Barton Consulting je specializovanou agenturou zaměřenou na vyhledávání IT a finančních odborníků pro klienty z řad prestižních českých i zahraničních společností. Poskytujeme profesionální služby v oblasti recruitmentu a executive search založené na dlouholetých zkušenostech se zprostředkováním zaměstnání na manažerské i úzce specializované pozice.

Za více než deset let jsme našli nové zaměstnání stovkám odborníků.

V této chvíli aktuálně poptáváme následující pozici:

Manager - SW developement team

For an international company, we are looking for suitable candidates for the Manager of SW development team. He should be a great LEADER for agile development team, enthusiastic about new technologies and software, especially mobile...

Požadujeme:
● Provable people management/ leadership experience in SW development (front-end/ web / mobile highly preferable)
● 7+ years of software engineering
● Strong experience with React.JS/React Native and related tech stack
● Deep knowledge of any of the following platforms: Android/iOS/Windows
● Experience with Agile development and SCRUM methodologies, TDD/BDD
● Experience with Git, Jenkins, Jira or their alternative toolsets
● BS/MS in computer science or equivalent work experience
● Fluent English
● Strong personality with coaching and mentoring skills and servant leadership style

Náplň práce:
● Lead the department (internal developers plus external - around 30 team members)
● Build a great, high performing Development Department and realign the existing team members to become topnotch, productive and effective (by coaching, training, planning, assigning and hiring)
● Closely interact with CxOs and other company managers in defining the IT objectives and be an ambassador between IT Development and Business organizations
● Help define and execute IT strategy
● Enforce and monitor the "agreed upon" policies and best practices throughout the organization

Nabízíme:
• We offer work in a stable successful international company based in Prague
• Offices close to the centre of Prague, near the underground
• The company offers interesting salary, annual bonus and a range of employee benefits (flexible hours, 25 days of holiday, sick days,...)

Společnost
BARTON Consulting s.r.o.
Adresa
Praha
Požadované vzdělání: Bakalářské
Požadované jazyky: Angličtina (Pokročilá)
Zařazeno: IS/IT: Konzultace, analýzy a projektové řízení, IS/IT: Vývoj aplikací a systémů, Vrcholový management, SW architekt, Programátor, IT ředitel/manažer, Technický ředitel/manažer, Vedoucí vývoje/Team Leader
Typ pracovního poměru
Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek
Délka pracovního poměru
Délka pracovního poměru: Na dobu neurčitou
Typ smluvního vztahu
Typ smluvního vztahu: pracovní smlouva
Zadavatel: Personální agentura