Koučování: jak si vybrat nejlepšího experta?

Nabídka osobního rozvoje je neuvěřitelná. A poplatky za něj občas ještě neuvěřitelnější. Nad čím je dobré se zamyslet, než si najmete kouče, s čím vám může pomoci a kolik za něj zaplatit, abyste kvůli touze být nejlepší nezbankrotovali?

Poradci přes život i kariéru

Profese trenérů a osobnostních poradců je po IT druhý nejrychleji se rozvíjející byznys na světě a Česká republika není výjimkou. Koučové slibují zlepšit všechno od zdraví, vztahů až po kariéru. Odkud se všichni tihle multifunkční poradci vzali? Teoreticky vzato si slovo kouč může v České republice na vizitku napsat kdokoliv, protože žádný zákon ošetřující tuto oblast zatím přijat nebyl.

Odborníkem přes víkend?

Řada lidí, kteří koučují, tak nemají ani ponětí, co to vlastně znamená. V této oblasti se vzdělávali naprosto minimálně – výjimkou bohužel nejsou koučové, kteří si přečetli knihu nebo zhlédli video, případně absolvovali tříhodinový kurz, po němž dostali akreditaci. Že se to skutečně děje, potvrzuje i Lenka Zelingrová, výkonná ředitelka Koučink centra ČR: „Současný trh je lidí, kteří se nazývají kouči, skutečně plný. Mnoho našich klientů z řad zástupců HR říká, že jsou nabídkami koučů doslova zavaleni. Setkávají se s nimi a potvrzují, že kvalita je bídná a zkušených koučů je jako šafránu.“ Jak to tedy udělat, abychom si mezi hromadou balastu vybrali to nejlepší?

Kdy volit psychoterapeuta a kdy kouče

Když v životě pocítíte nějakou obtíž, máte pocit, že nevíte, kudy kam, jste nešťastní nebo se vám jaksi nedaří hnout z místa, nejspíš to budete chtít změnit. A dostanete se před volbu, jakého odborníka si přizvat na pomoc. Volit psychologa, kouče nebo sáhnout úplně jinam? „Pokud potřebujete pochopit, co se děje a očekáváte, že vám to někdo vysvětlí, volila bych psychoterapii. Pokud si potřebujete ujasnit cíle, které vás dovedou ke změně a začít na nich aktivně pracovat, je dobré pustit se do koučinku,“ radí Lenka Zelingrová. Ačkoliv obě skupiny se jedna vůči druhé vymezují, často se rozdíly stírají a v poslední době zaslechnete spoustu názorů, že nastavené hranice jsou vlastně spíš umělé.

Jak zvýšit obrat firmy?

V zásadě jde totiž u psychoterapie i u koučování o stejný proces – zlepšit život, jen trochu jinými cestami. Pokud bychom ale měli přece jen rozlišovat, pak pro zjednodušení platí, že na kouče je lepší obracet se s tématy, která mají řešení zejména na vědomé úrovni – například potřebujete zvýšit obrat firmy. Na psychoterapeuta je zase vhodnější nechat si témata, jejichž řešení se nachází spíš v rovině nevědomí – například pokud se potřebujete zbavit určitého zlozvyku.

Jak si zvolit správného kouče

Otázka, jak si vybrat toho nejlepšího kouče, se pak dá zobecnit na jakoukoliv oblast lidské činnosti. Když budete pátrat po dobrém řemeslníkovi, který vám udělá kuchyň, zřejmě vás bude zajímat: vzdělání (co se naučil), praxe (kolik kuchyní už udělal) a intuice (jestli mu věříte, že vám kuchyň udělá podle vašich představ). U koučů se často řeší otázka, jestli by měl mít vzdělání v psychologii. Podle Lenky Zelingrové to není nutné. Pokud kouč absolvoval kvalitní vzdělávací akreditovaný program (čímž nemyslíme tříhodinový kurz), ví dost na to, aby uměl poznat, kdy je čas poskytnout klientovi kontakt na psychologa.

5 tisíc za hodinu koučinku není výjimka

Na čem se naopak všichni pohybující se v byznysu osobního rozvoje shodnou, že koučování je drahá záležitost. Zatímco za hodinu u psychoterapeuta zaplatíte řekněme tisíc korun, u kouče je to pět tisíc – a víc. Proč? Koučování je drahá záležitost z několika důvodů. Jeden z nich je, že jde o metodu, která je dnes prostě v kurzu, takže lidé jsou ochotní za ni zaplatit. Zatímco psychoterapeutů se pořád ještě tak trochu bojíme, kouč má jednoznačnou nálepku pozitivna – zlepšuje nám život, takže pro peníze (i pro velké) se hned sahá jednodušeji.

Kolik zaplatit?

