6 kroků ke kariérní dlouhověkosti

Jíst zdravě, nekouřit, používat bezpečnostní pásy…to všechno jsou základní kroky k tomu, jak žít delší život. Co je ale třeba udělat pro delší a lepší kariéru?

– Mějte plán. Uvažujte specificky a ujasněte si, kde chcete být za pět nebo deset let. Pracujte na vymezení jednotlivých dílčích kroků, jak se k určenému cíli dostat.

– Buďte pružní. Specifičnost je dobrá, strnulost však nikoli. Vedle určení ideálního kariérního cíle je proto třeba vytvořit si i obecný plán včetně osobních hodnot, charakteristických rysů práce, výše příjmu, povinností a pracovního prostředí, které pro vás budou uspokojivé, nezískáte-li vysněnou práci ve chvíli, kdy na ni budete připraveni.

– Stále se učte. Chcete-li někam postoupit, potřebujete širší dovednosti, než máte teď. Nečekejte však, že vám školení zajistí firma. Investujte sami do sebe.

– Stále budujte kontakty. Nikdo nemá jistou kariéru ani v optimističtějších ekonomických časech, než jsou ty, které zažíváme nyní. Budováním sítě kontaktů si otevřete dveře k možnostem a znalostem, které byste jinak neměli.

– Učte se lépe komunikovat. Lidé, kteří postupují v kariéře směrem nahoru, bývají společenští, asertivní, s důvěrou v sebe a dobrými komunikačními dovednostmi. I stydliví jedinci se tomu mohou učit.

– Dobrovolně se hlaste o nové povinnosti. I v současném zaměstnání najdete příležitosti, jak zdokonalovat své dovednosti. Máte-li pocit, že můžete něčemu přispět, přihlaste se dobrovolně.

Zdroj: EduCity CZ

Další články k tématu