3 tipy, jak efektivně využívat on-line nástroje při hledání práce!

Co dnes funguje – vyhledávací Agenti, ruční prohledávání nebo vystavené CV?

Říká se, že kdo hledá, najde. Jsou ale cesty, které mohou být delší a klikatější a pak ty, které míří rovnou do černého. V době, kdy se trh hemží desítkami tisíc kandidátů hledajících uplatnění, hraje významnou roli rychlost odpovědi na pracovní nabídku. Jak zvítězit v konkurenci dalších uchazečů a jaké triky použít při hledání?

Tři vychytávky, které je ideální kombinovat:

1. Ruční prohledávání nabídek na pracovních webech.

Podle lokality, oboru a katalogu pozic se ihned zorientujete v nabídce pozic a můžete rychle reagovat na kontakty uvedené ve spodní části inzerátu. Aktivita uchazečů se projevila letos zvýšením počtu odpovědí na pracovní inzeráty o 25% oproti loňskému roku, což jen dokazuje, že konkurence je velká.

„Když například personalistovi dojde dvacet odpovědí, začíná si vytipovávat své favority a na další došlé reakce již nemusí brát tolik zřetel. Je totiž vysoká šance, že si vybere z těch prvních kandidátů,“ říká Ondřej Mysliveček, analytik LMC.

Zajímavost: nejvíce lidí reaguje na volné pozice uprostřed pracovního týdne: ve středu, v pondělí a ve čtvrtek, přesně v tomto pořadí. Nejvíc reakcí posílají uchazeči firmám vždy mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, po obědě kolem jedné hodiny a večer ve 20.00 hodin.

2. Ještě lepší možnost je kombinovat ruční hledání s hledáním pomocí Agentů.

Nábory se letos zrychlily a tudíž je potřeba reagovat na volné nabídky ihned. Služba Agent vám dle vašich požadavků bude scanovat denní nabídku pozic, kterou uvidíte ve složce na pracovním portálu vždy v reálném čase, kdy personalista pozici vystavil (časová korelace od vystavení pozice po její zobrazení se pohybuje do 15 minut).

Za celý den vybrané pozice potom uvidíte ve svém vlastním e-mailu, kam je Agent zasílá vždy v době od 24.00 do 5:00 hodin. Až 90% uživatelů  preferuje právě denní zasílání pozic od Agenta. „Chování uživatelů se v tomto směru oproti loňsku vůbec nezměnilo. I ti, kteří práci mají a jen sledují možnosti na trhu, chtějí být informováni o volných pozicích denně,“ doplňuje Ondřej Mysliveček.

Zajímavost: Na portálech Jobs.cz a Prace.cz prohledává nabídky pozic prostřednictvím Agentů 238  989 uživatelů.

3.Pokud hledáte specializovanou pozici, je nejlepší vytvořit si svůj životopis na pracovním portálu.

Například na Jobs.cz využívá databázi uchazečů 2 610 firem, z toho 2 301 přímých zaměstnavatelů (zbytek tvoří personální agentury). V tuto chvíli má na Jobs.cz a Práce.cz, které pokrývají 2/3 pracovního trhu, založeno svůj životopis 60 tisíc lidí. Je to vhodný nástroj pro ty, kteří chtějí být osloveni zaměstnavatelem s konkrétní nabídkou a zároveň do nové práce tolik nespěchají a mohou nějakou dobu na oslovení čekat.

Rady na závěr:
Platí, že čím dříve zareagujete, tím dříve se dostanete do úzkého výběru kandidátů!
Důležitá je vaše aktivita a prohlížení nabídek Agentem, který vám vhodné tipy zasílá!

Další články k tématu