The company Darfon Electronics Czech s.r.o. was founded on 2006 in Brno. Our company is in the Czech republic still growing, Now over 60 employees. The company's main activities are keyboard imprinting, quality branded bike and e-bike assembly, esport peripherals and other wholesale.
Darfon Electronics Czech belongs to Darfon Elextronics copr.: a world-leading specialist in eco-friendly technologies that delivers innovative IT Peripherals, Passive Components, and Green Energy solutions.

Senior účetní pro mezinárodní firmu

We are looking for exprienced senior accountant. Please if you meet our requirement send us CV in english language. Thank you

Job description (main activities):

  • Participation in processing of company accounting (control of accounting of current accounting operations offinancial accounting)
  • Control and management of financial accountant, cooperation with payroll accountant and other team members
  • Budgeting & Financial operation management (especially on internet banking )
  • Solving problematic accounting cases
  • VAT Processing, filing & Control Report, Recapitulative statement, Road tax return, Intrastat
  • Reporting to top management, parent company
  • Responsible for the preparation and completion of monthly, quarterly and annual accounts and Statutory report.
  • Pushing and prepare AR /AP payment related.
  • Active cooperation during Accounting / Tax auditing (pre-audit and final audit) and company tax audit
  • Cooperation with foreign tax advisors.
  • Communication and cooperation with internal and external entities (eg. tax advisor, auditor, bank, customs office, tax office)

Requirements:

  • At least 3 years of experience in similar position
  • At least secondary education completed by the "maturita"
  • A responsible and self motivation person.
  • Work with minimum supervision.
  • Able to communicate in all level.
  • Active approach in solving operational problems
  • English on the communicative level - B2
  • Excellent knowledge of MS Office - Excel
  • Knowledge of the Vario accounting program is an added advantage

Pracovní náplň:

  • Podíl na zpracovávání účetnictví společnosti (kontrola účtování běžných účetních operací finančního účetnictví)
  • Kontrola a vedení finanční účetní, spolupráce se mzdovou účetní a ostatními členy týmu
  • Časové rozlišení, dohadné položky, rezervy
  • Finanční operace v internetovém bankovnictví, párování plateb
  • Řešení problematických účetních případů
  • Saldokonta
  • Zpracování DPH (CZ, NL, IE), Kontrolní hlášení, Souhrnné hlášení, Přiznání k dani silniční, Intrastat
  • Reporting vrcholovému managementu, mateřské společnosti
  • Zodpovědnost za přípravu a kompletaci měsíční, čtvrtletní a roční uzávěrky
  • Vypracování výroční zprávy a příprava statutárních výkazů
  • Aktivní spolupráce v průběhu účetních auditů (předaudit a finální audit) a daňového auditu společnosti
  • Spolupráce se zahraničními daňovými poradci (PL, NL, IE)
  • Komunikace a spolupráce s externími subjekty (např. daňový poradce, auditor, banka, celní úřad, finanční úřad)

Požadavky:

  • minimálně středoškolské vzdělání ukončené maturitou
  • minimálně 3 roky praxe na podobné pozici
  • časová flexibilita
  • pečlivost
  • smysl pro detail
  • komunikativnost
  • aktivní přístup při řešení operativních problémů
  • angličtina na komunikativní úrovni - B2
  • výborná znalost MS Office - Excel
  • schopnost pracovat pod tlakem
  • znalost účetního programu Vario výhodou

Co vám můžeme nabídnout

  • stravenkový paušál, multisport karta
  • 5 týdnů dovolené
  • firemní akce
  • roční bonus
  • každodenní využívání angličtiny
  • zázemí stabilní rostoucí mezinárodní firmy

Our company is growing... this is the reason why we will move next year to Cvrčovice (Pohořelice).

Společnost
Darfon Electronics Czech s.r.o.
Address
Tuřanka 1315/112, Brno – Slatina
Required education: Secondary education or professional training with a school-leaving exam
Required languages: Czech (Proficient), English (Intermediate)
Benefits: Bonuses, Meal tickets / catering allowance, Holidays 5 weeks, Corporate events
Listed in: Administration, Economics and Business Finance, Administration, Economist, Invoice clerk, Bookkeeper, accountant, Finance accountant
Employment form
Employment form: Full-time work
Contract duration
Contract duration: Limited (temporary)
Employment contract
Employment contract: employment contract
Employer type: Employer

Máte šanci! Na tuto nabídku zatím odpověděli méně než 4 lidé.