Škol, které tyto MBA programy u nás nabízejí, ovšem není mnoho, a tak je výběr trochu zúžený. Zároveň to ale může být i dobrá zpráva, neboť tím, že celkově neprodukují tolik absolventů, jako ty českojazyčné nebo smíšené, zvyšují jejich konkurenceschopnost.
Kde studovat
VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMIE A MANAGEMENTU (VŠEM)
Studijní program: Master of Business Administration
Studijní specializace: Marketing, Management lidských zdrojů, Finance
Forma a délka studia: prezenční; 18 měsíců
Školné: 150 000,– Kč/studium (cenová úroveň PREMIUM (ENG))
Doporučený termín pro podání přihlášek: do 1. prosince 2012 (pro studium zahájené v lednu 2013)
Předpoklad pro vstup do studia: min. Bc. vzdělání
Program není primárně určen pro absolventy fakult ekonomicko-manažerského zaměření, preferuje spíše uchazeče z jiných oborů.
Web
INSTITUT PRO PRŮMYSLOVÝ A FINANČNÍ MANAGEMENT (IPFM)
Studijní program: Master of Business Administration – General Management
Forma a délka studia: kombinované; 18 měsíců
Školné: 9 500 EUR (+ DPH)
Termín pro podání přihlášek: do 15. 9. 2012 (pro studium zahájené v říjnu 2012)
Předpoklad pro vstup do studia: min. Bc. vzdělání, min. tříměsíční praxe v oboru, výborná znalost angličtiny, doporučení od zaměstnavatele
MBA program vypisovaný na IPFM se skládá z 12 povinných kurzů, tří volitelných (z oblastiGeneral, Industrial nebo Financial Management), workshopu a tříměsíčního období tvorby závěrečné práce. Program nabízí také možnost studia v kombinaci s německým jazykem (neboť IPFM vypisuje tentýž program také v němčině).
Web: www.ipfm.cz
VYSOKÁ ŠKOLA FINANČNÍ A SPRÁVNÍ (VŠFS)
Studijní program: Master of Business Administration
Forma a délka studia: prezenční/online, 20 měsíců
Školné: 15 000,– Kč/kurz (bez učebnic), nebo 225 000,– Kč při jednorázové úhradě všech kurzů (= 1 kurz zdarma), nebo 240 000,– Kč při úhradě po jednotlivých kurzech
Termín pro podání přihlášek: neuvedeno
Předpoklad pro vstup do studia: min. Bc. vzdělání, zkouška z anglického jazyka TOEFL, CPE, IELTS (pokud uchazeč o MBA nemá žádnou z těchto zkoušek, VŠFS mu zprostředkuje vykonání zkoušky Accuplacer včetně přípravy na ni)
Studenti MBA programu na VŠFS musí během 16 víkendových soustředění absolvovat 16 kurzů (12 základních a 4 specializované na finanční, globální nebo marketingový management a kurz Capstone). Významná část výuky probíhá online. Studium je zakončeno ziskem amerického diplomu a titulu MBA, udělovaným City University of Seattle, s níž VŠFS spolupracuje. Škola navíc nabízí možnost studia tzv. Joint Degree, kdy student současně s programem MBA studuje též Mgr. (Joint Degree „M“) či Bc. (Joint Degree „B“) program a může tak získat hned dva tituly najednou.
Web
UNIVERSITY OF PITTSBURGH (pobočka Praha)
Studijní program: Executive Master of Business Administration (EMBA)
Forma a délka studia: 19 měsíců (vždy Pá + So)
Školné: 48 500 USD (možno platit ve 4 splátkách)
Ukázkové hodiny: 12. září 2012, 10. října 2012, 7. listopadu 2012 a 5. prosince 2012 (na všechny termíny je nutná předchozí registrace)
Předpoklad pro vstup do studia: min. VŠ vzdělání druhého stupně (Mgr., Ing., Judr., MUDr., PhDr. aj.), zkouška z anglického jazyka TOEFL či IELTS, případně zkouška GMAT (není povinná), dvě doporučení, nejméně pětiletá praxe v oboru a současná práce na manažerské pozici
Titul EMBA se od klasického MBA liší tím, že je určen již zkušeným manažerům a svou koncepcí je připravuje k možnému založení vlastní společnosti, případně je motivuje k další práci v současné pozici tak, aby vedli svou společnost, jako by byla jejich.
