LMC: 58 % firem nabízí flexibilní úvazky u specializovaných pozic

Flexibilní pracovní úvazky jsou celkově využívány více než třemi čtvrtinami společností (22 % nevyužívá). Nejznámější formou flexibilního úvazku je zkrácený úvazek (nabízí 60 % firem), avšak v praxi je nejvíce využívaná pružná pracovní doba. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio, který si nechala vypracovat společnost LMC, největší operátor elektronického trhu práce v Česku provozující portály Jobs.cz a Prace.cz.

Z průzkumu vyplynulo, že alternativní formy práce jsou celkově využívány více než třemi čtvrtinami dotázaných společností. Nejobvyklejšími formami flexibilního úvazku jsou zkrácený úvazek (v 60 %), pružná pracovní doba (ve 45 %) a kombinace práce z domova s prací v zaměstnání (ve 14 %). V celkovém průměru je však zkrácený úvazek poskytován jen 1 % zaměstnanců. Pružná pracovní doba je naopak aplikována extenzivně, v praxi jde o vůbec nejrozšířenější flexi úvazek.

Důvody nevyužívání flexibilních pracovních úvazků jsou nejčastěji povaha pracovní činnosti (36 %) nebo nepotřebnost, nevyužitelnost flexi úvazků (29 %). „Respondenti průzkumu z řad firem odpověděli, že by je k dalšímu zavádění úvazků motivovala hlavně daňová nebo jiná finanční úleva ze strany státu. Často zmiňovaným argumentem, co by pomohlo v zavádění alternativních forem práce, je nutná změna individuálního přístupu na straně managementu firem (66 %) a změna v organizaci práce (57 %),“ komentuje výsledky průzkumu Petr Skondrojanis, manažer rozvoje platformy flexibilních úvazků společnosti LMC.

Přes celkový patrný růst trhu práce, který jde ruku v ruce s oživením celé ekonomiky, se však doposud nedaří, aby tuzemské firmy považovaly zkrácené úvazky za dlouhodobý přínos a preferovanou alternativu při hledání cest, jak vhodně využívat pracovní sílu. I když pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz zaznamenaly v březnu letošního roku výrazný nárůst inzerce všech forem pracovních úvazků o 38 %, v kontextu celého trhu poklesl podíl alternativních forem práce na celkovém počtu zadaných inzerátů o 13 %. „To si lze vysvětlovat tím, že firmy na českém trhu bohužel reagují pouze na aktuální situaci na trhu a podle té upravují svou personální strategii. Tedy že se jim hodily alternativní pracovní úvazky hlavně v době krize, kdy najímaly pracovní sílu dle aktuální potřeby,“ uvedl Skondrojanis.

Flexi úvazky jsou určeny především řadovým zaměstnancům (73 %) a střednímu a vyššímu managementu (36 %). Poněkud v pozadí je nižší management (26 %). Firmy nejčastěji nabízejí flexibilní úvazky v odborných a specializovaných profesích (58 %), v dělnických a řemeslnických profesích (51 %) a pro administrativní činnost (46 %). Z hlediska geografického je vidět, že nejčastěji jsou flexibilní úvazky aplikovány v Praze a Středočeském kraji. K oblastem, kde dále dochází k širšímu využití pracovních alternativ, patří severozápadní Čechy.

Autor článku: Jiří Kocourek, LMC, s.r.o.

Další články k tématu