Rozjeďte podnikání už během studia

Většina mladých lidí se po škole vidí v roli zaměstnance. Ne tak David Dudáš, student ČVUT, který při studiu provozuje firmu Construction Consulting. Dudáš radí lidem, jak si poradit se stavbou nebo rekonstrukcí domu či bytu. Se svým nápadem uspěl v minulém roce i v podnikatelské soutěži Rozjezdy.

shutterstock_74684116

Služby Construction Consulting ocení lidé, kteří chtějí mít při stavbě domu po ruce odborníka, který zkontroluje stavební plány, smlouvy o dílo, bude za ně jednat s úřady nebo porovná nabídky stavebních společností.

Přihlaste se do Rozjezdů do 5. 5.

David Dudáš se loni stal vítězem Středočeského kola soutěže Rozjezdy. Společnost T-Mobile se tímto projektem snaží podpořit drobné začínající podnikatele. Do letošních Rozjezdů se můžete do 5. května 2013 přihlásit i vy. Vítězové regionálních kol získají praktické ceny, které jim pomohou při startu podnikání. Partnerem Rozjezdů je letos i portál Jobs.cz .

Začít se dá v malém

Pokud se na to cítíte, můžete se svým podnikatelským záměrem vyrazit na železnici, jako například Leoš Novotný, který ve svých 27 letech začal provozovat železniční společnost Leo Expres. Začít se ale dá i v menším měřítku, můžete například poskytovat účetní služby, otevřít si prodejnu a opravnu jízdních kol, fotit na zakázku, radit při nákupu bytu nebo kompostovat odpad.

Studentský úvěr pro pozvolný start

Pokud nemáte vlastní volné finance nebo štědrou rodinu, bez cizí podpory se na začátku jen stěží obejdete. Na úplný začátek podnikání vám možná bude stačit obyčejný studentský úvěr. Banky zpravidla poskytují studentům výhodné balíčky včetně poměrně milosrdných půjček. Přitom příliš nezkoumají, na co si úvěr berete. Jinou variantu představuje podnikatelský úvěr, ten už ale banky budou střežit o poznání více.

Angel investor pro originální nápady

O podporu můžete požádat také soukromého investora. Takzvaní angel investoři zpravidla podporují zejména start-up podniky, které stojí na neotřelém nápadu. Pamatujte ale, že většina takových investorů chce, aby se jim peníze vrátily. Proto si na setkání s nimi připravte kromě originálního nápadu také podnikatelský plán stojící na pevných základech. Finanční vítr do plachet vám mohou dodat také podnikatelské soutěže, jako například zmiňované Rozjezdy.

Živnost nebo společnost s ručením omezeným?

Jako živnostník můžete začít podnikat ze dne na den a bez koruny v kapse. Pokud se vám ale nebude dařit, mohou vám kvůli splacení dluhů zabavit váš osobní majetek. Proto byste měli na začátku podnikání pečlivě zvážit, zda budete podnikat jako fyzická nebo právnická osoba.

Vklad 200 tisíc do začátku

Nejčastěji zakládanou obchodní společností v ČR je společnost s ručením omezeným (s. r. o). Povinný počáteční vklad v minimální výši 200 000 Kč se může na první pohled zdát mnohým studentům příliš vysoký. Do vkladu, respektive kapitálu, se však započítává i majetek vložený do podnikání (například služební auto nebo počítač), což z této částky činí o něco dosažitelnější metu. Pokud se vaše firma dostane do problémů, oceníte, že za dluhy společnosti neručíte například střechou nad hlavou.

Úlevy na zdravotním a sociálním pojištění

Podnikající studenti do 26 let nemusí v prvním roce podnikání platit zálohy na sociální pojištění. Po prvním roce doložíte své příjmy, a pokud nedosáhnou zákonem stanovené výše, nebudete platit zálohy na pojištění ani nadále. Pokud tak zvané rozhodné částky dosáhnete, budete platit zálohy, které vám následně budou vyúčtovány dle skutečně dosaženého příjmu po odečtení výdajů. Podobný mechanismus funguje i u plateb zdravotního pojištění.

Lenka Kováříková

Příště: 9.4. Jak začít podnikat v důchodu

Další články k tématu

Absolventi, získejte první práci už v dubnu a rozjeďte kariéru

Končíte letos vysokou školu nebo jste diplom získali loni? Pomůžeme vám s hledáním prvního zaměstnání, kde nastartujete smysluplnou kariéru. Desítky top zaměstnavatelů se na vás těší celý duben na stránkách mesicabsolventu.jobs.cz. To je virtuální veletrh pracovních příležitostí pro absolventy, který Jobs.cz pořádá už počtrnácté! Co vám Měsíc studentů a absolventů nabídne? Zeptejte se přímo personalistů a … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Absolventka Katka: díky Jobs.cz získala stáž v Komerční bance

 „Poprvé v životě jsem něco vyhrála,“ říká absolventka Kateřina Horká, která loni vyhrála čtyřtýdenní stáž v IT oddělení Komerční banky. Jobs.cz se zajímal: co se tam Katka naučila? » 2 minuty čtení « ↑ Kateřina Horká vystudovala informatiku na VŠE. Loni díky Jobs.cz stážovala v Komerční bance. Nejlepší videodotazník Kateřina Horká vyhrála soutěž o nejlepší videodotazník, kterou … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více