MBA a čeští zaměstnavatelé očima odborníka

Přes personální agentury se snaží najít práci tisíce lidí. Taktéž mnoho firem se při hledání toho správného zaměstnance obrátilo na některou z renomovaných českých personálních agentur. Jaké jsou v této oblasti názory na absolventy MBA studií? Na to jsem se zeptala jednatele agentury Personaliste.cz Ing. Pavla Plachého.

Když za Vaší pomoci hledají firmy své budoucí zaměstnance, jak moc velkou důležitost kladou získanému titulu, respektive dosaženému vzdělání? A proč si myslíte, že tomu tak je?

V očích zaměstnavatelů je ve většině případů přímá úměra mezi požadavky na formální vzdělání, získanou praxí a zkušenostmi. U kandidátů bez dlouhé praxe je vystudovaná škola a dosažený titul jedním z ukazatelů kvality. S postupem času od absolvování se však může váha titulu snižovat a důležitější mohou být zkušenosti a dosažené výsledky.

Existuje podle Vás nějaký seznam vlastností nebo dovedností, po kterých se zaměstnavatelé nejčastěji ptají? Dá se to vůbec tímto způsobem zobecnit?

Bylo období, kdy firmy z velké míry preferovaly úzce zaměřené specialisty. V současnosti jsou, kromě znalostí v oboru a zkušeností, důležitými kritérii také flexibilita kandidáta, schopnost rychlého učení a přizpůsobivost dynamickému vývoji profese. Velkým plusem je, když má kandidát přesah nad svůj obor. Na všechny manažerské pozice je požadována schopnost být leaderem, tedy souhrn mnoha měkkých dovedností.

Objevil se za dobu Vaší praxe požadavek na to, aby měl zaměstnanec titul MBA? Je tento požadavek častý, nebo se jedná o výjimečné případy? A proč si myslíte, že tomu tak je?

MBA studium je obvykle koncipováno jako ekonomicko-manažerské a na trhu nejčastěji vnímáno jako rozšíření stávajících odborných, např. technických, znalostí. Často je tedy vítáno u kandidátů, kteří se z odborných pozic posunují na top manažerské pozice, např. výrobních či technických ředitelů. Na těchto pozicích je takové MBA studium velkou výhodou pro firmu i pracovníka.

Dá se vůbec říci, že české firmy znají tento titul a dokáží ho náležitě ocenit?

Titul samotný určitě známý je. U kandidátů, u kterých pomáhá rozšířit znalosti mimo jejich hlavní obor, je velmi ceněný. Avšak jeho užitečnost např. jako navázání na magisterské studium na ekonomicko-manažersky zaměřené vysoké škole nevidím jako příliš reálnou. Obecně lze říct, že titul není až tak důležitý jako znalosti získané při studiu. MBA studium je většinou užitečné pro zkušené pracovníky s několika lety praxe, kterým pomůže skloubit dosavadní zkušenosti s novými znalostmi a aplikovat je do běžného firemního života.

Zažil jste během své dosavadní pracovní kariéry odmítavý postoj vůči uchazečům o zaměstnání, kteří disponovali právě titulem MBA, jen z důvodu neznalosti tohoto titulu zaměstnavatelem?

Vůči samotným absolventům jsem takové odmítnutí nezažil. Občasnou komplikací může být situace, kdy absolvent s MBA automaticky předpokládá řádově vyšší finanční ohodnocení. V takovém případě mohou být zaměstnavatelé trochu opatrní a zvažovat jeho přínos společnosti ve srovnání s jeho očekávanou odměnou. Vždy platí, že pokud firma přijímá nového člověka – absolventa, investuje do jeho zapracování a aklimatizace ve společnosti velkou část peněz a času ostatních kolegů, proto samotný titul nemusí být určující při nástupní mzdě.

Mohl byste nám prozradit, na jaké pracovní pozice jsou nejčastěji absolventi MBA studia dosazováni a naopak, o které pracovní pozice mají právě tito absolventi největší zájem?

V minulosti byl MBA titul vnímán jako více prestižní, proto se na top manažerských funkcích vyskytoval častěji. Nyní je to opravdu vnímáno jako jakékoliv další studium, které pomáhá studentovi rozšířit znalosti v oboru – v tomto případě tedy bývá nejčastější na ekonomicko-manažerských pozicích. Z toho i vyplývá zájem absolventů o podobné pozice – ekonomika, controlling, podnikové finance, rozmanité manažerské pozice.


Zvažujete studium MBA? Ucelený přehled MBA programů najdete přímo na Jobs.cz.

Další články k tématu

MBA Řízení lidských zdrojů

MBA zdaleka není jen o managementu a byznysu. Mít dobrého personalistu je klíček k úspěchu každé firmy. MBA v oblasti HR vám může pomoci se jím stát. Studijní MBA program Řízení lidských zdrojů je určen pro manažery personálních agentur, personalisty a všechny pracovníky, kteří se zabývají problematikou osobního rozvoje a personálního řízení organizace. Průběh studia … číst více

Studenti MBA: Jací jsou?

Titul MBA má přínos jen pro toho, kdo má nějaké podřízené, říkáte si možná. „Studenti, kteří jdou studovat MBA, chtějí maximálně efektivně využít čas strávený studiem a získat konkrétní znalosti aplikovatelné do jejich praxe“, říká Lenka Petrovová z London International Graduate School. Při studiu MBA se určitě musí sejít skupina zajímavých lidí. Kdo dnes MBA studuje?  Zpravidla … číst více

Koučka Hana Klementová, MBA: To úsilí za to stálo

Ve svém profesním životě jste se dala cestou koučinku. Jakou roli v tomto rozhodnutí sehrálo vaše MBA studium – bylo jeho podnětem, nebo více či méně nutným doplňkem? S koučinkem jsem se poprvé setkala ještě před studiem MBA v předchozím zaměstnání, a to na školení pro leadry. Myslím, že tenkrát nikdo z nás nepochopil, o … číst více

Nechte si zdarma poradit, jaké MBA vám sedne

Titul MBA vám může otevřít dveře k vysněné a skvěle placené práci. Jak si ale vybrat ten správný program v záplavě škol? Nechte si 3. prosince zdarma poradit na veletrhu Access MBA v Praze. » 2 minuty čtení « ↑ Absolventům MBA podle Financial Times stoupne plat v průměru o 100 procent. V 70 zemích včetně Česka … číst více