Student Michal navrhl rozhlednu. Podívejte se

Michal Dohnal má rád cestování a hlavně rozhledny. Kvůli táhlým výhledům do přírody neváhá překonávat svůj sklon k závratím, ale v okolí Havlíčkova Brodu, kde žije, mu  alespoň jedna rozhledna chyběla. Proto ji loni navrhl v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ) a získal první místo v celorepublikovém finále v kategorii stavebnictví a architektura.

» 3 minuty čtení «

Michal Dohnal

↑ Michal Dohnal: navrhl rozhlednu a pomohlo mu to u přijímaček na vysokou.

„SOČka“ dává středoškolákům možnost vyzkoušet si odbornou práci ještě před nástupem na vysokou školu, ujasnit si tím, co by je bavilo studovat a navíc mnohdy navíc získat i plusové body u přijímaček.

Jobs.cz: Proč jste se pustil do práce na SOČ? V posledním ročníku Střední průmyslové školy stavební jste se nudil?

V maturitním ročníku jsem se rozhodně nenudil, ale museli jsme si vybrat nějaké téma maturitní práce a tu vypracovat. Já si vybral právě rozhlednu Melechov. O tom, že se s rozhlednou mohu účastnit i nějaké soutěže, jsem se dozvěděl v průběhu školního roku. Proto jsem musel práci přizpůsobit SOČce a také dbát na to, aby to nebyla jen tak nějaká odbytá věc.

Jobs.cz: Bylo to časově náročné?

Asi nebudu tvrdit, že jsem práci dělal poctivě každý den, ale řekněme, že tak 6 hodin týdně jsem na tom strávil. Samozřejmě když pak přišlo odevzdání podkladů do soutěže, nepracoval jsem jen ve dne.

Jobs.cz: S jakými odborníky jste během SOČ spolupracoval?

Veškerou pomoc mi poskytl můj vyučující pan Radek Kubát. Někteří účastníci soutěže spolupracují i s vysokoškolskými učiteli, ale nad takovou možností jsem ani neuvažoval. Vzhledem k tomu, že v rodině jednoho stavaře máme, měl jsem možnost prodiskutovat s ním některé problémy týkající se mé práce, především některé konstrukční věci a také věci týkající se designu stavby.

rozhledna1

↑ Vizualizace rozhledny Michala Dohnala, se kterou vyhrál soutěž.

Jobs.cz: Motivovalo vás i to, že práce na SOČ vám může pomoci v přijímacím řízení na vysokou školu?

Původně jsem nad tím ani moc neuvažoval, ale když jsem se toto dozvěděl, více mě to uklidnilo a dodalo jistotu, že se na vysokou dostanu.

Jobs.cz: Na jakou školu jste tedy nastoupil po maturitě?

Nyní jsem v prvním ročníku bakalářského studia na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně.

Jobs.cz: Co byste poradil zájemcům o SOČ, kteří vědí, v jaké oblasti by se chtěli do SOČ pustit, ale nemohou najít konkrétní téma?

Najděte si něco originálního a zajímavého, čím zaujmete. Originalita dělá vaši práci jedinečnou, a proto máte větší šanci vyhrát. Ovšem důležitější než vaše umístění je to, jak se sami zdokonalíte v dané oblasti.

rozhledna 2

↑ Proč rozhledna? „V okolí Havlíčkova Brodu žádná není,” vysvětlil Michal.

Jobs.cz: Jaká část práce pro vás byla nejtěžší?

Moje práce se skládala z několika částí. Asi nelze přesně úplně specifikovat, co bylo nejtěžší. Každá část obsahovala nějaké složité věci. Ať už se to týkalo tvorby počítačového 3D modelu, počítání statických výpočtů nebo tvorby hmotného modelu rozhledny.

Jobs.cz: V práci píšete, že rozhlednu jste navrhl mimo jiné i proto, že v okolí Havlíčkova Brodu žádná není. Je reálné, že váš návrh nezůstane jen na papíře, ale že by se stavba podle vašeho návrhu opravdu uskutečnila?

