Are you seeking a new challenge?
Interested in joining a leading multi-million-pound organisation to work on a range of exciting schemes?
Do you wish to take on a role with excellent opportunities for long term career progression?

If so, please read on…

CAD/Bentley Modelář/ka - Drainage /Utility modelling Brno

Co Vás čeká / What you could expect:

· BIM modelování povrchové a podpovrchové vodohospodářské infrastruktury a sítí v oblasti silničního a železničního stavitelství (dálnice, silnice, místní komunikace, komerční areály, parkovací plochy, železnice);

· BIM modelling of drainage and utilities within the transport sector projects ie. Highway, roads, access roads, commercial areas, parking zones and P+R, railways and even more

· spolupráce na tvorbě federovaných BIM modelů a další profesní rozvoj v této progresivní technologii zpracování projektů;

· participation on federated BIM modelling and following professional development within progressive and growing BIM technology in business

· zapojení do celosvětové sítě projektantů a expertů v daném oboru;

· engagement with worldwide net of colleagues and experts within your branch

· podpora a zdokonalování v BIM technologii a zajímavé tuzemské a zahraniční projekty

· support and upskilling in BIM technologies on exiting domestic and worldwide projects

Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít / Candidate Specification:

· zkušenost se softwarovými programy AutoCAD nebo Microstation ve 3D modelování, předchozí zkušenosti s BIM jsou výhodou;

· Experience with engineering design software AutoCAD or Microstation in 3D modelling, experience with already BIM welcomed

· SŠ, stavební nebo jiný technický směr výhodou;

· High school, technically focused in advance

· schopnost učit se a řešit výzvy, identifikovat a rozvíjet nové přístupy;

· an ability to solve problems and challenges, identify and develop new innovative solutions

· dobré komunikativní dovednosti, aktivní anglický jazyk výhodou;

· Good communication skills, active English welcomed

· schopnost spolupracovat v rámci velkých mezinárodních týmů v rámci naší společnosti;

· ability to work within large multi-disciplinary project teams across Mott MacDonald

Co Vám ještě můžeme nabídnout / What we are offering in advance:

· účast na zajímavých domácích i zahraničních projektech včetně možného vycestování v rámci projektů;

· collaboration within exiting domestic and international projects with possibility of secondments too

· systematický odborný rozvoj směrem k novým technologiím a postupům (BMI, Smart Design, Průmysl 4.0)

· systematic personal development towards to new technologies (BIM technologies, Smart Design, Industry 4.0 initiative)

· zázemí a jistotu velké nadnárodní společnosti

· support, stability, and background of big worldwide business

· možnost práce v zahraničí (krátkodobé stáže i dlouhodobé působení) v zemích jako jsou Austrálie, Kanada, UK, USA a mnoho dalších

· opportunity of travelling and short-term assignments within the projects in foreign countries ie. Australia, Canada, UK, US and even more

· pružné rozvržení pracovní doby, možnost home office

· flexibility of your working time, home office, agile working type

· zaměstnanecké benefity - týden dovolené navíc, stravenkový paušál, příspěvky na penzijní/životní připojištění, příspěvek na očkování, jazykové kurzy, příspěvek na sportovní aktivity Multisport karta a další)

· employee benefits as following - one week extra of annual leave, meal tariff, participation on pension and life insurance, participation on your personal vaccination, language lessons, participation on sport activities i.e. Multisport card and even more)

Nejsou Vám nové technologie cizí? Chcete aktivně využít své zkušenosti jak v ČR, tak i v zahraničí? Láká Vás celosvětová spolupráce a výzvy? Pokud ano, věříme, že Vás naše nabídka zaujme. Pošlete nám prosím životopis a stručný motivační dopis. Rádi Vás budeme kontaktovat.

Are you familiar with new technologies? Do you want to actively use your skills not just in Czech Republic but worldwide also? Are you interested in international collaboration and new challenges? If yes than our offer could be attractive to You. Please send us Your CV with short motivation letter and we will be in touch with You shortly.

Děkujeme / Thanks

A bit about us

Mott MacDonald is one of the largest employee-owned companies in the world. We are a multisector consultancy providing engineering, management, and development services on projects in 150 countries. With over 16,000 of the best people working on a diverse range of challenges, we’re helping our clients deliver sustainable infrastructure and development solutions. We have a collegiate and collaborative culture which values equality and diversity, and we take proactive steps to create an inclusive workplace.

What is our vision?
Our vision (with the help of you) is to deliver major transportation projects as part of a global business and to establish our wide-ranging consultancy as credible and preferred for our existing and new clients.

Společnost
Mott MacDonald CZ, spol. s r.o.
Adresa
Jaselská 205/25, Brno – Veveří
Požadované vzdělání: Středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou
Požadované jazyky: Angličtina (Mírně pokročilá)
Plat
Plat: 33 000 – 50 000 Kč / měsíc
Benefity: Příspěvek na penzijní/životní připojištění, Flexibilní začátek/konec pracovní doby, Stravenky/příspěvek na stravování, Dovolená 5 týdnů, Vzdělávací kurzy, školení, Příspěvek na sport/kulturu/volný čas, Možnost občasné práce z domova, Firemní akce, Individuální rozvržení pracovní doby, Zahraniční pracovní cesty
Zařazeno: IS/IT: Konzultace, analýzy a projektové řízení, Stavebnictví a reality, Strojírenství, Architekt, Projektant, Technik ve stavebnictví, Technik ve strojírenství, Konstruktér
Typ pracovního poměru
Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, práce na zkrácený úvazek
Typ smluvního vztahu: pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Zadavatel: Zaměstnavatel

Pozice je vhodná i pro absolventy.

Mott MacDonald CZ, spol. s r.o., Martina Sedlmeierová
Národní 984/15, 11000 Praha 1, Czech Republic
+420 221 412 869