Veřejné vystoupení stručně a jasně

Seznamy užitečných kroků využíváme v životě k různým účelům. Proč si tedy nevytvořit seznam kroků i pro to, jak se dobře připravit na veřejné vystoupení.

– Zaujměte pozitivní postoj. Vytvořte si představu o svém úspěchu. Chcete sdělit něco hodnotného a podat to dobře. Předvídejte otázky účastníků, smích, potlesk apod. Lépe se tak zbavíte pochyb a strachu.

– Soustřeďte se na publikum. Nezabývejte se příliš sami sebou. Soustřeďte se na to, abyste posluchačům pomohli pochopit a přijmout vaše sdělení. Zapamatujte si, že publikum vás nechce kritizovat.

– Pohybujte se. Posluchači nechtějí v průběhu prezentace přemýšlet, zda máte puls. Svou řeč nečtěte ani nerecitujte, nestůjte na místě. Volně gestikulujte, pracujte s hlasem.

– Buďte vnímaví. Buďte otevření zpětné vazbě od posluchačů. Zaznamenáte-li pochyby, vysvětlete svou myšlenku ještě jednou. Začnou-li se posluchači dívat na hodinky, změňte tempo nebo vložte příběh, kterým znovu upoutáte jejich pozornost.

– Vyprávějte
. Lidé se lépe učí z příběhů než ze statistik.

– Dbejte na svůj vzhled.
Vkusné profesionální oblečení odráží váš respekt vůči posluchačům a situaci. Totéž platí pro účes a celkové vystupování.

– Buďte atypičtí. Snažte se dělat něco jinak než ostatní spíkři.

Zdroj: EduCity CZ

Další články k tématu