Čeští manažeři umí jen půlku z toho, co by měli znát

Praha – Firma je tak dobrá, jak dobré je její vedení. Pokud tahle úměra opravdu platí, pak situace v českých firmách není příliš růžová. Vyplývá to z testování vzdělávacího vortálu Directors.

Ten v každém čtvrtletí testoval čtyři tisíce manažerů ve čtyřech základních dovednostech. Znalosti jen málokdy překročily padesát procent.

"Testovaní čeští manažeři a manažerky tak sice něco o managementu vědí a jejich manažerská rozhodnutí nejsou vždy vedena pouze intuicí nebo zkušenostmi, ale jejich znalosti v oblasti managementu nedosahují dlouhodobě ani polovinu doporučených vědomostí," říká Jan Bartůšek, zodpovědný za technickou podporu.

Známka se mírně zlepšila

Průměrná známka Directors Index zahrnuje výsledky všech testovaných manažerů a jeho hodnota se za rok, kdy testování probíhají, zlepšila jen mírně. Zatímco ve třetím čtvrtletí loňského roku byl index 41,75%, za čtvrtý kvartál letošního roku stoupl na 46, 97%.

Elektronický testovací systém Directors zkouší manažery ze znalostí ve čtyřech klíčových oblastech. Nejlepších výsledků, i když jen mírně nad padesáti procenty, dosahovali čeští šéfové v oblasti řízení lidí.
Nejméně umí plánovat budoucnost

Nejméně umí plánovat budoucnost

"Testovaní manažeři mají dlouhodobě nejvíce vědomostí o tom, kde tyto pracovníky vzít, jak je optimálně odměňovat, rozvíjet a motivovat," dodal Bartůšek.

Už horší byl výsledek dosažený u znalostí u plánování budoucnosti a organizování společnosti. Nejhůř však dopadli manažeři v oblasti kontrolování.

"Smyslem funkce kontrolování je přesvědčit se, že plány firmy se vyvíjí žádoucím směrem a veškeré cíle tak budou dosaženy. Účelem není pouhá informovanost o stavu sledované reality, ale i případné přijetí nápravných opatření," vysvětlil Bartůšek.

Zdroj: Aktulně.cz

Další články k tématu