„V honoráři se počítá i s počáteční investicí kouče do vzdělání, která se pohybuje mezi 50 000 – 150 000 korunami a každoročně pak mezi 30 000 – 50 000 korunami podle toho, jaké si kouč vybírá vzdělání a zvyšuje tak svou prestiž a dovednosti,“ říká Lenka Zelingrová a pokračuje: „Platí se i za know-how, protože na rozdíl od sezení s psychoterapeutem se klient od kouče učí spoustu nových nástrojů, procesů, otázek a postupů, které může následně využívat i sám v každodenním životě bez odborného vedení.“

Koučování přes Skype

Ačkoliv cena je důležitá, rozhodně by pro klienty neměla být hlavním vodítkem při výběru kouče. A v žádném případě neplatí, že čím dražší, tím lepší. Totéž se dá říct i počtu hodin strávených s koučem. „Délka koučinku záleží na hloubce a problematice cíle,“ říká Lenka Zelingrová. Pokud chcete lépe řídit porady, bude vám nejspíš stačit jedno dvě sezení. Jestliže ale chcete nastavit strategii firmy na příštích pět let a udělat si jasno v cílech a potřebách, můžete s koučem strávit šest až dvanáct sezení v průběhu tří až devíti měsíců. Není přitom nutné vidět se s koučem osobně. Velký boom teď zažívá i koučink přes Skype.

Co požadovat od kvalitního kouče podle Lenky Zelingrové

1. Dosažené akreditované vzdělání v koučinku – mezinárodní vzdělání, které akredituje Mezinárodní federace koučů naleznete pod označením ACSTH (Accreditate Coach Specific Training Hours ) či ACTP (Accreditate Coach Training Program). Případně se ptejte po akreditaci lokální od českého ministerstva školství.

2. Skutečný počet odkoučovaných hodin – reálný počet odkoučovaných hodin za rok je mezi 200 – 400 hodinami. Pokud koučové prošli výcvikem před dvěma lety a píší si, že mají odkoučováno 2000 hodin, není to reálné.

3. Další absolvované výcviky či konference – koučink a know-how v koučinku se mění v čase, doplňuje se a rozvíjí. Koučové, kteří se věnují své práci svědomitě, investují do svého rozvoje.

4. Praxe v individuálním i týmovém koučinku– ptejte se po pozici, velikosti firmy, počtu odkoučovaných hodin u daného klienta, po referencích.

5. Členství v profesních organizacích – koučové sdílejí zkušenosti, podílejí se na osvětě a záleží jim na kvalitě této profese. Musejí dodržovat etický kodex a splňovat požadavky pro členství – absolvují rozhovor s etickou komisí, spolupracují na neziskových projektech.

6. Chemie a ověření etického chování – vyzkoušet si úvodní hodinu nebo půl hodiny zdarma by mělo být samozřejmostí.

Jana Benešovská

Další články k tématu

Co musí umět dobrý lektor a jak ho poznáte

Tak takhle bych dokázal učit taky, pomysleli jste si možná po nevydařeném firemním školení. Zdání ale může klamat. Práce lektora je totiž poměrně náročným řemeslem, jak říká Radomil Bábek, generální ředitel a spolumajitel vzdělávací společnosti Everesta. „Znám lektory, kteří jsou na první pohled silně introvertní. Při vystoupení před lidmi se ale mění. Chtějí vystupovat, a když … číst více

Zaujměte v jedné minutě: Nacvičte si Elevator Speech

„Tak nám o sobě něco řekněte,“ zazní na úvod pracovního pohovoru. „A stihněte to, než vyjedeme výtahem do našeho patra.“ Uf, vydechnete v duchu, ale nezbývá vám, než spustit. „Jsem flexibilní a kreativní. V posledních čtyřech letech jsem pracoval jako obchodní zástupce…“ Opravdu si myslíte, že tak získáte své vysněné místo? Ve skutečnosti jste právě použili … číst více

Tipy na březnové kurzy pro lepší kariéru

Mohlo by se zdát, že rady ohledně životopisu, plánování kariéry a pohovoru jsou platné maximálně čerstvým absolventům nebo lidem na nižších kariérních postech. Pokud jste se ale po několika letech v jedné firmě rozhodli změnit kariéru, můžete během psaní CV, oslovování firem a přípravy na pohovor lehce znejistět. Přinášíme vám proto tipy na pár kurzů, které … číst více

Průvodce letními školami nejen pro studenty

Už máte plné zuby rodinné dovolené u moře a chtěli byste zažít něco nového? Příjemnou změnou může být letní škola. Kurz osvěží nejen vaši mysl. Poznáte spolužáky z celého světa a procvičíte si jazyky. Jak probíhají prázdninové výukové programy a kolik stojí? Škola bez stresu a známek Letní školy vznikly pro zájemce, kteří lační po vzdělání … číst více