečům o získání zkoušky tak postačí, pokud budou mít vstupní znalosti nejméně na úrovni B1 dle Evropského referenčního rámce. Test je určen pouze pro lektory angličtiny.

I lektořina něco stojí

Získat plnohodnotný, mezinárodně uznávaný certifikát není levnou záležitostí. Běžná cena za kurz CELTA začíná na asi 33.000 korunách, i když s velmi včasným přihlášením lze ušetřit až několik tisíc. Čtyřtýdenní TEFL vyjde přibližně na 35.000 korun, ačkoli i zde lze dosáhnout na různé typy slev. Oproti tomu za všechny tři moduly v rámci DELTA certifikace zaplatí její absolventi při dnešním kurzu až 59.000 korun a k tomu dalších 11.500 Kč za samotné zkoušky.

Co za to?

Lektorství cizího jazyka se velmi často provozuje na živnostenský list (ten ostatně u svých lektorů vyžaduje i většina jazykových škol). Tato práce je tak ideální i pro studenty, neboť u těch pak jde o vedlejší výdělečnou činnost. Všem lektorům pak tato práce poskytuje velkou míru flexibility – v podstatě jsou pány svého času. Je to zároveň jedno z mála zaměstnání, při němž je možné poznat tolik lidských osudů, takřka neustále pracovat na svém dalším vzdělání a získat nové kontakty. A konečně: vlastnictví mezinárodního certifikátu umožňuje najít si práci i v zahraničí.

Tyto firmy teď hledají lektory angličtiny     Zobrazit nabídky

Lucie Černá

Další články k tématu

Čechy baví odborné kurzy víc než jazyky

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že se přihlásí do jazykového kurzu. Ve skutečnosti se však odhodlá jen 27 procent lidí. O odborná školení je mezi českými zaměstnanci mnohem větší zájem. Alespoň jednoho takového kurzu se loni zúčastnilo skoro 60 procent lidí. Zjistil to průzkum portálu Jobs.cz.  Odborná školení platí firmy častěji Proč jsou odborné kurzy oblíbenější než studium … číst více

V létě osvěžujte i jazykové znalosti. Vyplatí se to

Pokud jste si přes rok chtěli vylepšit znalost cizího jazyka, ale prostě jste neměli čas, pak o prázdninách už není na co se vymlouvat. Mnoho jazykových škol pořádá letní kurzy jazyků. Jak ale vybrat ten správný? ↑ Využijte prázdniny k tomu, abyste se rozmluvili v cizím jazyce. Který to bude? Co od kurzu očekáváte? Člověk … číst více

8 kurzů, díky kterým konečně pohnete s angličtinou

Předsevzetí na nový rok znělo jasně: letos už opravdu pohnu s angličtinou. Jenže nejdřív toho bylo v práci hodně, pak nebyl čas a potom jste pro změnu nestíhali. A najednou je tu červen. Nevzdávejte to! Vybrali jsme kurzy, díky kterým si angličtinu zlepšíte přes léto. » 2 minuty čtení « ↑ Zlepšete si přes léto angličtinu. Kdy také … číst více

Prázdninová angličtina: 6 tipů na kurzy v zahraničí

Anglicky se nejlépe rozmluvíte v cizině, to dá rozum. Týden, dva nebo i více vaši „bé dvojku“ posunou někam úplně jinam. Prázdniny se blíží, tak toho využijte a spojte studium angličtiny s dovolenou. Vybrat si můžete třeba některý z těchto letních kurzů. » 2 minuty čtení « ↑ Letní pokec v angličtině. Třeba na kurzu na Floridě, v Londýně … číst více