LYNX je jedním z nejrychleji rostoucích evropských brokerů. Aktuálně působí na 10 evropských trzích a rozrůstá se na další trhy. LYNX patří mezi největší a nejrespektovanější online brokery zejména v Německu, Nizozemsku a také ČR.

LYNX je specialista na online investování. Českým investorům a traderům přináší nejširší nabídku burz a instrumentů na trhu. Navíc za extrémně nízkých poplatků s podporou zkušených traderů.

V posledních letech LYNX získal dvakrát ocenění Broker Roku v České republice. Obdobné ocenění získává LYNX pravidelně i na dalších trzích, na kterých působí. LYNX úspěšné působí také v Německu, Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Belgii, Rakousku, Finsku, Polsku a na Slovensku.

LYNX is one of the fastest growing European companies which offers brokerage services to investors in many European countries trading in stocks, options, futures, forex, ETFs, bonds and other instruments in more than 100 markets all around the world.

LYNX has headquarters in Netherlands and currently operates besides Netherlands also in Germany, Belgium, France, Switzerland, Austria, Finland, Poland and the Czech Republic and Slovakia.

LYNX is recognized among European investors for its low commissions for trading, very wide range of instruments, awarded trading platform and superb customer support from professional traders.

Account Manager & Business developer POLSKO

Our fast-growing company is developing a branch in Poland and now we are looking for enthusiastic new members to our team. We offer part-time positions as well as full-time positions.

Be a part of a company which proved success in ten European countries and is one of the most established European brokers. Starting from the launch gives you unique opportunity to have effect on the direction of the company and strong learning opportunities as well.

Polish branch is seated in newly renovated office in Wenceslas Square in Prague, Czech Republic.

Position is suitable for highly motivated students and graduates who are seeking career in finance and also for experienced candidates who are looking for career in capital markets industry.

What are we looking for?

  • Fluency in Polish and English. Czech is an advantage
  • Knowledge and interest in Financial Markets
  • Highly ambitious spirit
  • Strong communication skills
  • Being able to work under pressure
  • Willingness to learn and put extra effort

What do we offer?

  • People like to work at LYNX as we support and maintain family-like, result-driven, friendly atmosphere
  • Unique career opportunity to be at the start of successful company
  • Diverse work tasks
  • Intensive learning opportunity
  • Quick career growth
  • Dynamic working environment
  • Implementation of your ideas
  • Fixed + flexible salary
  • Office in Wenceslas Square
  • Unique benefits company

What are the tasks?

  • Business development of Polish operations
  • Client service
  • Prepare marketing materials and campaigns
  • Clients acquisition
  • Capital market analyzes

LYNX to jedna z najszybciej rozwijających się internetowych firm brokerskich w Europie. Na kilku rynkach firma zrewolucjonizowała już inwestycje online dzięki wyjątkowo niskim opłatom, szerokiej gamie instrumentów inwestycyjnych i pierwszorzędnej obsłudze klienta.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi biura w Pradze, LYNX poszukuje osoby na stanowisko Account Managera.

Możesz spodziewać się doskonałego zrozumienia zasad w funkcjonowaniu rynku kapitałowego i produktów inwestycyjnych. W pełni wdrożymy i wyszkolimy Cię we wszystkich procesach firmy, aby zapewnić naszym klientom pierwszorzędne wsparcie.

Czego wymagamy?

  • Wysokich ambicji oraz wysiłku w realizacji celów.
  • Doświadczenia na rynkach kapitałowych (realna przewaga w zakresie inwestycji).
  • Doskonałych umiejętności komunikacyjnych w języku polskim i angielskim.
  • Wysokiego nakładu pracy i zdolność doprowadzania spraw do końca.
  • Praca jest idealna dla studentów szkół ekonomicznych (nie jest to warunkiem).

Co oferujemy?

  • Odpowiedzialne stanowisko z różnorodnymi zadaniami.
  • Intensywna edukacja w języku polskim, zwłaszcza angielskim.
  • Szanse na rozwój kariery w zakresie rynków kapitałowych.
  • Dynamiczne otoczenie w jednej z najszybciej rozwijających się europejskich firm brokerskich.
  • Biuro w centrum Pragi (Plac Wacława – metro Mustek).
  • Stała pensja, premie i wiele innych korzyści.

Jak wygląda praca?

  • Wiele różnorodnych zadań w zależności od umiejętności, wiedzy i zainteresowań.
  • Komunikacja z klientami.
  • Przygotowanie analiz rynkowych.
  • Wsparcie starszych członków zespołu.
  • Wdrażanie własnych pomysłów na poprawę wyników firmy.

Naše dynamicky rostoucí společnost hledá nové spolupracovníky do polského týmu na part-time i full-time.

Máte jedinečnou příležitost být na začátku společnosti, která již úspěšně vstoupila na 10 evropských trhů a je jedním z nejrychleji se rozvíjejících online brokerů v Evropě. LYNX poskytuje nadstandardní služby náročným investorům a traderům po celé Evropě. Pozice nabízí výbornou příležitost pro rozvoj v oblasti financí a kapitálových trhů v mladé dynamické společnosti.

Místo práce je v Praze v kanceláři na Václavském náměstí.

Pozice je ideální pro ambiciozní studenty a absolventy s vynikající znalostí polštiny, kteří hledají kariéru ve světě financí a také pro zkušené kandidáty hledající uplatnění v oblasti kapitálových trhů.

Co požadujeme?

  • Rodilá znalost polštiny
  • Zájem o finanční trhy (reálné investiční zkušenosti výhodou)
  • Ambiciozní povaha
  • Silné komunikační dovednosti
  • Zájem o dynamické vzdělávání se v oblasti financí
  • Velmi dobrá znalost angličtiny, čeština je plusem

Co nabízíme?

  • Unikátní příležitost podílet se na rozjezdu pobočky úspěšné společnosti
  • Rychlý karierní růst
  • Intenzivní vzdělávání v oblasti kapitálových trhů
  • Podílení se na rozvoji společnosti implementací vlastních nápadů
  • Kancelář na Václavském náměstí v Praze
  • Fixní + variabilní mzda
  • Jedinečné firemní benefity

Jaká je náplň práce?

  • Expanze pobočky v Polsku
  • Komunikace s klienty
  • Příprava marketingových materiálů a kampaní
  • Akvizice klientů
  • Analýzy trhu

Společnost
Lynx B.V., organizační složka
Address
Václavské náměstí 776/10, Praha – Nové Město
Required education: Education is not important
Required languages: Polish (Proficient), English (Advanced)
Salary
Salary: 33 000 – 40 000 CZK / month
Benefits: Bonuses, Sales commission, Contribution holiday, Discount on company products / services, Flexible start/end of working hours, Meal tickets / catering allowance, Educational courses, training, Refreshments on workplace, Education allowance, Corporate events, Individual schedules of working hours, Foreign business trips, Self-organization of the job, The possibility of study leave, International conferences, Corporate/persoal coach, Individual budget for personal growth, Dedicated time for innovations, Launch of a completely new project
Listed in: Banking industry and financial services, Economics and Business Finance, Customer service, Financial analyst, Broker, Project Manager, Company banker / Relationship Manager, Banking specialist, Team Manager
Employment form
Employment form: Full-time work
Employment contract
Employment contract: employment contract
Employer type: Employer

Suitable for graduates.