Harvard, Yale, LSE. Jak se tam můžete dostat?

Kristýna Borsodi je kariérní poradkyně a speciální pedagožka, která vybírá stipendisty Nadace Zdeňka Bakaly. Nadace mezi studenty rozdělí několik milionů korun ročně, a ti tak získají finanční jistotu pro své studium na zahraničních univerzitách. Vybírat mezi talentovanými studenty ty nejlepší podle ní není lehké. Ale získat stipendium a odjet na vysněnou školu není zdaleka tak nedosažitelné, jak by se mohlo zdát.

» 3 minuty čtení «

Kristyna Bosardi

↑ Kristýna Borsodi vybírá studenty, kteří pojedou na univezitu do zahraničí.

Jobs.cz: Kolik studentů vám loni poslalo přihlášku a žádost o stipendium na studia?

Celkem přišlo 272 přihlášek, z toho jsme vybrali 29 lidí k pohovorům. Po nich jsme stipendium udělili šestnácti studentům.

Jobs.cz: Roste zájem o získání stipendia?

Každý rok se lehce zvyšuje počet přihlášených. V prvním ročníku, v roce 2010, to bylo 147 přihlášek a v předminulém roce 230, takže je tam rostoucí tendence. Hlavní je, že se zvyšuje kvalita přihlášek. Například je velice zajímavé, že v prvních letech jsme měli převážně uchazeče z Prahy a větších měst a teď jsou opravdu ze všech regionů, malých měst a neznámých středních škol. Ale jsou velice kvalitní a studenti jsou velmi dobře připraveni. 95 procent přihlášek je skvělých. Takže pozitivní je, že v České republice máme stále více nadaných lidí.

Jobs.cz: Svědčí tento trend o tom, že čeští studenti ztrácí ostych a studium v zahraničí jim přestává připadat jako něco nedosažitelného?

Já si myslím, že je to tím, že poměrně hodně Čechů už v zahraničí studuje nebo studovalo a v této cestě pomáhají dalším a dalším zájemcům z České republiky. I naši stipendisté dělají přednášky pro děti na středních školách a myslím si, že to má velký dopad. Studenti vidí, že možnost vyjet do zahraničí je zcela reálná a že se není čeho bát.

Jobs.cz: Vysokoškolské studium v zahraničí by studenti měli řešit dříve než v pololetí posledního ročníku. Kdy přesně?

Ideální je po prvním pololetí třetího ročníku. Protože přijímací zkoušky do Velké Británie a USA, kam se studenti hlásí nejvíce, se podávají na začátku čtvrtého ročníku naší střední školy. Na top univerzity ve Velké Británii je například uzávěrka pro podání přihlášek kolem 15. října, čemuž předchází vyplňování přihlášky, které není úplně jednoduché, složení různých standardizovaných testů, shánění doporučení a tak dále. Výhodu v tomto ohledu mají ti, kteří v Čechách studují na mezinárodních středních školách. Protože tam většinou skládají mezinárodní maturitu IB, splní tím podmínku pro přijetí na některé britské univerzity, a už nemusejí dělat žádné testy. O stipendium se nám ale většinou hlásí studenti ze státních gymnázií.

Jobs.cz: Udělujete stipendium nejen na bakalářské studium, ale i na magisterské či doktorandské. Kolik procent uchazečů tvoří středoškoláci a kolik vysokoškoláci?

Je to opravdu půl na půl.

Jobs.cz: Jaké jsou podmínky pro podání přihlášky o stipendium Nadace Zdeňka Bakaly?

Naše přihláška se snaží přiblížit přihláškám na americké a britské univerzity. Děláme to i proto, že se chceme ujistit, že studenti mají opravdu reálnou šanci se na zahraniční univerzitu dostat. Hlásit se k nám totiž mohou i studenti, kteří ještě nebyli přijati na univerzitu. Přihláška tedy obsahuje základní informace o studentovi, jeho akademických výsledcích a mimoškolních aktivitách. Hodně nás zajímá jeho vztah k dobrovolnictví, jak je aktivní ve společnosti, v místě, kde žije a studuje. Dále přihláška obsahuje esej na dané téma a doporučující dopis. Všechny části jsou důležité, ale doporučující dopis a esej nám o studentovi říká hodně věcí mezi řádky. Snažíme se zvát zajímavé osobnosti a dopis a esej nám hodně napoví.

Jobs.cz: Co vše může stipendium pokrýt?

O výši stipendia se bavíme až po finálním výběru stipendistů. Máme studenty, které podporujeme stoprocentně, ale máme i studenty, kterým hradíme jenom životní náklady nebo jenom školné. Záleží na tom, v jaké jsou situaci.

