Bouře nápadů: Jak z ní vytěžit co nejvíc

Cílem brainstormingu je objevit nové myšlenky a netradiční řešení. Pokud toho chcete skutečně dosáhnout, dodržujte při vedení brainstormingu několik pravidel. Jen tak se ocitnete v místnosti plné tvořivých lidí, kteří nadšeně chrlí jeden nápad za druhým.

Správnému vedení brainstormingu se zpravidla věnují lektoři na školení pro interní trenéry nebo workshopy kreativního myšlení. Se základními pravidly se ale můžete seznámit i od kancelářského stolu.

1 + 1 = 3

Brainstorming vychází z předpokladu, že větší skupina lidí vymyslí víc různorodých nápadů, ze kterých se potom vybere ten nejlepší, který se dále rozvíjí. V reklamní branži se s brainstormingem setkáte například při tvorbě reklamního sloganu nebo názvu produktu.

Brainstorming ale může použít jakákoliv firma, například když chce snížit počet reklamací výrobků nebo vylepšit zavedený výrobek. Individuální brainstorming čas od času provádí asi každý z vás, například když plánuje, kam jet na dovolenou nebo jaký dárek koupit svému protějšku k narozeninám.

Vše zapsat a nekritizovat

Pokud vedete skupinový brainstorming, mějte na paměti několik pravidel. Jen tak z vašeho snažení vyústí myšlenka, se kterou budete moci dále pracovat:

  • Jasně stanovte, co chcete řešit. Problematiku formulujte nejlépe otázkou. Tak povzbudíte myšlení účastníků a nebudete ovlivňovat jejich uvažování. Například: Jak můžeme zabránit úniku citlivých informací z firmy? Jak si udržíme naše nejlepší zaměstnance?
  • Vysvětlete všem kolegům, jak bude schůzka probíhat.
  • Stanovte přesný časový limit schůzky a dodržte jej.
  • Vysvětlete, že v danou chvíli má přednost množství nápadů před kvalitou.
  • Zdůrazněte, že během brainstormingu není třeba vysvětlovat vlastní nápad, ani hodnotit názory ostatních.
  • Zaznamenejte veškeré nápady, které zazní, včetně těch, které se vám zdají nepoužitelné.
  • Po úvodní fázi se spolu s ostatními podívejte na výsledek kritickým okem a vyberte nápady, které postoupí do užšího kola.
  • V této fázi můžete brainstorming ukončit a rozpracovat nápady individuálně. A nebo budete vylučovací metodou pokračovat až do chvíle, kdy získáte finální výsledek.

Drobnosti, které ovlivní výsledek:

  • Výsledek brainstormingu záleží z velké části na tom, kdo jej vede. Proto se vyplatí schůzku pořádně připravit.
  • Pokud máte možnost, uspořádejte brainstorming ve světlé barevné místnosti. Vyhýbejte se zasedačkám bez oken.
  • Mějte připraveny tabule nebo velké papíry, na které budete myšlenky zaznamenávat.
  • Dejte účastníkům k dispozici tužky a papíry, aby si mohli kreslit a dělat vlastní poznámky.
  • Zkuste se zbavit konferenčního stolu. Je až příliš spojen se zdlouhavými schůzemi, a to je to poslední, co vzniku nových a neotřelých myšlenek pomáhá.

Brainstorming je nejvhodnější svolat dopoledne

Brainstorming uspořádejte nejlépe v dopoledních hodinách. Tak budou vaši spolupracovníci dostatečně čerství a ochotní hledat originální myšlenky. Zároveň se nebudou mentálně připravovat na odchod z práce a nebudou unaveni celodenními úkoly, jako by tomu bylo na konci pracovního dne.

Pozvěte kolegy z dalších oddělení

S dobrým nápadem mohou přijít i ti, kdo neznají problém do podrobností. Proto zvažte, zda na brainstorming kromě nejbližších spolupracovníků nepozvete i kolegy z naprosto odlišných oddělení. Pro ně to může být zajímavé zpestření a vy možná získáte originální řešení, které by vám jinak zůstalo skryto.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Nejhezčí kanceláře mají Google, IN-SPIRO a Air Bank

Které firmy nabízejí nejhezčí pracovní prostředí? Porota soutěže CBRE Zasedačka roku vybrala Google, IN-SPIRO a Air Bank. Posuďte sami, jestli to porotci trefili. O vítězství ve třech kategoriích (Zasedačka roku, Inovativní kancelářský koncept, Nejatraktivnější pracovní prostředí) se ucházelo 72 firem. » 2 minuty čtení « Zasedačka roku: Google Co řekli porotci: „Společnost Google patří obzvláště mezi … číst více

Co platí na šéfa, který řeší každý detail

Váš šéf se rád zasekává nad maličkostmi. Delegování je mu cizí a neustále něco kontroluje. Na skutečné vedení týmu nemá pro samou zaneprázdněnost čas. Jak se vypořádat s mikromanažerem, který se nechává pohltit detaily? » 2 minuty čtení « Dělejte i samostatná rozhodnutí Lidé s „nemocí“ zabývat se mikroúkoly by nejraději řídili celý projekt sami – proto … číst více

Pochlubte se hezkými kancly. Fotky sbírá Zasedačka roku

Bílé stoly, šedý koberec a jedna kytka na kilometr čtvereční open spacu. Že byste se v takové kanceláři zbláznili? Hodně firem si už naštěstí uvědomuje, že aby lidé dobře pracovali, potřebují se v kancelářích cítit dobře. » 2 minuty čtení « ↑ Skluzavka na poradu s kolegy (firma Techo). Pochlubte se, jak to u vás vypadá Pracujete ve … číst více

ADP: Buďte úspěšní a zůstaňte sami sebou!

Jako manažeři v ADP šéfují týmům, které se na dálku starají o mzdy firmám po celém světě. Kromě toho si Soňa Kahánek Kročilová a Roman Bečka vybrali ještě další pracovní „misi“. Soňa má pod palcem interní program „iWIN“, který pomáhá kolegyním rozvíjet kariéru nebo lépe sladit práci a péči o rodinu. Roman vede iniciativu „ADP Pride“, … číst více