Neplacené volno: kdy vám ho v práci dají?

Blíží se Vánoce (letos bohužel připomínají spíš prodloužený víkend) a spousta lidí si chce mezi svátky vzít pár dní volna. Jenže jak to udělat, když už nemáte dovolenou? Řešením může být neplacené volno. Přečtěte si, za jakých podmínek ho můžete čerpat.

shutterstock_115041814

Povinně, nebo dohodou

Zákoník práce rozlišuje několik událostí, kdy vám šéf neplacené volno musí schválit. Například když jde muž doprovodit partnerku k porodu.
Pak jsou tu situace, které už se do zákona nevešly. Jedná se třeba o čerpání dalšího volna nad rámec dovolené. V těchto případech záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, jestli vám neplacené volno poskytne, nebo ne. Nárok na to bohužel není.

1. Neplacené volno dohodou

Podívejme se nejprve na situace, které v zákoníku práce sice zapsány nejsou, ale lidé v nich často o neplacené volno žádají:

 • Pokud chcete jet na delší dobu do zahraničí: cestovat nebo na studijní pobyt.
 • Když už nemáte žádnou dovolenou, ale potřebujete si vzít dalších pár dnů volna.
 • Když studujete při práci, máte vyčerpanou celou dovolenou a čeká vás důležitá zkouška.
 • Pokud chce rodič zůstat doma s dítětem, i když už oslavilo 3. narozeniny.
 • Když se vám naskytne výjimečný a finančně výhodný „melouch“.

V těchto případech vám zaměstnavatel neplacené volno může, ale nemusí schválit. Hodně záleží na vzájemných vztazích a také, jak firma k čerpání neplaceného volna obecně přistupuje.

TIP: Pokud si chcete vzít neplacené volno, sjednejte si to se zaměstnavatelem raději písemně. Do ujednání napište datum, dobu, po kterou bude neplacené volno trvat a také, jak se domluvíte na placení zdravotního pojištění.

Co když vám šéf neplacené volno nepovolí a vy přesto do práce nepřijdete? Pak se na to pohlíží jako na neomluvenou absenci.

» Podívejte se na nabídky firem ve vašem oboru

2. Neplacené volno ze zákona

V zákoníku práce najdeme hodně příkladů, kdy vám šéf neplacené volno povolit musí, i kdyby s tím nesouhlasil. Vybrali jsme ty nejčastější:

 • Pokud se vdáváte/ženíte, máte nárok na dva dny volna: jedno bude placené a druhé neplacené.
 • Když jde muž doprovodit partnerku k porodu.
 • Až dva dny neplaceného volna dostanete, pokud se stěhujete do jiného bytu (který však vlastníte) a stěhování nevzniklo z popudu zaměstnavatele.
 • Půl dne neplaceného volna týdně dostanete během dvouměsíční výpovědní doby, pokud jste dali výpověď a hledáte si novou práci (pokud dal zaměstnavatel výpověď vám, toto volno budete mít zaplacené).
 • Neplacené volno vám šéf musí povinně poskytnout také z takzvaného obecného zájmu. Například pokud vás zvolili do místního zastupitelstva a čeká vás schůze.

Jak je to s daněmi a pojištěním

Pokud čerpáte neplacené volno, daně ani sociální pojištění neplatíte – váš příjem je v těchto dnech nulový. Je však dobré vědět, že neplacené volno se vám nezapočítává do důchodu.

Co se týká zdravotního pojištění, je to složitější.  Záleží, jak dlouhé neplacené volno si berete:

 • Pokud jde o celý měsíc, zaměstnanec odvede zdravotní pojištění vypočítané z minimální mzdy (zaplatí tedy 1337 Kč měsíčně).
 • Pokud čerpá neplacené volno například jen tři dny v měsíci, zdravotní pojištění se mu vypočítá ze skutečného výdělku, kterého daný měsíc dosáhl (část odvede zaměstnanec a část zaměstnavatel).

» Podívejte se na nabídky firem ve vašem oboru

Jobs.cz

Další články k tématu

Cvičení v práci: Jak posilovat v kanceláři a protahovat páteř

Prokládejte si celodenní sezení u počítače jednoduchými cviky, které sestavila trenérka Zuzana Bičíková z Vnímej své tělo. Cviky zaberou jen pár minut a můžete je dělat několikrát denně přímo v kanceláři. Protáhnete se, setřepete únavu nebo si lehce zaposilujete. 1. Správné sezení Teoreticky všichni víme, že bychom se u počítače neměli hrbit a nemít natažené a překřížené … číst více

Marodíte? Kdy si můžete vzít „sick days“

Bolí vás v krku nebo se ohlásila migréna? Krátkodobé volno na vyléčení či zdravotní volno (známé pod anglickým názvem sick days) patří mezi stále oblíbenější zaměstnanecké výhody. Jaké jsou však podmínky a důsledky jeho využití? Poradí advokátní kancelář Jasanská & Co. ↑ Rýmička? Kvůli krátkodobé nevolnosti nemusíte hned běžet pro neschopenku. Sick days a free days … číst více

3 x 3 tipy, jak položit stres na lopatky

„Mě ale nezajímá, že jsi na to sám a musel jsi řešit i jiné věci. Ten termín byl včera!“ Ano, je to šéf, kdo na vás křičí, ale váš mozek slyší tygra. Hladina kortizolu jde nahoru a vaše tělo se ocitá ve stavu bojové pohotovosti. Trvalý stres páchá na lidském zdraví obrovské škody – náš … číst více

Jak si v práci vyjednáte víc času na rodinu

Možná i vy jste v práci každý den do večera a svoje vlastní děti málem nevidíte. Jenže ono to tak být nemusí – a nemá. Nechte se inspirovat lidmi, kterým se podařilo zařídit si lepší rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. « 3 minuty čtení » ↑ Dětství uteče strašně rychle. Abyste si jednou nevyčítali, … číst více