Web
OBCHODNÍ AKADEMIE PRAHA (OA)
Studijní program: Master of Business Administration online
Studijní obory: Management HR, Business, Kvalita služeb, Obchodní cesty, Finance a účetnictví, Management, Studium práv
Forma a délka studia: distanční (online), max. 5 let (pro obor Management 2 až 6 let)
Školné: neuvedeno (informace na vyžádání po registraci), pro obor Management: £ 13 500
Termín pro podání přihlášek: neuvedeno (odkaz na přihlášku zde)
Předpoklad pro vstup do studia: min. Bc. vzdělání a dvouletá (u oboru Management tříletá) praxe v oboru, nebo SŠ vzdělání a nejméně pětiletá praxe v oboru, zkouška IELTS (u oboru Management TOEFL)
Obchodní akademie Praha provozuje stránku Mbaonline.cz s nabídkami dálkového studia MBA a BA na vybraných zahraničních univerzitách. Celé studium probíhá distančně a online bez nutnosti vycestování. Studovat však lze také kombinovaně formou tzv. blended learning, která spojuje jak prezenční, tak online studium.
Web: www.mbaonline.cz
UNIVERSITY OF NEW YORK IN PRAGUE
Studijní program: Master of Business Administration
Studijní obory: MBA Management, MBA Marketing, MBA Udržitelnost, MBA Řízení projektů, MBA Bankovnictví, MBA Management informačních systémů, MBA Řízení lidských zdrojů, MBA Management cestovního ruchu
Studijní program: Master of Business Administration online
Studijní obory: Personalistika a lidské zdroje; Informační technologie; Management
Forma a délka studia: prezenční nebo prezenční v kombinaci se studiem online; 19 měsíců pro standardní formu studia, 18 měsíců pro MBA online
Školné: 325 000,– Kč/studium; 250 000,– Kč/studium pro program Management cestovního ruchu – online kurz; MBA online: 300 000,– Kč/studium
Termín pro podání přihlášek: neuvedeno (odkaz na přihlášku zde (pdf))
Předpoklad pro vstup do studia: min. Bc. vzdělání, prokazatelná praxe v oboru (délka nepředepsána), zkouška TOEFL, dvě doporučení
Jednotlivé kurzy MBA na UNYP probíhají o víkendech, ale nabízí i flexibilní variantu studia MBA on-line. Studenti při něm studijí převážně z domova, ale mají možnost navštívit přednášky a semináře v prostorách univerzity.
Web
UNIVERSITY OF NORTHERN VIRGINIA IN PRAGUE (UNVA)
Studijní program: Master of Business Administration
Studijní obory: MBA in Marketing, MBA in General Management, MBA in Financial Management, MBA in Project Management
Forma a délka studia: 15 – 36 měsíců
Školné: přibližně 276 500,– Kč/studium po započtení všech dílčích poplatků
Termín pro podání přihlášek: do konce září 2012 pro zahájení studia v lednu 2013
Předpoklad pro vstup do studia: min. Bc. vzdělání, zkouška TOEFL, IELTS, TOEIC či CAMBRIDGE (případně možno složit zkoušku přímo na UNVA), dvě doporučení
Web
Pozn.: Tento přehled nemusí být úplný. Kromě toho řada škol vyučovací jazyk neuvádí vůbec. Naopak většina MBA programů vypisovaných u nás se uskutečňuje v češtině v kombinaci s cizím jazykem (nejčastěji anglickým) a pro jejich úspěšné dokončení je třeba skládat zkoušky a odevzdávat semestrální či závěrečné práce právě v cizím jazyce. Dobrá znalost cizího jazyka je proto nutnou podmínkou i v těchto případech.