Reálné mzdy rostly nejméně za posledních deset let (Deník E15)

Průměrná mzda loni v Česku vzrostla o 1848 korun na 23.542 Kč. Proti minulému roku tak byla vyšší o 8,5 procenta. Mzda očištěná o inflaci se ale loni zvýšila o 2,1 procenta, což bylo nejméně za posledních deset let. Letos pak podle analytiků mohou reálné mzdy klesnout.

"S tím, jak se firmy rekordním tempem zbavují zaměstnanců, dočasně se jim zvyšují i mzdové náklady. Na první pohled tak vypadá, že si zaměstnanci přilepšili skoro o devět procent, na druhý pohled však řada z těchto zaměstnanců si přilepšila na řadu měsíců jednorázově a prozatím naposledy" řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Připomněl, že průměrná mzda je imaginární číslo, ze kterého se nedají dělat příliš velké závěry. Neberou ji totiž více než dvě třetiny zaměstnanců.

Analytik Patria Finance David Marek upozornil na to, že pomaleji reálná mzda nerostla od roku 1998, kdy českou ekonomiku negativně ovlivnila měnová krize a recese. Důvodem pomalého reálného růstu mezd je inflace, kterou dočasně zvýšila daňová reforma a poplatky ve zdravotnictví. Letošní rok bude podle něj ještě méně štědrý.

"Průměrná mzda by se měla zvýšit nominálně pouze o necelé procento a reálně může dojít k poklesu mzdové úrovně. Použijeme-li reálné mzdy jako měřítko životní úrovně, můžeme říci, že se kvůli finanční krizi a jejím dopadům poprvé od roku 1998 v ČR sníží životní úroveň" poznamenal.

V samotném čtvrtém čtvrtletí, kdy průměrná hrubá měsíční mzda stoupla o 8,3 procenta, jsou za růstem zřejmě podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka výplaty odstupného zaměstnancům, kteří v tomto období obdrželi v zaměstnání výpověď. "Jednorázové odstupné ale zpravidla nesměřuje jeho nabyvatele ke zvýšení spotřeby. Podporu ekonomiky si tak nelze od zvýšení mezd v 4. čtvrtletí slibovat" dodal.

Zdroj: Deník E15

Další články k tématu