Jobs.cz: Zkoumáte jejich sociální zázemí?

Součástí přihlášky je i potvrzení o příjmech rodiny. Ale je to hodně individuální, protože někdo už nežije s rodinou a dokládá své vlastní příjmy. Ale příjmy nejsou rozhodující. Díváme se na potenciální přínos studia v zahraničí. Například pro uchazeče o doktorské studium, který studoval v zahraničí a má dva magisterské tituly, už to takový zlomový přínos nebude. Naopak pro někoho, kdo chce studovat obor, který české vysoké školy nenabízejí, to bude velká příležitost.

Jobs.cz: Z desítek přihlášek tedy vyberete přibližně 30 studentů, které pozvete na pohovory. Jak mezi nejlepšími hledáte top talenty?

Výběru studentů, které zveme k pohovorům, věnujeme měsíce, takže všichni jsou výborní. Strategie pohovoru není jasně daná, ale každý student má šanci se představit, něco o sobě říct a pak má každý člen komise připravené své otázky, na které se chce zeptat. Ty otázky se týkají jejich akademického zaměření, které kladou odborníci z daných oblastí. V porotě máme ekonoma, právníka a další odborníky. Další otázky směřují na odhalení jejich osobnosti. Tady pomáhá člen komise, který pracuje jako vyhledávač talentů nebo psychiatr Cyril Höschl. Pohovor je spíše přátelské popovídání, kde má uchazeč šanci doplnit svoji přihlášku. Říct nám, proč právě on by měl stipendium získat. Jde o to, aby ukázal svoje odhodlání, motivaci a odvahu.

Jobs.cz: Padají tam klišé typu „studovat v zahraničí byl od mládí můj sen“?

Ani ne. Ti studenti jsou už úplně někde jinde a vědí přesně, proč chtějí do zahraničí a nemají zapotřebí používat taková klišé. Oni vědí, že se tam chtějí dostat, protože tam vyučuje nositel Nobelovy ceny, nebo protože tam mají laboratoř, která mu umožní dělat experimenty, které ve svém výzkumu potřebuje.

Jobs.cz: Mohou se hlásit dvakrát?

Loni jsme měli hodně studentů, kteří předchozí rok neuspěli u pohovorů, přišli znovu a uspěli. A myslím, že i ten zážitek a zkušenost z pohovorů je obohacující. Neúspěšným uchazečům pomohou k tomu, aby se více nasměrovali a ujistili se o tom, co chtějí. Zároveň s nimi zůstáváme v kontaktu a snažíme se pomoci i jim.

Julie Daňková

Další články k tématu

Britská otevřenost mi chybí, říká absolventka Oxfordu

Markéta Šetinová po maturitě zamířila do Londýna, kde vystudovala sociologii na Kingston University. Jeden z profesorů ji pak popostrčil, aby se přihlásila ještě na Oxford. Markétě to vyšlo a roční magisterské studium na jedné z nejprestižnějších univerzit světa zvládla. „V Oxfordu se pořád něco děje, ať už je to třeba diskuze s nositelem Nobelovy ceny nebo ochutnávka whisky ze … číst více

Pět mýtů o studiu v zahraničí

Dostat se na školu v zahraničí je moc složité. Je to drahé. Studují tam jen ti nejnadanější. Pokud podobnými argumenty zaháníte myšlenky na získání diplomu v zahraničí i vy, zbystřete. Kvalitní studium za hranicemi České republiky je dosažitelnější, než se na první pohled zdá. Mýtus 1: V zahraničí studují jen geniální jedinci Dostat se na univerzitu v zahraničí … číst více

Nadace, které vám přispějí na studium v cizině

Pošilháváte po diplomu z prestižní zahraniční univerzity? V jeho dosažení vás mohou finančně podpořit  programy a granty Evropské unie, stipendia jednotlivých univerzit nebo nadace. Přinášíme tipy, které české nadace vám pomohou s placením nákladů na studium a nač se připravit při podávání přihlášky. ↑ Jak na Harvard nebo Oxford? Studium v zahraničí  je velmi drahá záležitost. Požádejte … číst více

Jak studovat ve Velké Británii za peníze vlády

Aneta Řezníková absolvovala na britské University College Birmingham magisterský program Tourism Business Administration. „Během studia jsme řešili, jak vytvořit v cestovním ruchu produkty, které ještě na světě neexistují,“ popisuje svou zkušenost. Dnes Aneta radí českým studentům, jak na této univerzitě vystudovat za peníze britské vlády například hotelnictví, cestovní ruch, byznys a marketing a další obory. ↑ … číst více