Myslím, že k tomu, aby se stavba opravdu realizovala, bych musel oslovit ty správné orgány a to jsem dosud neučinil. Samozřejmě reálné to je, ale určitě by bylo zapotřebí dopočítat některé věci, třeba ohledně betonu.

Jobs.cz: Zbývá vám teď ještě čas na nějaké další mimoškolní aktivity?

Momentálně nepracuji na ničem mimo školu, ale vím, že na vysoké škole je soutěž SVOČ (Studentská vědecká a odborná činnost), což je pravděpodobně něco podobného jako SOČka, takže je tu možnost, že se pustím do nějaké další práce.

shutterstock_172115972

↑ Studenti mohou soutěžit v 18 oborech: matematice, zdravotnictví či ekonomii.

INFO: Proč se do SOČky zapojit?

  • Můžete uplatnit svůj zájem a odbornost a prezentovat svoji práci před odborníky z oboru.
  • Naučíte se samostatně a tvořivě pracovat, získáte nové poznatky v oboru vašeho zájmu, seznámíte se s řadou zajímavých lidí.
  • Vysoké školy bez výjimky mají snahu přijmout dobré studenty. Za úspěch v SOČ se leckde přičítají body, a když přiložíte k žádosti na vysokou školu kopii práce s případným umístěním, můžete si jen polepšit.

Jak se přihlásit?

Na každé škole je koordinátor SOČ. Vyhledejte ho a získejte více informací.

Kdy se přihlásit?

Školní kola soutěže se konají v únoru a v březnu. Po školních kolech následují okresní a krajské přehlídky. Celostátní finále se uskuteční 19. až 21. června 2015.

V jakých oborech lze na SOČ pracovat?

Každý si může vybrat z celkem 18 vědních oborů:

1. Matematika a statistika

2. Fyzika

3. Chemie

4. Biologie

5. Geologie, geografie

6. Zdravotnictví

7. Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství

8. Ochrana a tvorba životního prostředí

9. Strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design

10. Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace

11. Stavebnictví, architektura a design interiérů

12. Tvorba učebních pomůcek, didaktická technologie

13. Ekonomika a řízení

14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času

15. Teorie kultury, umění a umělecké tvorby

16. Historie

17. Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory

18. Informatika

 

Julie Daňková

Další články k tématu

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Jobs.cz vám poradí, jaká škola vás bude bavit!

Příští rok maturujete  a otázka: „A co budeš dělat potom?“ vám způsobuje osypky? Vyrazte ve dnech 4. až 7. listopadu do Brna na veletrh Gaudeamus. Čeká vás tam mimo jiné TESTOVACÍ CENTRUM JOBS.CZ, kde vám poradíme, jaká vysoká škola vám bude nejlépe „slušet“. » 1 minuta čtení « ↑ Jobs.cz vám na veletrhu Gaudeamus poradí, … číst více

Tipy na 7 zajímavých letních brigád

Léto za bukem a peněženka prázdná? Máme pro vás tipy na 7 zajímavých brigád. A dalších 2.000 nabídek na vás čeká tady. » 1 minuta čtení « ↑ Práce na vinohradu. I takovou brigádu si můžete najít na Jobs.cz. 1. UNICEF: Oslovování nových dárců Dětský fond OSN stále hledá nové příznivce a přispěvatele – a také … číst více

BIBS boduje v žebříčku zaměstnanosti absolventů. Mezi českými školami je na sedmé příčce

Vysoká škola BIBS je sedmou nejúspěšnější českou vysokou školou dle zaměstnanosti absolventů. Výsledek vyplývá z analýzy, v níž Český rozhlas srovnával více než šedesát tuzemských škol. BIBS je zároveň jednou z pouhých dvou mimopražských škol, které se umístily v nejlepší desítce. První příčka mezi všemi vysokými školami v Brně a sedmá v celorepublikovém srovnání – takového skóre dosáhl BIBS … číst více