Psychometrie: Jak si vás firma proklepne

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout”. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Dnes to budou psychometrické testy.

Dotazníky, které odhalí přetvářku

Zajímavý životopis a příjemný projev během pohovoru ještě nezaručují, že uchazeč zapadne do týmu, sžije se s firemní kulturou a svěřená práce mu bude opravdu sedět. Proto někteří personalisté nedají dopustit na psychometrické testy. Tyto dotazníky totiž umí odhalit každého pana Přetvářku – zjišťují skutečné osobnostní charakteristiky a postoje.

Kterých pozic se psychometrie týká

„S psychometrickými testy se v Česku setkají nejčastěji lidé, kteří se hlásí na obchodní pozice a do středního managementu. Tedy tam, kde se očekává odpovědnost za vedení týmu,“ říká Michal Dlouhý ze společnosti LMC, kde má na starosti psychometrii a nově také videodotazníky. Psychometrie se ale může týkat i různých odborných nebo nižších pozic, například administrativních.

Co dotazníky měří?

Čas na vyplnění jednoho psychometrického dotazníku je neomezený, ale většině lidí to zabere 10 až 15 minut. Uchazeč nemusí nikam chodit – vše zvládne z pohodlí svého domácího počítače. A co jednotlivé typy testů dokáží měřit?

1. Osobnostní kompetence: Jak je člověk vnitřně nastavený. Je spíše vizionář, inovátor, týmový nebo solitérní hráč, umí přesvědčovat druhé, libuje si v dodržování pravidel, (ne)rad plní příkazy druhých apod.?

2. Motivace: Co člověk od práce a od zaměstnavatele očekává. Motivují jej spíše peníze nebo uznání? Jak jsou pro něj důležité vztahy na pracovišti? Touží po vedoucí funkci?

3. Výkonové testy: Ověřují logické myšlení, schopnost pracovat s textem a s čísly, schopnost stanovovat si priority apod.

Nejčastější chyby uchazečů

Někteří lidé cítí  ke všemu, co nějak souvisí s psychologií, despekt. Psychometrické dotazníky potom vyplňují ledabyle při sledování televize nebo během večeře. Myslí si, že se jedná jen o formalitu a testy ve skutečnosti nedokáží nic měřit.

Skákal na něj pes

„Lidé nejčastěji chybují v tom, že si nedostatečně přečtou zadání. Podceňují také vhodné podmínky. Testům se opravdu vyplatí dát čas, vypnout si telefon a vyplňovat je v klidu,“ upozorňuje Michal Dlouhý. „Třeba výkonové testy jsou na pozornost vůbec nejnáročnější. Stalo se nám, že uchazeč měl velký výkyv mezi výsledky první a druhé část testu. Ptali jsme se, co se stalo a odpověď zněla, že na něj začal skákat pes a rozrušil ho,“ popisuje Michal Dlouhý.

Lze se na psychometrii připravit?

Na psychometrické testy se nedá připravit – otázky měří osobní postoje a zjišťují individuální motivace, takže nelze stanovit jednu univerzálně správnou odpověď. Test se navíc v průběhu vyplňování přizpůsobuje uživateli. Zjednodušeně řečeno, systém zpravidla už po pár otázkách pozná, s jakým typem osobnosti má tu čest. Podle toho pak zařazuje další dotazy, aby si domněnku potvrdil. Pokud se člověk snaží stylizovat, vyplňuje dotazník nestále – a to se pak projeví na výsledku.

Jedna rada: odpovídat otevřeně

Na pohovoru pak personalista s uchazečem ještě prochází závěrečnou zprávu z dotazníků. Nejvíce jej samozřejmě zajímají různé nestálosti a výkyvy. V tu chvíli si lidé obvykle začnou různě protiřečit a zbytečně tak ztrácejí body. „Jedinou radu, kterou mohu uchazečům dát, je odpovídat otevřeně. Stejně dopředu nevíte, jaký osobnostní profil zaměstnavatel přesně hledá,“ říká Michal Dlouhý.

Jobs.cz

Čtěte dále:

» Assessment centre odhalí, co o sobě možná ani nevíte

» Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

» Novinka u pohovorů: videodotazník

Další články k tématu

Nový rok, nová práce. Jak na to?

„Letos si konečně najdu lepší místo.“ Možná i vy jste do roku 2013 vstoupili s tímto předsevzetím. Od slov k skutkům ale může vést dlouhá cesta. Zvlášť když ze všech stran slyšíte, že volná místa nejsou a vy byste se raději měli  držet toho současného.  Nadřízený si (už zase) přivlastnil úspěchy za vaši práci. Zasloužíte si vyšší … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Když chtěl uchazeč ohromit, ale personalistu spíš vyděsil

Snažit se ze sebe vydat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle – to je při hledání práce správná taktika. Na pohovoru totiž více než jinde platí, že pokud se nepochválíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Jenže někdy to může působit jako tlačení na pilu. Nebo další historka z cyklu „Baron Prášil … číst více