Tipy pro absolventy: kam po maturitě

Úspěšně jste odmaturovali a první kolo přijímaček na vysokou školu vás z jakéhokoliv důvodu minulo? Zaměstnání není zdaleka jedinou cestou, která se teď před vámi otevírá. Můžete jít studovat jazyky, vyrazit dobrovolničit do zahraničí nebo zkusit přijímací zkoušky na poslední chvíli.

Pomaturitní studium jazyků

Celé dvě třetiny pozic na Jobs.cz obsahují požadavek na znalost alespoň jednoho cizího jazyka. V téměř polovině inzerátů firmy požadují střední a vyšší úroveň angličtiny, každý desátý pak uvádí na takové úrovni němčinu. Máte pocit, že na střední škole jste se jazyky moc dobře nenaučili? Potom zkuste dohnat co se dá na ročním jazykovém kurzu. Výuka probíhá na jazykových školách a zabírá přibližně 20 hodin týdně. Procvičíte porozumění, konverzaci, psaní i poslech, abyste mohli na konci kurzu složit zkoušku a získat za své úsilí mezinárodní certifikát. Pomaturitní studium na jazykové škole musíte zaplatit z vlastní kapsy, stát na něj nepřispívá. Školné se pohybuje kolem 20 000 Kč za rok.

Dobrovolnictví v zahraničí

Pokud vám nevadí pracovat za stravu a střechu nad hlavou, baví vás pomáhat a chcete vyjet za hranice, přihlaste se na některý z programů dobrovolnictví v zahraničí. Můžete vyjet na tzv. workcampy, které trvají 2 až 3 týdny, nebo programy, kde strávíte až rok. Většinou budete pracovat několik hodin denně pro zvolenou neziskovou organizaci, zbývající čas trávíte se zahraničními kolegy po svém. Kromě pracovní zkušenosti si procvičíte cizí jazyk a osamostatníte se. Nabytou zkušenost pak můžete dobře prodat v životopise. Musíte však počítat s tím, že vaše neplacená zkušenost nebude zcela zdarma. Kromě účastnického poplatku zpravidla ze svého uhradíte dopravu na místo, případně víza a očkování. Musíte také počítat s tím, že mezi podáním přihlášky a okamžikem odjezdu může uplynout i několik měsíců. Toto období můžete strávit třeba na brigádě, která vám pomůže pokrýt zmíněné náklady. Stáhněte aplikaci Brigády do kapsy a nechte si tipy na přivýdělek posílat přímo do chytrého telefonu.

Dodatečná kola přijímaček na vysokou

Ne všechny tuzemské univerzity mají plno. Ještě během července a srpna je možné se dodatečně přihlásit, a to na technické i humanitní obory. Ovšem nabídka je proti prvnímu termínu už dost prořídlá a je otázka, jestli se vám strefí do noty. Pokud najdete obor, který se vašemu vysněnému studiu alespoň trochu blíží, zjistěte si, za jakých podmínek se dá mezi obory přecházet. Některé fakulty přestupy umožňují a navíc uznávají společné předměty.

Soukromá vysoká škola

Na rozdíl od státních vysokých škol nabízejí jejich soukromé alternativy více termínů přijímacích zkoušek. Na vysokou se tak můžete dostat i během léta a do poslucháren zasednout na podzim. Než na soukromé vysoké školy kvůli nutnosti platit školné zanevřete, podívejte se, zda ta „vaše“ nabízí stipendia nebo splátkový kalendář. Náklady na studium můžete hradit například z brigád nebo dlouhodobé praxe při studiu. Vysoká škola už zaměstnavatelům nestačí, hledají absolventy s relevantní pracovní zkušeností. Brigády a přivýdělky tak představují nejen žádaný zdroj financování studia, ale i ceněnou položku do absolventského životopisu. Nabídku soukromých i veřejných šol si prohlédněte na Jobs.cz/vs.

Najít si práci

Pokud nechcete studovat ani cestovat a rodiče vám nechtějí dělat sponzory, budete si muset najít zaměstnání. Od rozeslání prvních životopisů po první den v práci může uplynout až několik měsíců. Neztrácejte proto nervy, když se vám zaměstnavatelé neozvou okamžitě. Hledání práce zabere poměrně dost času, proto si vše co nejvíce usnadněte. Založte si na Jobs.cz profesní profil. Pomoci vám může také Agent Jobs.cz – nastavte si, o jaké pracovní nabídky máte zájem a Agent vám je bude zasílat automaticky na váš e-mail.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Rady pro absolventy: jak si vybrat první povolání?

Zamýšlíte se právě, kam povedou vaše první pracovní kroky a kterému zaměstnavateli svěříte pár let svého pracovního života?  Než sáhnete po první nabídce, která se namane, dopřejte si chvilku na zamyšlení, co od své práce vlastně čekáte. Co vás baví? Nejlepší jste v tom, co vás baví. Proto si odpovězte na otázku, co vám ve škole … číst více

Životopis absolventa: co v něm vypíchnout, aby zaujal firmy?

Maturitu nebo státnice už máte za sebou a začínáte hledat první práci. Jak napsat absolventský životopis tak, aby splňoval požadavky personalistů a vy se co nejlépe představili? Přečtěte si náš praktický návod. Osobní údaje: pozor na infantilní e-mail Nejdůležitější informace patří na začátek, proto do hlavičky životopisu dejte své jméno a příjmení. Pokud jste právě … číst více

Co vás čeká po nástupu do první práce

Zkušební doba, kolečko po odděleních a seznamování se s kolegy i novou prací. To na vás coby absolventa čeká v prvních týdnech po nástupu. Na co se můžete psychicky připravit už teď? 1. Zkušební doba Projdete vítězně pohovorem, podepíšete smlouvu a vyfasujete notebook a pracovní stůl. Ve skutečnosti ale práci nemáte až tak jistou. První tři měsíce … číst více

Rady pro čerstvé ekonomy: jak získat dobrou první práci

Končíte ekonomicky zaměřenou školu a chystáte se na pohovory do firem? Víme, podle čeho personalisté absolventy ekonomie posuzují, a sestavili jsme pro vás těchto 5 tipů. Konkurence na pohovorech bude velká – tak neudělejte chybu. » 2 minuty čtení « ↑ Některé otázky na pohovorech jsou záludné, ale s našimi tipy je zvládnete. 1. Proklepněte … číst více