Nechtějí vás kvůli věku? Přijďte se zeptat na konferenci

„Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému kandidátovi.“ Věta, ze které se dvacátník rychle oklepe, třicátník a čtyřicátník se zamyslí, co může pro příště zlepšit a padesátník? Ten už ji zná zpaměti.

shutterstock_105438674

↑ Najít si práci po padesátce? To je hodně náročná „mise.”

O tom, že se lidem po 50. narozeninách těžko hledá práce, se v Česku mluví už spoustu let. Zaměstnavatelé o ně nestojí, i když často nedokáží vysvětlit proč vlastně.

Něco dělat, nejen mluvit

Něco na tom změnit, ne jen nekonečně diskutovat další roky – tímto směrem míří nový projekt s názvem GO 50 GO, který 30. října 2014 odstartuje konferencí v Praze. Promluví na ní třeba hrudní chirurg Pavel Pafko nebo odborník na trh práce ze společnosti LMC Zdeněk Němec. Odpoledne se návštěvníci konference  –  personalisté, studenti i uchazeči o práci, rozdělí do menších skupinek. Společně zapátrají po odpovědích na otázku: proč padesátníka v Česku nikdo nezaměstná?

» Více o konferenci GO 50 GO

Předsudky z první ruky

Za projektem stojí personální agentura Fala. Její ředitelka Lada Vávrová už déle než rok zdarma radí padesátníkům a šedesátníkům, jak zvládnout hledání práce. Za tu dobu se kolem ní utvořila skupinka lidí, kteří mají vzdělání i zkušenosti, ale o slušné zaměstnání nemohou kvůli věku zavadit. Předsudky zaměstnavatelů si tak „užívají“ z první ruky.

» Rozhovor: Jak zvládnout pohovor, když je vám 50 plus

To myslíte vážně?!

Jednou z nich je Táňa Pikartová, novinářka s třicetiletou praxí. Pracuje částečně jako moderátorka v rádiu, částečně píše články pro různá média. Když před časem hledala práci, nebylo to nijak snadné. „Na Jobs.cz jsem našla inzerát redakce webového magazínu, který hledal někoho na zakládání článků. Vzhledem k tomu, že už přes 10 let spolupracuju s webovými médii a sama mám internetový časopis, tuhle práci bych určitě zvládla. Jejich odpověď ale byla naprosto šílená – ve smyslu, jestli to fakt myslím vážně, že bych uměla něco takového dělat,“ říká Táňa Pikartová.

Na nic se nehodím…

Přidalo se k tomu několik dalších podobných zkušeností, ze kterých Táňa Pikartová mezi řádky vyčetla: jste stará, nechceme vás. „Je to hodně nepříjemné. Dostala jsem se do fáze, kdy jsem sama sobě říkala, že jsem k ničemu, že už se nehodím ani na to, abych zakládala články na web. Ale utápět se v nějakém podobném psychu, to není řešení. Jediné, co pomáhá, je vykašlat se na to a jít dál,“ popisuje.

Různé generace

Projekt GO 50 GO  ji teď hodně zaměstnává. „Stala se z toho pro mne srdeční záležitost.“ Stav, kdy firmy zaměstnávají jen lidi do 45 let, považuje za nezdravý. „Mladá generace se ochuzuje o to se učit. Vzpomínám si na sebe, když jsem po vysoké škole nastoupila jako redaktorka do rozhlasu. Kolem mne byli samí padesátiletí a šedesátiletí a moc jsem se od nich naučila. A žiju z toho svým způsobem dodnes,“ říká Táňa Pikartová.

 Jana Kutarňová
jana.kutarnova@jobs.cz

Další články k tématu

Co musíte splnit, když chcete pracovat pro Skype

Česká pobočka softwarové společnosti Skype letos více než zdvojnásobila počet zaměstnanců. Hledání kvalitních lidí tím ale rozhodně neskončilo. Co všechno musíte udělat proto, abyste mohli pracovat pro Skype, jsme se ptali Miroslava Vaška, staffing consultanta z české pobočky firmy. „Mám rád, když lidé umí v životopise zvýraznit své vlastnosti a dovednosti. Je dobré, když se umí … číst více

VŠ studium při práci? Tyhle obory mají budoucnost

Už příští pátek vyprší na řadě vysokých škol termín pro podání přihlášky. Uvažujete, že si doplníte vzdělání, ale pracujete na plný úvazek a 19 let už vám zrovna také není? Přihlaste se na kombinované studium, které je uzpůsobené časovým možnostem zaměstnaných studentů. Vybíráme pro vás tipy na zajímavé obory. Jazyky a mezinárodní studia Česko je … číst více

Videodotazník: tipy jak zlepšíte svůj projev před kamerou

Personalistu zaujalo vaše CV. Než vás pozve na osobní schůzku, požádá vás, abyste doma natočili videodotazník. S tímto postupem se budou uchazeči o zaměstnání setkávat stále častěji. Poradíme vám pár triků, jak videodotazník natočit a zanechat skvělý dojem. Příprava na otázky Otázky, na něž budete ve videodotazníku odpovídat, se dozvíte až za pochodu. Pro uklidnění: to … číst více

5 nej kariérních článků, co stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více