Válka o mozky pokračuje. Navzdory krizi (Deník E15)

Boj firem o talentované manažery a schopné odborníky pokračuje. Nic na tom nemění ani současná ekonomická krize, ani nárůst nezaměstnanosti v prvních měsících tohoto roku. Shodují se na tom šéfové personálních společností, které oslovil deník E15. A podle výzkumného institutu největší světové headhunterské firmy Korn/Ferry si 77 procent dotazovaných vrcholných manažerů myslí, že poptávka po talentech se bude v příštích pěti letech zvyšovat více než během posledních pěti let.

Z vrcholných manažerů, kteří v současné době hledají práci, si je polovina ,,velmi jista", že si ještě letos najde práci podle svých očekávání. Dalších třicet procent manažerů uvedlo, že si jsou ,,spíše jisti".

,,Poptávka po talentech je pořád stejně vysoká," uvedla ředitelka českého zastoupení Korn/Ferry Alice Punchová o situaci v Česku. Aleš Křížek, který vede zastoupení personální společnosti Robert Half International v Česku, zdůrazňuje, že firmy mají stále potíže nalézt vhodné kandidáty na pozice špičkových expertů. To se tedy netýká jen vrcholných manažerů, ale kupříkladu i odborníků na finance. ,,Účetní vždy práci najdou," říká Křížek.

V některých oborech – například v oblasti informačních technologií – sice podle Křížka počet žadatelů o práci podstatně vzrostl, ale kandidátů, kteří by odpovídali požadavkům zaměstnavatelů je pořád stejně. A stává se, že opravdu schopný kandidát nabídku k práci stejně nevyužije, protože si může vybírat z více možností pracovních míst.

Alice Punchová na druhé straně připouští, že vzhledem k současným problémům ve firmách není výběr talentů momentální prioritou. To platí zvláště pro společnosti, které působí v průmyslových odvětvích, jež nejvíce zasáhla recese. ,,Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli," uvádí šéfka Korn/Ferry, ale netají se očekáváním, že jakmile se společnosti dostanou z nejhoršího, rychle se zaměří na nábor.

Lucie Teislerová z headhunterské společnosti Anderson Willinger upozorňuje, že potřeby firem se dnes mění. Hledají proto manažerské talenty v jiných oblastech než dříve. Zájem ale každopádně bude o kandidáty na pracovní pozice, které ,,přímo vytvářejí příjmy" firem. A také na pozice, které jsou dlouhodobě těžko obsaditelné a kladou vysoké nároky na know-how kandidátů.

Další průzkum institutu Korn/Ferry ukazuje, že krize vrcholné manažery ve světě přece jen v jistém ohledu znejistila. Očekávají, že momentálně by hledání nové práce mohlo trvat déle než dříve. Na 83 procent respondentů předpokládá, že získání nového místa si vyžádá delší dobu než čtyři měsíce. Jenže více než polovina se pořád domnívá, že to nebude trvat déle než půl roku. A pouze desetina soudí, že by se hledání pracovní příležitosti mohlo protáhnout na více než rok.

Zdroj: Deník E15

Další články k tématu