6 kroků, jak si vybrat vysokou školu

Poslechněte hlas svého srdce a vyberte si obor, který vás baví, říkají jedni. Pragmatici namítají, že vysoká škola je schůdek k lepšímu životu a vybírat by se měla s ohledem na budoucnost. Pravda je jako obvykle někde na půl.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_98633537

↑ Souboj rozumu a citu. Pro který obor bije vaše studentské srdce?

1. Teorie vás čeká všude

Jasně, k vybranému oboru by měl mít člověk aspoň trochu kladný vztah. Je hloupost potit pět let krev na právech, když bytostně nesnášíte memorování. Na druhou stranu, ani módní obory zaměřené na cestovní ruch, marketing nebo reklamu neslibují pouze zábavu. Připravte se, že i tady si „protrpíte” řadu teoretických předmětů.

2. Co mě baví, bude mě i živit?

Vysokoškolský titul už dávno neznamená luxusně placené místečko. Tedy neznamená ho automaticky. Někteří studenti jsou dokonce rádi za jakoukoli práci. Na absolventy bez praxe zaměstnavatelé s otevřenou náručí zkrátka nečekají. Může za to raketový růst počtu vysokoškolských studentů, od roku 2000 se jejich počet ztrojnásobil. Aby se diplom nezměnil v bezcenný cár papíru, je potřeba přemýšlet nejen nad tím, jestli bude škola zábavná. Namístě je chladný kalkul a čísla.

TIP: Nevíte jakou školu a obor si vybrat? Test: Na co se hodím

3. Seženete dobrou práci?

Detektivní práce začíná. Odpovězte si na otázku, jaké je uplatnění absolventů. Právníci a lékaři najdou práci bez problémů. Špatně to nevypadá ani s IT specialisty nebo marketingovými odborníky. Volných míst je dost i pro techniky. Opatrnější buďte, jestliže plánujete humanitní studium. Existuje celý zástup oborů, které jsou přitažlivé, ale v reálném životě nepoužitelné. Záleží též na umístění školy. Nejsnáze nacházejí uplatnění absolventi z hlavního města. V Praze je zkrátka nabídka práce nejvyšší.

TIP: Podívejte se na nabídky práce z oboru, který vám učaroval.

4. Svět se točí kolem peněz

Osm hodin, pět dní v týdnu, čtyřicet let. V práci strávíme většinu svého krátkého života. Tak proč za tuhle oběť nedostat alespoň pořádně zaplaceno? Jestli patříte mezi materiálně založené lidi, tak si dopředu zjistěte, jaké mzdy se ve studovaném oboru pobírají.

5. Na veřejnou, nebo soukromou školu?

Rozhodně je z čeho vybírat – dvě státní školy, přes dvacet veřejných a dvojnásobek soukromých. Každá má svoje. Na soukromé školy hledí řada lidí stále s určitou nedůvěrou. Vždyť on si ten titul koupil, slýchávají absolventi. Pravdou je, že kvalita soukromých škol značně kolísá. Každopádně pravidla Akreditační komise jsou stejná pro všechny. Co se však nedá upřít: soukromé školy jsou oproti těm veřejným obvykle více provázány s praxí. Studentský a učitelský kolektiv bývá menší a často má rodinný charakter.

6. Vezmou mě vůbec?

Realisticky zhodnoťte své schopnosti a na základě toho posílejte přihlášky. Můžete jich podat, kolik chcete, ale za jednu se platí zhruba 500 korun. Kromě vysněného oboru si připravte alespoň jednu záložní variantu pro případ, že u přijímaček nezazáříte. Školy pravidelně uveřejňují šance na přijetí. Nejnižší šance nabízejí nejprestižnější obory jako medicína nebo práva. Naopak dostat se na techniku není nic složitého, ale rozřazovací síto přijde až v prvním ročníku. Na vysokou se dá dostat i bez stresu. Řada soukromých a regionálních veřejných vysokých škol přijímačky nevyžaduje.

TIP: Vysoké školy — přehled všech oborů

Jan Hruška

Další články k tématu

Které fakulty berou přihlášky ještě v březnu a dubnu

Většina fakult uzavřela možnost pro podání přihlášky 28. února. Neznamená to však, že pokud chcete studovat, musíte teď rok pasivně čekat. Stále je spousta škol, které uchazečům dávají šanci přihlásit se ještě v průběhu března, dubna nebo i později. A zdaleka nejde jen o ty soukromé. Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů –  do 31.3. … číst více

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se … číst více

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu. Vítězové a poražení Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné … číst více