Inspirace na víkend #1

Jsem busy, co je víc? | Chodit do práce před desátou je mučírna | Freelancerům vstříc.

inspirace1

Jsem busy, co je víc?

Světoví oligarchové dnes demonstrují svůj sociální status soukromými ostrovy nebo megalomanskými jachtami. Luxus je zkrátka cestou, kterou světu dokazujeme, jak mocně se cítíme. V posledních letech se ale objevil nový fenomén, který vypovídá o našem postavení ve společnosti – totiž jak moc „busy“ jsme.

„Identifikace sebe sama jako člena vládnoucí třídy nevyžaduje jen okázalou spotřebu, ale zejména okázalou produkci,“ všímá si deník The Guardian v článku nazvaném The new status symbol: it’s not what you spend – it’s how hard you work. Tento trend je prý nejvíce vidět mezi zámořskou CEO smetánkou. Extrémní produktivita se přitom nevztahuje jen na muže, článek upozorňuje i na případy manažerek pracujících kolem 130 hodin týdně.

Proč ale elitám záleží na tom držet si image někoho, kdo nemá nikdy na nic čas? Podle redaktora Bena Tarnoffa zejména proto, aby v éře sociální nerovnosti prokázali sobě i světu, že si zaslouží větší bohatství než všichni ostatní. Přečtěte si celý poutavý článek.

Chodit do práce před desátou je mučírna

Alespoň to tvrdí profesor Paul Kelley z Oxfordské univerzity. Dva roky zpátky jeho výzkum obletěl svět: člověk zkrátka není přizpůsoben k tomu, aby se hlásil do práce v devět ráno, nebo dokonce ještě dříve. Kelley tehdy volal po radikální změně ve společnosti, ideálně už od školního věku, protože děti by podle jeho názoru neměly chodit do školy dokonce před jedenáctou.

Důvodem jsou přirozené biologické denní rytmy, které se v lidech vyvíjely v závislosti na slunečním cyklu; industriální revoluce a náhlá potřeba maximalizovat efektivitu práce tento standard narušily, teď už ale nastal čas vrátit se zpátky a přestat mučit svoje tělo (což je termín, který Kelley skutečně používá). Pokud potřebujete argumenty pro šéfa, aby vás přestal nutit vstávat se slepicemi, načerpáte je v tomto článku.

Freelancerům vstříc

S co-workingovými prostory se v posledních letech roztrhl pytel. Jsou jen dalším výstřelkem, který za pár let zmizí do ztracena? Tim Dunlop z deníku The Guardian si myslí opak. Co-working je podle něj flexibilní reakcí na globální změny a přináší spoustu benefitů, zejména pak profesionálním freelancerům, kteří jsou často sociálně izolováni ve svých domovech.

Myšlenka home office je sice lákavá, pokud se ale člověk efektivně straní společnosti, trpí tím i jeho pracovní výkony. Ještě pár let zpátky byly co-workingy u nás prakticky neznámým pojmem; v současnosti však představují regulérní vyhlídku směrem do budoucnosti. Jak tyto prostory vlastně fungují a v čem spočívají jejich největší výhody? Přečtěte si celý článek.

Další články k tématu

Inspirace na víkend #2

Rajčetem proti prokrastinaci | Brouzdat v práci po Facebooku je normální | Fantazie budoucího trhu práce. Rajčetem proti prokrastinaci Skáčete od jednoho k druhému tak často, že už nevíte, kde vám hlava stojí? Technika Pomodoro je určená pro všechny, kteří si neví rady s prokrastinací a multitaskingem. Její princip je poměrně jednoduchý – 25 minut se soustředíte na … číst více

Inspirace na víkend #3

Hudbou k vyšší produktivitě | Paní šéfová, doneste mi kafe | Kancelář Svět. Hudbou k vyšší produktivitě Lidé v kreativních profesích mají často problémy se v práci soustředit. Není úplně hračka rozpracovávat plány do konce fiskálu, když kolem kávovaru krouží hejno fanoušků posledního dílu Game of Thrones. Útěk do světa za sluchátky se v tu chvíli jeví … číst více

Inspirace na víkend #5

Eskapismus pondělního rána | E-mail? Nemáme, přijďte osobně | Kontroverzní lék na chudobu. Eskapismus pondělního rána Přichází víkend, člověk si odpočine, možná vyjede na pár dní za město, dobije baterky, potom přijde v pondělí ráno do práce… a místo toho, aby si vyhrnul (metaforické) rukávy a začal plnit úkoly na plné obrátky, začne shánět dovolenou. Alespoň v … číst více

Čtením ke štěstí #9

Nejlepší trik na ráno | Návod na efektivní hádku | Druhá polovina šachovnice Nejlepší trik na ráno Alex Soojung-Kim Pang, výzkumník, někdejší editor Encyclopaedia Britannica a propagátor myšlenky, že odpočinek může být důležitější než práce, dnes vstává každý den v pět ráno. Sám ale říká, že se to musel naučit: pro některé je brzký budíček přirozeností, pro něj … číst více