10 kroků k lepšímu vyjednávání

V období, kdy se firmy snaží ušetřit co nejvíce nákladů, se schopnost vyjednávání stává stále hodnotnější obchodní dovedností. Článek shrnuje deset rad, jak se stát lepším vyjednavačem.

Pochopte rovnováhu moci. Rovnováha moci je jedním z nejdůležitějších faktorů při vyjednávání. Znalost je moc – pečlivým kladením otázek dokážete zvýšit svou sílu.

Pečlivě plánujte. Věnujte 90 % svého času plánování své strategie a zbylých 10 % samotnému vyjednávání. Pro určení strategie je nejprve třeba rozhodnout, zda půjde o vyjednávání spolupracující, nebo konkurenční.

Předem si určete svůj bod zastavení. Stanovte si jej s chladnou hlavou, dokud nebudete pod tlakem vyjednávání. Pak se snažte co nejvíce přiblížit stejnému bodu druhé strany.

Řiďte očekávání. Můžete to dělat formálně, prostřednictvím PR k šíření informací, nebo neformálně pomocí osobních setkání.

Své stanovisko předložte jako první. Usilujte o to, mluvit první. Následné jednání se pak bude odvíjet od vašich čísel a návrhů.

Vyjednávání zahajte radikálně, ale realisticky. Odklonem od vaší první nabídky pak můžete dát druhé straně pocit vítězství. Může to však fungovat jen tehdy, bude-li vaše vyjednávání založené na důvěře. Nereálné návrhy škodí vzájemným vztahům.

Cvičte sebekontrolu. Nasloucháním druhé straně získáte nové informace, které mohou zlepšit vaši vyjednávací pozici. Zůstávejte proto v tichosti, pokládejte otevřené otázky a poslouchejte.

Dejte druhé straně pocit vítězství. Naučíte-li se ovládat své ego, získáte druhou stranu lépe pro své návrhy.

Neustupujte bezpodmínečně. I když je důležité dát druhé straně pocit vítězství, neustupujte bezpodmínečně. Ne vždy byste se dočkali téhož z druhé strany. Když od něčeho ustoupíte, vždy se ujistěte, že stále dosáhnete celkového výsledku, o který jste usilovali.

Buďte kreativní. Nesoustřeďte se jen na cenu. Zdůrazněte také další aspekty svého návrhu. Přemýšlejte, jak můžete druhé straně pomoci, aby pomohla ona vám.

Zdroj: EduCity CZ

Další články k tématu