Seznamte se do dvou minut s pravidlem dvou minut

„Jestliže lze nějaký krok zvládnout do dvou minut, proveďte ho okamžitě, jakmile položku vezmete do rukou,“ tvrdí David Allen, autor metody organizace práce Getting Things Done. Představil tak světu jednoduché pravidlo, které tvoří jeden ze základů nejen jeho metody, ale i dalších technik time-managementu.

cover_clanek_pravidlo_2_minut(1)

Zvládnu do dvou minut napsat ten e-mail? Hodit prádlo do pračky? Vyřešit krizi po telefonu?

Pravidlo Davida Allena funguje na základě hypotézy, že lidský mozek není úplně předurčen ke kontrole časové posloupnosti úkolů, a proto je dobré práci odbavovat průběžně a nezanášet mozek seznamy nedokončených věcí. Hlavu pak využijeme lépe na skutečné provedení úkolu.

Dvě minuty ovšem neřeší pouze odkládané drobné úkoly, které lze dokončit v krátkém čase, ale pomáhají i při dosahování dlouhodobějších cílů. Třeba s nastartováním zcela nového projektu ve smyslu osvojení si nových dovedností.

Zítra se začnu učit španělsky, zítra se naučím postavit webové stránky…tohle „zítra“ zavánějící prokrastinací zná asi každý. Odkládání na jindy je často způsobeno jen obavou z potenciálního selhání. A to je zbytečné. Věnujeme-li novému projektu dvě minuty, náš postoj k němu se může změnit. Jakmile totiž jednou začneme něco dělat, i když jen po velmi krátkou dobu, je mnohem snazší v tom po čase pokračovat. Jde zkrátka o to udělat první krok.

Jako u všech pouček i u Allenova pravidla dvou minut dochází k různým interpretacím a aplikacím. Pravidlo může občas kolidovat s nastavením priorit či soustředěním apod. A co vy? Používáte pravidlo dvou minut?

Další články k tématu